Pułtusk. Pracowała w ogródku, znalazła 189 moździerzowych granatów

Niebezpieczne „pamiątki” znajdowały się zaledwie 10 metrów od domu mieszkanki gminy Pokrzywnica w powiecie pułtuskim.

 

Na terenie powiatu pułtuskiego w gminie Pokrzywnica, właścicielka prywatnej posesji w trakcie prac ogrodowych natknęła się na kilka sztuk niewybuchów. Wkrótce okazało się, że była to tylko niewielka część tego, co znajdowało się jeszcze w ziemi. Wezwani na miejsce saperzy odkryli arsenał liczący 189 moździerzowych granatów i dwa pociski artyleryjskie z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znalezisko znajdowało się około 10 metrów od domu.

Groźne niewybuchy zabezpieczali policjanci z pułtuskiej komendy i Posterunku Policji w Pokrzywnicy. Z uwagi na ilość ujawnionej amunicji, ewakuowano mieszkańców miejscowości i zamknięto pobliski odciek drogi. Cała operacja oczyszczania terenu trwała dwa dni. Na miejsce przybył patrol rozminowania. Odnalezionymi pociskami zajęli się wojskowi saperzy z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Policja przypomina, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno pod żadnym pozorem dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i żeby można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments