W sklepach padają rekordy cen. Nieuczciwi zarabiają na koronawirusie.

Zwiększony popyt oraz utrudnienia w transporcie spowodowały, że ceny produktów spożywczych poszybowały w górę. Wykupione na zapas produkty żywnościowe, zostają zastąpione nowymi, które mają wyższe ceny. Wzrosły ceny mięsa, konserw oraz produktów o przedłużonej trwałości. Brakuje maseczek i papieru toaletowego, które wraz z rękawiczkami ochronnymi i płynami do dezynfekcji drożały w zastraszającym tempie. Na panice związanej z koronawirusem postanowili zarobić nieuczciwi.

 

Do rekordowej w ostatnich latach inflacji, dołączyła presja na wzrost cen, związana z epidemią. Wpływają na to m.in. zwiększony popyt, braki niektórych towarów, utrudnienia w łańcuchu dostaw, związane z zatorami w międzynarodowym transporcie, niedoborem kierowców oraz personelu centrów dystrybucyjnych i logistycznych. Nie tu jednak tkwi problem. Obecna sytuacja, prócz oczywistych czynników ekonomicznych, stała się także źródłem zarobku dla nieuczciwych handlowców, którzy wykorzystują panikę do złupienia klientów.

Oczywistym przykładem takiej sytuacji był płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczki ochronne, których ceny poszybowały w górę o kilkaset procent. W przypadku większości produktów żywnościowych mowa jednak o około 10 czy 20-procentowych podwyżkach, które uszczuplą kieszenie klientów, nabijając kabzy pośrednikom i handlowcom. Sami producenci żywności, czyli rolnicy, na dodatkowe dochody nie mają szans. Drożeje m.in. mąka, ale już ceny wszystkich zbóż w krajowym skupie (pod wpływem spadków cen na giełdach) poleciały w dół. Podobnie rzecz się ma w przypadku mięsa.

Sprawę skomentował na Twitterze Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego: „Koronawirus to dziwna choroba. Powoduje obniżkę cen dla rolników za ich produkt (bo nie ma zbytu). Jednocześnie konsument w sklepie płaci za ten sam produkt więcej (bo brakuje towaru). Sytuacje kryzysowe powinny być powodem do współdziałania całego społeczeństwa, a nie próbami obłowienie się i zwiększeniem zysku. Dla mnie 30,90 PLN za kg piersi z kurczaka to jest przegięcie i bandytyzm” – skomentował dosadnie, doradzając, aby konsumenci szukali produktów prosto od rolnika.

Wieści co do przyszłości cen także nie są optymistyczne, ponieważ skutki koronawirusa odczuwać możemy jeszcze długo po zażegnaniu ryzyka. Niektórzy przedsiębiorcy mogą być nastawieni na „odrabianie straconego czasu”, co dodatkowo podniesie ceny towarów i usług. Mogą zdrożeć m.in. dobra trwałe oraz hotele, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, rekreacja i kultura, usługi gastronomiczne, a także turystyka i transport.

Dla porządku dodajmy, że na skutek epidemii spadły ceny surowców energetycznych, w tym ropy naftowej, co powoli zaczynamy odczuwać na przasnyskich stacjach paliw. To z kolei będzie wpływało stabilizująco na dalszy wzrost cen. Znacząco spadły także ceny wycieczek.

W styczniu ceny żywności w Polsce wzrosły o 8,1 proc. w relacji rocznej. Pod względem wzrostu cen wiedliśmy niechlubny prym wśród 27 krajów Unii Europejskiej. Jaki będzie wpływ epidemii na inflację w Polsce w dłuższym okresie, trudno wyrokować, ponieważ rozwiązanie tej zagadki zależy od bardzo wielu czynników.

Dodajmy, że z nieuczciwym wzrostem cen ma walczyć nowo powołany zespół, w jego skład wejdą pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej.

Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania — mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
piotr
3 lat temu

Ceny rosna strasznie. Np. piersi kurczaka

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  piotr

Mamy dobrą zmianę. Wirusik zmiecie Krzywoustego i tę bandę nieudaczników najpóźniej w maju.
Adrian też może zapomnieć o reelekcji.

hwl
hwl
3 lat temu

Popaliło by się świeczki pod sądem co?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  hwl

Jeszcze zatęsknisz przed wolnymi sądami.

www
www
3 lat temu

Powiem ci tylko jedno,na szczaw mendo,flustracie poje….

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  www

A ja ci powiem pisowski pomiocie, że jeszcze spojrzysz na tych popaprańców inaczej. Jeszcze polska ciemnota zapłacze nad swoim losem. Zobaczysz.

Edzio
Edzio
3 lat temu

Taki oświecony jesteś a wypowiadasz się jak ograniczony umysłowo ! Doświadczyliśmy czasów pseudo pełowskiego dobrobytu ! Dziękuje , nigdy więcej . Odezwij się do swoich guru , może kopaczowa da ci radę , jak przetrwać koronawirusa !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Edzio

Ty za chwilę doświadczysz dobrobytu w wykonaniu dobrej zmiany. Zobaczymy, jak będziesz piszczał. Firmy nie dostaną żadnej realnej pomocy, bezrobocie wzrośnie lawinowo.

Edzio
Edzio
3 lat temu

Pomiota może poszukaj bliżej siebie ! Na pewno coś się znajdzie !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Edzio

Ty nie musisz szukać. Wystarczy, że spojrzysz w lustro.

Edzio
Edzio
3 lat temu

Widzisz , konwersacją z tobą to jak taplanie się ze świnią w błocie , po pewnym czasie stwierdzasz , że świni się to podoba !

www
www
3 lat temu

Jak ma być w Polsce dobrze,jak takie typy atakują rząd, nazywają się Polakami i mieszkają między nami?

W-wa
W-wa
3 lat temu

Wirusik to już Ciebie dopadł bo pierdzielisz jak potłuczony.
Dla Ciebie czym gorzej w Polsce to tym lepiej dla Ciebie.
To trzeba mieć porządnie zryty beret żeby własnej ojczyźnie tak życzyć.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  W-wa

Ale ja źle nikomu nie życzę. Stwierdzam fakty po prostu.

Edzio
Edzio
3 lat temu

Czyżby skończyły ci się tabletki , utrudniony dostęp do lekarza ?! Gdybym miał stwierdzać fakty , na twój temat , użył bym mocno niecenzuralnych słów , lecz się powstrzymam ! Twoje komentarze nie są już nawet żałosne !

www
www
3 lat temu
Reply to  Edzio

Edzio, dobrze napisane.I skończmy pisać z nim bo on się tym żywi.Jak nie będzie odzewu,udusi się tym jadem który na forum wylewa.

prz
prz
3 lat temu

polak polakowi polakiem

Marek
Marek
3 lat temu

Dowalic po 100 tys kary nieuczciwym firmom które podnoszą ceny i tyle w temacie.

Adam
Adam
3 lat temu

Pasożyty żerują na ludziach