Świadczenie dla sołtysów nieco wyższe. Od 1 marca

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydał komunikat w sprawie waloryzacji świadczenia dla sołtysów. Wyższe świadczenie sołtysi otrzymają od 1 marca.

 

W Monitorze Polskim opublikowano komunikat prezes KRUS  Aleksandry Hadzik w sprawie kwoty świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Od 1 marca wysokość świadczenia wzrośnie o 36,36 zł i będzie wynosić 336,36 zł.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację, przez wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. W 2024 r. wskaźnik ten wynosi 112,12 proc.

Świadczenie przysługuje osobie, która spełnia łącznie warunki dotyczące osiągnięcia wieku emerytalnego oraz wymaganego stażu. W związku z tym osobami uprawnionymi do uzyskania świadczenia są sołtysi, którzy pełnili funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej jednak niż przez 8 lat oraz w przypadku kobiet osiągnęli 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
2 miesięcy temu

Za co sołtysom, co oni takiego robią ?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Arkadiusz

To się zapytaj.

Sołtys
Sołtys
2 miesięcy temu

To zostań sołtysem to zobaczysz za co