Unikatowe w skali światowej pole antenowe powstanie pod Przasnyszem?

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowali nową metodę obserwacji obiektów kosmicznych, która nie wymaga użycia wyspecjalizowanych nadajników. Polega ona na szybkim i precyzyjnym wyznaczaniu pozycji stacji kosmicznych, satelitów szybkich rakiet czy tzw. kosmicznych śmieci. Metoda może być stosowana niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych. Jedno z pól ma szansę powstać na lotnisku pod Przasnyszem.

 

– Nową metodę opracował zespół kierowany przez prof. Konrada Jędrzejewskiego z Instytutu Systemów Elektronicznych Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Zespół dokonał obserwacji lotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z wykorzystaniem polskich anten odbiorczych międzynarodowej sieci radioteleskopów astronomicznych LOFAR (Low Frequency Array) oraz prostych rozwiązań bazujących na ogólnodostępnych komercyjnych odbiornikach sygnałów radiowych – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Pole antenowe pod Przasnyszem

Odkrycie polskich naukowców może wkrótce znaleźć zastosowanie w wykrywaniu zagrożeń płynących z przestrzeni kosmicznej i powstających na orbitach okołoziemskich. Rezultaty ich pracy wzbudziły zainteresowanie Polskiej Agencji Kosmicznej, a także specjalistów od radiolokacji z całego świata.

W związków z tym, naukowcy Politechniki Warszawskiej mają już plany na przyszłość. Te są związane z wybudowaniem dwóch pól antenowych, z których jedno powstałoby na lotnisku w Sierakowie, w powiecie przasnyskim. Maja one służyć wdrożeniu koncepcji nowego pola antenowego zwiększającego możliwości obserwacyjne obiektów znajdujących się na niskich orbitach Ziemi, w stosunku do możliwości wynikających z właściwości pól antenowych stacji LOFAR.

Politechnika Warszawska złożyła do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wniosek na realizację projektu.

 

– Aby móc kontynuować nasze badania planujemy wybudowanie pola antenowego na lotnisku Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu, a także pola antenowego w Obserwatorium Astrogeodynamicznym Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu, które będą unikatowe w skali światowej. Zamierzamy opracować anteny i pola antenowe lepsze od stosowanych w sieci LOFAR w kontekście ich zastosowania do radarowej obserwacji obiektów znajdujących się na niskich orbitach. Mamy nadzieję, że otrzymamy odpowiednie finansowanie na realizację naszych zamierzeń, które sprawi, że badania w tym obszarze będziemy mogli dalej rozwijać – informuje prof. Konrad Jędrzejewski.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benek
Benek
2 lat temu

I kury się przestaną nieść w okolicy ha ha ha.

Magda
Magda
2 lat temu
Reply to  Benek

Dobre hahahahaha

Kalar
Kalar
2 lat temu

Ciekawe czy to na pewno zdrowe mieszkanie wokół takiego obiektu

Ppppp Pppp
Ppppp Pppp
2 lat temu
Reply to  Kalar

Przecież to jest ODBIORNIK a nie NADAJNIK.

Krzysztof Wesołowski
Krzysztof Wesołowski
2 lat temu

Lofar to część systemu HAARP, który był wprowadzony na Alasce w miejscowości Gakona. Poczytajcie czym jest ten system. Oficjalnie do badania odległych części kosmosu. Już nie oficjalnie jest bronią o nie porównywalnej sile z żadną inną dotąd znaną. Ostatnie huragany, którym imion nie nadążają nadawać to efekt podgrzewania atmosfery przez anteny lofara w Holandii. Po co bomby i broń rażenia wystarczy wywołać suszę, powódź czy huragan i największa armia świata będzie bezradna.
Oczywiście wszystko to jest budowane pod egidą profesorów i świata nauki. Poczytajcie zanim nazwiecie mnie płaskoziemcą i uwierzcie mi na kury i jajka to może być najmniejszy problem.

amator
amator
2 lat temu

Od razu gotowane będą niosły. Ciekawe skąd biorą te Terrawaty energii do podgrzewania atmosfery i dlaczego samoloty nie robią się od tego czerwone. A, i ile ufoludków i aniołków już zestrzelili? Chciałem napisać, że to może być 5 razy gorsze od 5G, ale tego nie przebiję.

Krzysztof Wesołowski
Krzysztof Wesołowski
2 lat temu
Reply to  amator

Tak myślałem, że pojawi się znafca, który jedynie co potrafi to wyśmiać bez odrobiny refleksji. „amator” w podpisie nie jest dziełem przypadku

jesteśszurdoentejpotegi
jesteśszurdoentejpotegi
2 lat temu

Ale nie odpowiedziałeś na pytania : „ Ciekawe skąd biorą te Terrawaty energii do podgrzewania atmosfery i dlaczego samoloty nie robią się od tego czerwone. A, i ile ufoludków i aniołków już zestrzelili?”
W sumie to putin głupio postąpił, mógł użyć antek, walnąć kilka tornad, powódź i trzęsienia ziemi na Ukrainie. A może on nie ma tych antek. Będzie miał je Przasnysz. Najpotężniejsza broń świata w Przasnyszu.

jesteśszurdoentejpotegi
jesteśszurdoentejpotegi
2 lat temu

Ale w sumie to fajnie, jak będziemy już mieli baseny przy lodowisku, kajaki na Węgierce, no i może obiecany zalew w Przasnyszu i duże kąpielisko na Karwaczu, to se będziemy w lato regulować pogodę. Zawsze będzie słoneczko i nie będzie padało. Nic tylko wskakiwać do wody.

amator
amator
2 lat temu

To są anteny odbiorcze. Pod Olsztynem od kilku lat jest taka instalacja w małej skali i nikt nawet nie protestował. Wysyłanie w kosmos poza komunikacja że stacją i satelitami jest bez sensu. W latach 70 wysłali przekaz z obrazkiem 2 płci i teraz już nie do skasowania 😀

¯\_(ツ)_/¯
¯\_(ツ)_/¯
2 lat temu

ok boomer

Tuti
Tuti
2 lat temu

Jeśli radar, to raczej musi być nadajnik, aby odebrać odbity sygnał.