Powstała przestrzeń wypoczynkowa na Rynku Miejskim w Przasnyszu [FOTO]

Inicjatywa „Odbudujmy zielony Przasnysz” na przasnyskim rynku wkracza w fazę realizacji. Wczoraj w sercu starówki stanęły zielniki, dziś w sąsiedztwie kawiarni pojawiły się donice z drzewami i pergole, na których zazielenią się pnącza. Jutro teren ozdobią girlandy z lampionami. Kolejna część zadania, polegająca na rozbiórce części płyt i posadzeniu roślin w gruncie, zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku.

 

Z radością śpieszymy donieść, że przasnyski rynek przestanie przypominać patelnię. Pierwsze kroki do realizacji tego celu właśnie zostały poczynione. W północnej pierzei, nieopodal kawiarni, stanęły dziś elementy małej architektury, w których zasadzono rośliny. Donice były projektowane i wykonane na zamówienie. Wczoraj w sąsiedztwie ratusza ustawiono podręczne ogródki z ziołami, którymi mogą częstować się mieszkańcy.

Na tym nie koniec prac, ponieważ pierwszy etap zwieńczy zawieszenie lampionów, które zadbają o przytulny klimat podczas letnich wieczorów. Na rynek trafią także dodatkowe miejsca do siedzenia i stoliki.

 

Zasadnicza cześć zazieleniania rynku jest jeszcze przed nami, ponieważ miasto planuje demontaż części płyt i zasadzenie w gruncie ponad 3 tys. roślin. Na cel magistrat pozyskał 100 tys. zł od Samorządu Województwa Mazowieckiego.

– W zamierzeniach mamy stworzenie dodatkowej przestrzeni do wypoczynku, odgrodzonej od widoku ulicy i samochodów – komentuje wiceburmistrz Łukasz Machałowski.

– Zakupiliśmy doniczki i pergole. Zastanawialiśmy się nad wielkością i rodzajem roślin, ale w wyborze pomogła nam firma Golden – Garden z Przasnysza. Posadziliśmy pięć sztuk klonu oraz osiem sztuk glicynii. Na razie są to sadzonki, ale za jakiś czas będą widoczne duże efekty, trzeba tylko cierpliwości. Dodatkowo będziemy montować w tzw. girlandy. Postawimy także dodatkowe stoliki i ławeczki.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcel
Marcel
1 rok temu

Za……..ty wypoczynek w upale w pełnym słońcu tego sku…….na co pozwolił wyciąć drzewa w rynku to bym za jaja powiesił stary rynek był piękny miał urok były klomby pełno kwiatów wystarczyło zlikwidować asfaltowe chodniki i położyć kostkę tak jak zrobiono w dużym parku a tak pie……na betonowa pustynia!!!!!!!!!!!!!

jam
jam
1 rok temu
Reply to  Marcel

Wypoczynek w cieniu jest dosłownie rzut beretem w parku nad Węgierką. W Rynku powinno być trochę wolnej przestrzeni, gdzie można ewentualnie rozstawić scenę lub inne stoiska. Gdyby wszystko zadrzewić i zakrzaczyć tak jak było kiedyś, to zniknęłaby znowu taka możliwość.

Arthur74
Arthur74
1 rok temu
Reply to  jam

Do tego jest stadion a nie skwer na rynku i zgadzam się z wypowiedzią poprzednika kiedyś rynek miał klimat a teraz ….. Debile prześcigają się w co raz to głupszych decyzjach a juz wspaniałe pomysły naszego obecnego burmistrza to chyba przejdą do historii… Zresztą poprzedni też tylko potrafił się pokazywać medialnie i pogłębiać długi …. A konsultacje społeczne … Co to wogule jest … Można załatwić między sobą … I kto powiedział że komuna umarła… Nadal żyje i ma się dobrze zmieniła tylko nazwę

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 rok temu

Pięknie! To krok w dobrym kierunku.

Marian
Marian
1 rok temu

Osobiście uważam, sam pomysł z tymi drzewkami w donicach za dobry, ale z naszej kasy fundować prywatnemu biznesowi wydzielona przestrzeń uważam za niesprawiedliwe…..

Ait
Ait
1 rok temu
Reply to  Marian

Pewnie pasowały by ci tam prasole i nalewaki. Szczał byś do tych dniczek z drzewkami i był dumny, że dbasz o zieleń 😆

Marian
Marian
1 rok temu
Reply to  Ait

Piszesz o swoich własnych doświadczeniach?

Ddd
Ddd
1 rok temu

Cień z donic ha ha ha.

Hgj
Hgj
1 rok temu

Dziwne jest to że cała zieleń i girlandy są przy restauracji. Czyżby miasto zrobiło z naszych pieniędzy ogródek zielony dla knajpy

aabb
aabb
1 rok temu
Reply to  Hgj

Czego nie rozumiesz? Właściciel knajpy płaci czynsz (raczej wysoki) Miastu zależy by go płacił jak najdłużej więc taki wydatek jest jak najbardziej uzasadniony. Jak się chce zarabiać trzeba czasami coś zainwestować.Nasze myślenie: za donice zapłaciliśmy z ,,naszej” kasy, a nie widzimy, że czynsz co miesiąc wpływa również na ,,nasze” konto

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 rok temu
Reply to  aabb

aabb, masz rację. Komu będzie służył ogródek? Przasnyszanom, czy mieszkańcom Ułan Bator? Mnie nie przeszkadza, że miasto wyłożyło na to kasę Wolę wydatki na zieleń i infrastrukturę, zamiast czyszczenia ulic na mokro za 200 tys. zł.

Marcel
Marcel
1 rok temu

Przecież to są układy i ukladziki nasz burmistrz i inni którzy przed ostatnimi wyborami mówili że rozwala układy to po wyborach gdy weszli między wrony to kraczą jak i one

Jeji
Jeji
1 rok temu

Te drzewka na tej patelni uschną do końca lipca

Green
Green
1 rok temu

Do zorientoeanej Redakcji: Kawiarnia ” Ratuszowa” nie istnieje już ponad 3 lata!

Monika
Monika
1 rok temu
Reply to  Green

90 procent ludzi dalej ja tak nazywa.

Ducane
Ducane
1 rok temu

to jest przasnyskie kwadratowe koło , lat temu pare żołnierzyna trochimiuk wyciął cały skwer w pień, w imię nowych zmian (nie wiem czy pamiętacie wtedy popierał PO, dziś lubi PiS i jest wiernym sługą opcji rządzonej ) jak darth wader nomen omen z sagi Stars Wars!
Dla mnie i mojego pokolenia jest zerem – jak pewien urzędnik z Al. Ujazdowskich w Wawa ! Dzisiaj miasto próbuje , jak rozumiem podjąć nieumiejętne próby wpuszczenia zieleni do przestrzeni rynku przasnyskiego – i tyle.
Pamiętajcie zawsze – zawdzieczamy to „żołnierzowi” z epiki PRL.

Ducane
Ducane
1 rok temu

Ostanie zdanie errata – z epoki

Marko
Marko
1 rok temu

Za dużo haosu… A i nie dobrane stylem i kolorem do ratusza 🙁

Bolek
Bolek
1 rok temu

Ulubiona firma naczelnika od zieleni .. będzie powtórka z pamiętnej afery z parkiem przy ulicy wojskowej? Tam mieliśmy do czynienia z podobnym debilizmem 🙂

Ala
Ala
1 rok temu

Moim zdaniem Rynek został zaśmiecony, a nie zacieniony.W parku jest dużo cienia i fajnie chłodno.