Towarzystwo Przyjaciół Chorzel podsumowało 2019 rok.

Jeszcze chyba nigdy w swojej historii nie zostaliśmy tak szczodrze obdarzeni przez instytucje zewnętrzne. Pozyskane granty pozwoliły na zrobienie rzeczy ważnych, wręcz przełomowych. Dlatego z nadzieją patrzymy w stronę roku 2020. Bo ten z kolei może okazać się najważniejszy ze wszystkich dotychczas przeżytych sezonów. Przede wszystkim ze względu na rocznicę wojny z 1920 roku – poinformowało dziś Towarzystwo Przyjaciół Chorzel.

Jak wyglądał rok 2019 w TPCh przeczytacie poniżej.

Młode stare kino w Chorzelach – projekt dofinansowany przez Fundację Orlen Dar Serca. Dzięki niemu przygotowaliśmy cykl pokazu przedwojennych filmów, które prezentowaliśmy w wybranych wsiach na terenie gminy. Dodatkowo przygotowaliśmy konkurs filmowy połączony z warsztatami dla młodzieży.

VII Rajd „Śladami Robespierre’a z Dąbrówki” – dwudniowa impreza, tym razem organizowana z okazji 100. rocznicy odzyskania praw miejskich przez Chorzele. Trasa po raz pierwszy miała charakter pętli – zaczynaliśmy i kończyliśmy w Chorzelach, a zabawa kręciła się wokół różnych wątków historycznych dotyczących miasta. Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Koncert z dobrym smakiem – w tym roku naszymi gośćmi byli Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Kto był tym wydarzeniu, ten musi pamiętać wyjątkową pogodę ducha zaproszonych artystów i ich wielki kunszt muzyczny. Upalna końcówka czerwca dała nam trochę w kość. Ale wrażenia i wspomnienia z wizyty pani Alicji i pana Włodzimierza są po prostu bezcenne.

Renowacja muralu poświęconego Brygadzie Syberyjskiej – nasz mural z 2016 roku zdążył trochę wypłowieć i się przybrudzić. Dlatego w lipcu udało nam się go gruntownie odnowić. Pomogły w tym środki z Gminy Chorzele i Powiatu Przasnyskiego.

Uroczystości rocznicowe poświęcone Brygadzie Syberyjskiej – tym razem wzbogaciliśmy naszą stałą uroczystość z sierpnia o wizytę asysty honorowej z jednostki wojskowej z Przasnysza. Piękne chwile i piękne wspomnienia zostały wzmocnione bezpośrednią relacją w internecie, którą przeprowadziliśmy po raz pierwszy z takiego wydarzenia.

Teatr w stodole – to było dopiero coś! Dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Anima oraz przy wsparciu OSP Zaręby przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenie. 7 października w Zarębach odbył się spektakl zatytułowany „Zające na kordonie”, który w całości został zaaranżowany w wiejskiej stodole. Mimo przenikliwego zimna zgromadziliśmy przeszło 180 osób na przedstawieniu, które odegrane zostało w niezwykłej scenerii. To będzie wydarzenie, które wspominać będziemy pewnie do końca świata. Albo i jeden dzień dłużej.

Żywe lekcje historii dla dzieci i młodzieży – pod koniec roku udało nam się jeszcze uzyskać wsparcie od Ministerstwa Obrony Narodowej. Grant pozwolił na przeprowadzenie szeregu lekcji historycznych z udziałem grupy rekonstrukcyjnej z Przasnysza – 14 Pułku Strzelców Syberyjskich. To był pierwszy krok wprowadzający w obchody setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej, które przygotowujemy na rok 2020.

Wystawa poświęcona Brygadzie Syberyjskiej – w ramach tego samego grantu z MON w Chorzelach stanęła wystawa plenerowa poświęcona historii Brygady Syberyjskiej. Dzięki temu możemy powiedzieć, że wykonaliśmy pierwszy krok w stronę realizacji obchodów wojny z bolszewikami i wydarzeń, które miały miejsce w Chorzelach w sierpniu 1920 roku. Dodatkowo gustowne słupy są ozdobą całego miasta.

Akcja „dzwonowa” – od listopada trwa również akcja „Im zabije dzwon”. W ten sposób już przygotowujemy się do upamiętnienia walk o Chorzele i śmierci żołnierzy Brygady Syberyjskiej. Postanowiliśmy ufundować dzwon pamięci dla żołnierzy jako nasz hołd dla ich męczeńskiej śmierci. Dzwon zawiśnie w sierpniu 2020 na mogile Sybiraków. A zostanie ufundowany przez nas wszystkich. Już od listopada zbieramy datki i jednocześnie skupujemy złom, który ma pozwolić na zebranie większych funduszy na ten cel. Dodatkowo udało nam się na nasz dzwon pozyskać dotację z Fundacji Orlen Dar Serca (z drugiej edycji projektu „Moje miejsce na Ziemi”). Do tej pory zebraliśmy dokładnie 3168 złotych. To już pokaźna zaliczka przed działaniami, które zamierzamy rozkręcić w 2020 roku.

Nagroda ALTERGRANT dla prezesa TPCh Michała Wiśnickiego – to z kolei było duże zaskoczenie: w konkursie dla aktywnych osób z terenu Mazowsza, organizowanym przez Mazowiecki Instytut Kultury, nasz prezes zdobył tytuł laureata. To było wielkie wyróżnienie i osobowe, i instytucjonalne – nie byłoby bowiem tego sukcesu bez pracy całego TPCh.

TPCh


Źródło TPCh
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments