Przasnysz zainwestuje w fotowoltaikę. Znikną też stare lampy sodowe

W 2022 roku w Przasnyszu na budynkach użyteczności publicznej zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne. Wymienione zostanie także oświetlenie uliczne. Na ten cel samorząd uzyskał dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład

 

Pod koniec października ogłoszono wyniki naboru wniosków w ramach rządowego programu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Miasto Przasnysz otrzymało dofinansowanie w kwocie 4 322.500 złotych na realizację projektu pod nazwą „Montaż instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej i wymiana oświetlenia ulicznego w Przasnyszu”.

 

Projekt zakłada montaż instalacji fotowoltaicznej na budynkach przasnyskich szkół podstawowych, przedszkoli miejskich, Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz na targowisku miejskim. Obecnie miasto jest na etapie opracowania dokumentów.

– Z uwagi na zmieniające się przepisy i sytuację na rynku energetycznym, takie instalacje nie są aż tak ekonomicznie korzystne jak wcześniej. Niestety trzeba to wprost powiedzieć. Jednak stawiamy na taką energię. Aktualnie jesteśmy na etapie opracowania Programu Funkcjonalno – Użytkowego i założeń do postępowania przetargowego – mówi Łukasz Machałowski, zastępca burmistrza.

 

Oświetlenie do wymiany

W ramach projektu w mieście Przasnysz zostanie wymienione także oświetlenie uliczne. Urząd przewidział wymianę około 850 opraw lamp miejskich z nieefektywnych sodowych, o dużych mocach 70, 100 i 150W, na energooszczędne oprawy LED wraz z siecią i sterowaniem. Wykonanie tej inwestycji planowane jest na 2022 rok.

 

– System będzie wyposażony w inteligentny system sterowania. Projekt ma kompleksowo charakteryzować się energooszczędnością. Regulamin projektu mówi, że gminy mają 6 miesięcy na organizację przetargu od dnia otrzymania wstępnej promesy przyznającej środki. Dlatego też inwestycja będzie wykonana najpewniej w 2022 roku – dodaje Machałowski.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przasnyszanin
Przasnyszanin
1 rok temu

„W ramach projektu w mieście Przasnysz zostanie wymienione także oświetlenie uliczne. Urząd przewidział wymianę około 850 opraw lamp miejskich z nieefektywnych sodowych, o dużych mocach 70, 100 i 150W, na energooszczędne oprawy LED wraz z siecią i sterowaniem.”

Czy autor zdaje sobie sprawę z skuteczności świetlej sztucznych źródeł światłą ??? Sodówki mają ją większą niz tani LED który kupią. Dlaczego próbujecie wprowadzać czytelników w błąd ??

Mateusz
Mateusz
1 rok temu
Reply to  Przasnyszanin

No, na zdjęciu widać jak dobrze oświetlają sodówki. Zapraszam na nocną przejażdżkę po Przasnyszu.

Karmazyn
Karmazyn
1 rok temu
Reply to  Przasnyszanin

Serio? Weź chłopie rozbieg i baranka walnij. Nie bez powodu wymienia się wszędzie stare nieefetywne sodowe na ledowe.

Przasnyszanin
Przasnyszanin
1 rok temu
Reply to  Karmazyn

https:// pl. wikipedia. org/wiki/Skuteczno%C5%9B%C4%87_%C5%9Bwietlna

Tobie to i ściana nie pomoże. W zasadzie wam obu. Ilu takich na wiedzę opornych w Przasnyszu jeszcze będzie kreować rzeczywistość ?? Ja takie rzeczy wiem ze studiów inżynierskich a wam radzę dobrze pilnować waszego szpadla i nie wtrącać się w rzeczy o których nie macie zielonego pojęcia.

Led nie jest ani bardziej energooszczędny ani bardziej ekologiczny bo jest jednorazowy i elektronika go wspierającą ciężko poddać recyclingowi w przeciwieństwie do elementów składowych sodówek.

Ale tu chodzi o modę a nie o ekologię czy też obniżenie rachunków za (nie tanią) energię.

Polo
Polo
1 rok temu

W Makowie na Krajówce widać jak dobrze oświetlają Ledy