Ważne zmiany dla kierowców od 1 stycznia 2024 r. Kary za brak rejestracji i zgłoszenia zmiany właściciela

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu przedstawia nowe zestawienie kar wymierzanych w związku z niezarejestrowaniem pojazdu lub niezawiadomieniem Starosty Przasnyskiego o zbyciu pojazdu.

 

W związku z obowiązującą od dnia 1 stycznia 2024r.  zmianą ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. –Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2023r., poz. 1047 ze zm.) zmianie ulegają zasady wymierzenia kar pieniężnych za brak rejestracji pojazdu sprowadzonego z kraju członkowskiego UE lub niezawiadomienie właściwego starosty zbyciu pojazdu .

W przypadku nabycia pojazdu dokonanego po dniu 1 stycznia 2024r. obowiązkowe jest złożenie wniosku o rejestrację pojazdu (nie ma już możliwości dokonania nabycia pojazdu). Obowiązek dokonania rejestracji, zgodnie z art. 73aa ust. 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym,  dotyczy wszystkich rodzajów nabycia, tj:

  • nabycia pojazdu na terytorium RP,
  • dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim UE,
  • sprowadzenia pojazdu na terytorium RP z terytorium państwa członkowskiego UE.

Termin na dokonanie rejestracji wynosi 30 dni od dnia nabycia, dopuszczenia do obrotu lub sprowadzenia pojazdu.

W przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest przedsiębiorca prowadzący na terytorium RP działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami termin na złożenie wniosku o rejestrację wynosi 90 dni zgodnie z art. 73aa ust. 3 ustawy –Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 78 ust. 2-2b  ww. ustawy, właściciel pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP jest obowiązany zawiadomić w terminie nie przekraczającym 30 dni starostę o :

  • zbyciu pojazdu,
  • zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Zawiadomienia właściciel pojazdu dokonuje u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania, a nie jak dotychczas ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. W przypadku współwłasności pojazdu dla skuteczności zawiadomienia o zbyciu pojazdu wystarczającym jest zawiadomienie przez jednego ze współwłaścicieli pojazdu.

Kary za nieprzerejestrowanie lub niezgłoszenie zbycia pojazdu będą nakładane w trybie administracyjnym, czyli w zasadzie automatycznie i bez możliwości odwołania się. Wyniosą one:

  • za niezłożenie w ciągu 30 dni wniosku o rejestrację samochodu kupionego przez osobę fizyczną kara wyniesie 500 zł
  • za niezłożenie w ciągu 180 dni wniosku o rejestrację pojazdu kupionego przez osobę fizyczną kara wyniesie 1000 zł
  • za niezłożenie w terminie 90 dni wniosku o rejestrację pojazdu przez przedsiębiorcę kara wyniesie 1000 zł
  • za niezłożenie w terminie 180 dni wniosku o rejestrację pojazdu przez przedsiębiorcę kara wyniesie 2000 zł
  • za niezawiadomienie w terminie o zbyciu pojazdu właściciel otrzyma karę 250 zł

Kary pieniężne współwłaściciele pojazdu ponoszą solidarnie.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aj.
Aj.
1 miesiąc temu

Z ciekawostek np. w Szczytnie, od 1 stycznia 2024 roku Komunikacja Miejska w Szczytnie będzie bezpłatna dla wszystkich, zarówno na terenie miasta, jak i na terenie gminy Szczytno!

Aj.
Aj.
1 miesiąc temu
Reply to  Aj.

Artykuł z Wiadomości Handlowe
Nowe lokale mają powstawać zwłaszcza przy drogach szybkiego ruchu. McDonald’s współpracuje ze wszystkimi dużymi sieciami stacji paliw, które rywalizują w przetargach o miejsce przy drogach, przez co łatwiej mu wchodzić w tego typu lokalizacje.

Sieć jest też zainteresowana rozwojem w mniejszych miastach, głównie tych o populacji 20-30 tys. mieszkańców, ale również mniejszych.

Asia
Asia
1 miesiąc temu
Reply to  Aj.

Zdążymy zlozyc wnioski o rejestrację jeśli pracownicy będą pracować do godz.pietnastej trzydzieści a nie o 14 ostatni bilet,nie będzie spacerów na papierosa tylko obsługa interesantów. Szanowne kierownictwo niech się tym zajmie, bo jak widać nic nie robi się w tym kierunku

Aj.
Aj.
1 miesiąc temu

Przegapiłem, że pod Nidzicą też jest McDonald’s

Aj.
Aj.
1 miesiąc temu

McDonald’s otworzyli w Ciechanowie, Ostrołęce, Pułtusku, Działdowie, Szczytnie, Mławie i Nidzicy.

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Aj.

Niedługo będzie w Karniewie, Makowie, Krasnosielcu, Jednorożcu, Chorzelach i Grudusku, a tą naszą dziurę i tak ominie :.D

Aj.
Aj.
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

Szabelkę populizmu, trzeba już wytrącić z rąk, panów samorządowców.
Pokazać, że Przasnysz to dziura.
Czas może żeby burmistrz, wyłączył gameboya, wysiadł z tej swojej wyścigówki f1, i zaczął pracować na rzecz poważnych inwestycji.

Kazianty
Kazianty
1 miesiąc temu
Reply to  Aj.

Niech on sobie jedzie tą wyścigówką jak najdalej i nic niech już tu nie robi, nie psuje.

Asia
Asia
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

MC Donald, to mało ważne, bo w tym artykule piszę się o karach dla ludzi,a nie pisze się o tym jak poprawić pracę żeby ludzie mogli sprawnie załatwić sprawy w urzedzie,a urzędnicy wszyscy pracowali ,a nie urządzali pogaduszki i spacery,a kierownictwo udaje że nic się nie dzieje

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Asia

Bo dla nas są kary, a nagrody to już oni mają komu dawać. Wystarczy sprawdzić oświadczenie majątkowe Pana Bieńkowskiego, to nie sama wypłata starosty.

Aj.
Aj.
1 miesiąc temu
Reply to  Asia

Każdy ma jakiś powód do pisania komentarzy, czasem złośliwie, czasem z uzasadnioną krytyką, czasem informacyjnie. Ja zwróciłem uwagę na dwa fakty. Pierwszy to, że w Szczytnie od 1 stycznia 2024r, będzie darmowa komunikacja miejska. To jest to co u nas w Przasnyszu, jest niemożliwe i gdzieś tam wpisane do realizacji za 100 lat. Drugi fakt, na który zwróciłem uwagę, to szabelka populizmu, tak często wykorzystywana przez samorządowców, wciskanie nam kitu, jakie to mamy wielkie szczęście, że mieszkamy w Przasnyszu. McDonald posłużył mi jako argument weryfikujący, tą naszą mekkę. Sieć fast food, która prowadzi zmasowaną ekspansję w kraju, posiada placówki we… Czytaj więcej »

Gucio
Gucio
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

Trzeba się cieszyć, że nas omija.

McJózef
McJózef
1 miesiąc temu
Reply to  Aj.

Oni mieli pecha, ludzi z nadwagą tam lawinowo przybędzie.

Bartek
Bartek
1 miesiąc temu

Dalej pozwalajcie urzędnikom decydować o wszystkim. Każdy tylko czeka jak to będzie a potem zdziwienie. Niedługo za puszczanie pierda będzie trzeba za kare tysiaka do Orlenu dać za nielegalne produkowanie gazu.

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu

Czyli jak rozumiem wystarczy tylko złożyć wniosek do wydz.komunikacji, i nie będzie kary nawet jak się nie przerejestruje w ciągu tych 30dni. Bo żeby przerejestrować to trzeba mieć przegląd, a to czasami jest niemożliwe aby naprawić auto w ciągu 30dni.