Kongres Budownictwa skupia największe organizacje pozarządowe budownictwa w celu wspólnego lobbowania na rzecz rozwoje rynku budowlanego, tworzenia dobrych przepisów ułatwiających działalność gospodarczą i inwestycyjną, oraz ostatnio wspiera tworzenie programów państwowych ułatwiających dostęp do własnego dachu nad głową dla młodych ludzi. Z trudem ale sprawy posuwają się do przodu. Krótka informacja z pola walki:
- 1. Marszałek Sejmu przyjęła niedawno delegację Kongresu Budownictwa, która przedłożyła informację o często skandalicznie złym poziomie stanowienia prawa w Sejmie i Senacie. Aktualnie trwają dalsze prace eksperckie, które wkrótce zostaną przedstawione Prezydium Sejmu. Między innymi nasi eksperci badają konkretne przyczyny odrzucenia przez Trybunał Konstytucyjny bardzo wielu uchwalonych ustaw z powodu naruszania praw konstytucyjnych obywateli.
- 2. W dniu 27 sierpnia odbyło się ważne spotkanie komisji sejmowych infrastruktury i finansów w sprawie przyjęcia ostatecznego projektu ustawy „Mieszkania dla Młodych”. W ostatnim projekcie znalazła się już wnioskowana od początku przez Kongres możliwość preferencyjnego zakupu domów mieszkalnych (w pierwszej wersji ustawy były tylko mieszkania deweloperskie co wyłączało ¾ Polski z jej działania). Na ostatnim posiedzeniu komisje podjęły drugi podstawowy wniosek Kongresu w sprawie włączenia do ustawy możliwości zakupu mieszkań na rynku wtórnym. Większość wystąpień poselskich bazowała na materiałach Kongresu. Przewodniczący obradom uznał, że argumentacja posłów i Kongresu Budownictwa jest przekonująca i odesłał projekt w celu ostatecznego rozstrzygnięcia do podkomisji. Oczywiście Ministerstwo Infrastruktury zrobi wszystko co możliwe żeby wniosek odrzucić, ale pozostaje nam wiara w niezależność posłów.
- 3. W dniu 30 sierpnia na plenarnym posiedzeniu Sejmu pierwsze czytanie projektu ustawy w sprawie kas budowlanych. Kongres aktywnie stara się o przyjęcie tej ustawy od wielu lat. Przygotowywaliśmy kolejne wersje projektu ustawy i uzasadnienia i przekazywaliśmy je z uporem do Klubów Parlamentarnych. Sejm nie odrzucił projektu ustawy i skierował ją do komisji. To jest dobry sygnał. Chociaż w ostatecznym rachunku wszystko będzie zależało od stanowiska rządu. Projekt ustawy jest prawie identyczny z tym który opracowałem w 1994 roku i który został przyjęty przez parlament w 1997 roku. Kasy nie weszły jednak w życie na skutek bezprawnych działań L. Balcerowicza, który celowo przez 4 lata nie wydał jedynego potrzebnego przepisu wykonawczego. Ustawy została „dyskretnie” skasowana w 2001 roku przez rząd L. Millera. Za karę zostałem pozbawiony szans na kontynuowanie działalności poselskiej (20 miejsce na liście wyborczej). Dzisiaj nowy – stary projekt ustawy o kasach budowlanych złożyli do Laski Marszałkowskiej posłowie SLD pod wodzą L. Millera (!). Dziwny jest ten świat, ale będziemy popierać inicjatywę bo ma ona duże znaczenie dla rynku budowlanego i dla młodego pokolenia.
Roman Nowicki
Przewodniczący Kongresu Budownictwa