Ważne zmiany w aplikacji mObywatel. Rząd przyjął projekt ustawy

We wtorek, 28 lutego rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel. Celem zmian jest zrównanie dokumentów cyfrowych z dokumentami tradycyjnymi.

 

Projekt ustawy, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów, zrówna dokumenty, zawarte w aplikacji mObywatel, z dokumentami tradycyjnymi.

„Wprowadzone zmiany pozwolą postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wszystkie dokumenty takie jak dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie znajdujące się w aplikacji będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami tradycyjnymi.

Wyjątek ma stanowić potwierdzenie tożsamości przy wnioskowaniu o nowy dowód osobisty. Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można się posłużyć także po przekroczeniu granic naszego państwa. W tym przypadku nadal będzie trzeba okazać tradycyjny dowód osobisty lub paszport.

 

Trwają również prace nad wdrożeniem nowych funkcji. Wśród nich znajdzie się możliwość wystawiania pełnomocnictw członkom rodziny do załatwiania spraw urzędowych, czy uwierzytelnianie profilu zaufanego. Dodatkowo będzie dostępna usługa e-Urzędu Skarbowego, która pozwoli na płacenie online za usługi administracyjne.

Wprowadzenie zmian pozwoli jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym podmiotom na udostępnianie w aplikacji mObywatel lokalnych dokumentów, takich jak karty mieszkańca miasta czy karty członkowskie.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments