Przasnysz. Obchody 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

17 września 2020 roku w Przasnyszu odbyły się główne obchody rocznicowe upamiętniające 81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

 

Przedstawiciele władz samorządowych oraz żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego na czele z Dowódcą – płk dypl. Bogusławem Postkiem oddali należną cześć ofiarom komunistycznej napaści i późniejszych zbrodni.

Jak co roku uroczystość poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny sprawowana w Sanktuarium M.B. Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik krzyża Katyńskiego, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. W celu upamiętnienia tamtych wydarzeń odczytany został okolicznościowy Apel Pamięci i oddana salwa honorowa.

Równo 81. lat temu, 17 września 1939 r. łamiąc polsko – sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren walczącej z III Rzeszą Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop – Mołotow. W skutek tego do sowieckiej niewoli dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów. Konsekwencją sowieckiej agresji stała się Zbrodnia Katyńska i masowe deportacje setek tysięcy obywateli polskich w głąb ZSRR. Sojusz dwóch totalitaryzmów przyczynił się do rozbioru i ogromnego cierpienia osamotnionej Ojczyzny, często określanego przez historyków IV rozbiorem Polski.

 

Źródło 2ORel
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments