Wysoce zjadliwa grypa ptaków na Mazowszu. Chodzi o wirusa H5N8

W związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie Polski, w tym o potwierdzonych w ostatnich dniach ogniskach w gospodarstwach w powiecie żuromińskim, wojewoda mazowiecki zaapelował do starostów o podjęcie działań mających na celu ograniczenie do minimum możliwość rozprzestrzeniania się choroby. Jedno z ognisk zlokalizowano w naszym sąsiedztwie – w powiecie mławskim.

 

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Bywa i tak, że do rozprzestrzeniania wirusa przyczynia się człowiek, dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania.

Z tej przyczyny wojewoda apeluje do samorządowców o przekazywanie wszystkim hodowcom, właścicielom drobiu oraz osobom pracującym na fermach drobiu informacji o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny.

 

Wojewoda podkreślił, że to „od posiadaczy drobiu oraz osób pracujących na fermach drobiu zależy, czy ryzyko wniknięcia wirusa grypy do stad zostanie ograniczone”. Konstanty Radziwiłł zwrócił się z prośbą o dokonanie przeglądu procedur w zakresie wystąpienia zagrożenia epizootycznego na poziomie powiatowych centrów zarządzania kryzysowego.

 

Niezbędne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, dlatego należy:

– zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;

– nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;

– nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;

– stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

– stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;

– przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

 

W sytuacji podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, zgodnie z obowiązującym prawem, należy poinformować odpowiednie osoby i instytucje (lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii, wójta / burmistrza / prezydenta miasta)

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu siedmiu ognisk grypy ptaków w 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego, z czego sześciu w powiecie żuromińskim oraz jednego w powiecie mławskim. Na zjadliwą grypę ptaków chorowały tam kury nioski oraz indyki rzeźne.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8  nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo niebezpieczny dla gospodarstw, powodując olbrzymie straty.

 

Źródło: Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego oprac. M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xcx
xcx
1 rok temu

Jeszcze ptasia grypa (:

Jola
Jola
1 rok temu

Przynajmniej ludzie odszkodowania mają

ORMO
ORMO
1 rok temu

Teraz jeszcze producentów drobiu wykończą.