Wyposażenie biblioteki głównej MBP w Przasnyszu – zobacz zdjęcia

W 2014 roku Miejska Biblioteka Publiczna realizowała projekt w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Biblioteka+. Infrastruktura Bibliotek” pn. „Wyposażenie biblioteki głównej MBP w Przasnyszu”.

Prace nad przygotowaniem przedsięwzięcia trwały już od początku 2013 roku. Pracownicy biblioteki, po zebraniu opinii czytelników, przygotowali plan dotyczący nowego zagospodarowania przestrzeni biblioteki głównej. Należało też dokonać inwentaryzacji posiadanych sprzętów, ocenić ich przydatność i funkcjonalność.

Z analizy wynikało, że w przestronnych pomieszczeniach bibliotecznych brakuje przestrzeni dla małych dzieci, które często odwiedzają bibliotekę razem ze swoimi rodzicami, nie ma też miejsca do samodzielnej pracy z własnym laptopem. Biblioteka nie posiadała odpowiednio wyposażonej sali szkoleniowej – szkolenia i warsztaty odbywały się do tej pory w czytelni, która na ten czas była zamykana. Sprzęty i meble biblioteczne były w większości stare i zniszczone. Brakowało też identyfikacji wizualnej biblioteki – szyldów, napisów, oznaczeń. Odwiedzający Urząd Miasta często nawet nie wiedzieli, że na parterze budynku mieści się biblioteka.

W połowie 2013 MBP złożyła wniosek do Programu Biblioteka+. Opisano w nim potrzeby, cele i działania związane z wymianą wyposażenia biblioteki. Wniosek został zaakceptowany – bibliotece przyznano 207000 zł dotacji na realizację zadania. Realizacja, która rozpoczęła się w 2014 roku, objęła całe wyposażenie niezbędne do tego, by biblioteka zapewniała pełną funkcjonalność użytkownikom i pracownikom. W aranżacji wykorzystano część dotychczasowych mebli, starając się stworzyć spójną całość z wykorzystaniem starego i nowego asortymentu.

W ramach zadania:

1. W czytelni:

  • Wymieniono wszystkie meble (regały, stoły, biurka, krzesła, ladę biblioteczną),
  • Utworzono „strefę relaksu” z sofą i wygodnym fotelem dla czytelników,
  • Zwiększono ilość stanowisk komputerowych w „strefie multimedialnej” do 4,
  • Utworzono miejsce na małe wystawy i ekspozycje,
  • Wymieniono mało funkcjonalne wertykale na estetyczne rolety.

2. W wypożyczalni:

  • Utworzono i wyposażono „strefę dla najmłodszych” z odpowiednimi meblami, zabawkami i książkami,
  • Wymieniono część starych regałów,
  • Wymieniono ladę biblioteczną,
  • Pojawiła się wygodna sofa, dla tych czytelników, którzy lubią poczytać książkę „na miejscu”.

3. Wyposażono małą salę komputerową w 4 stanowiska dostępne dla użytkowników.

4. Wyposażono salę konferencyjną (krzesła z pulpitem, sprzęt nagłośnieniowy, sprzęt multimedialny).

5. Wyposażono w sprzęt biurowy: pokój opracowania zbiorów, gabinet dyrektora.

6. Wyposażono w sprzęt AGD pokój socjalny.

7.Zamontowano oznaczenia poszczególnych pomieszczeń i stref oraz tablice informacyjne w holu Urzędu Miasta.

8.Zainstalowano serwer do przetwarzania bazy książek znajdujących się w systemie komputerowym, zakupiono czytniki kodów kreskowych, drukarkę etykiet.

Dzięki realizacji tych wszystkich działań biblioteka główna zyskała nowy wizerunek, a czytelnicy biblioteki przyjazne przestrzenie.

Zapraszamy do odwiedzania i korzystania z oferty bibliotecznej. Propozycje spotkań, warsztatów, konkursów zamieszczane są na bieżąco na stronie internetowej MBP: www.mbpprzasnysz.pl

Zdjęcia: firma Office Plus


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments