Ponad 100 kradzieży sklepowych w powiecie przasnyskim w 2022 r. Idziemy na przekór ogólnopolskim trendom

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 r. w Polsce odnotowano o 30% więcej kradzieży w sklepach niż w analogicznym okresie 2021 r. Względem 2020 roku nastąpił skok o prawie 60%. Sprawdziliśmy, czy negatywny trend dotyczy także powiatu przasnyskiego.

 

Według znawców tematu, do wzrostu liczby kradzieży w Polsce przyczynia się głównie rosnąca inflacja i szybkie ubożenie obywateli. Ogólnopolskie statystyki jednoznacznie wskazują, że do końca listopada 2022 r. nastąpił skokowy wzrost tego typu zdarzeń względem podobnych okresów z poprzednich dwóch lat.

Negatywnego wpływu kryzysu na liczbę kradzieży spodziewał się również Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak, ponieważ jego doświadczenie wskazuje, że w czasach ubożenia społeczeństwa złodzieje stają się bardziej aktywni, chętniej podejmując się ryzykownych zajęć.

 

Szczęśliwie obawy szefa powiatowej policji nie znalazły potwierdzenia w lokalnych statystykach. Jak się bowiem okazuje, powiat przasnyski podążył na przekór ogólnopolskim trendom. Na naszym terenie liczba kradzieży spadła.

W całym 2022 r., względem 12 miesięcy z lat poprzednich, odnotowano u nas mniej przestępstw kradzieży (w których łupem złodziei padły przedmioty o wartości powyżej 500 zł). W odniesieniu do roku 2021 spadła także liczba kradzieży sklepowych. Zestawienie danych z ostatnich 4 lat dotyczące powiatu przasnyskiego prezentujemy pod artykułem. Tabelę uzyskaliśmy dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

 

Na koniec dodajmy, że wkrótce za sprawą nowelizacji Kodeksu Karnego zmieni się kryterium kwotowe różnicujące kradzieże na przestępstwa i wykroczenia. W grudniu 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną reformę kodeksu wprowadzającą podwyższenie – z 500 do 800 zł – kwoty, od której kradzież przestaje być przestępstwem, a staje się wykroczeniem. Nowela w tym zakresie wchodzi w życie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu vacatio legis.

 

 

M.Jabłońska

 

 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
16 dni temu

Zmienili widełki to i mniej

Wojtuś
Wojtuś
15 dni temu

Zła ustawa nie powinno być 800 a 5000tys i mandat za takie wykroczenie to 50zl,po wyżej 5tys odsiadka 3 dni, to dopiero by odstraszyło potencjalnych złodziejaszków, po podpisaniu ustawy przez naszego znakomitego prezydenta🤔dopiero się zacznie plaga kradzieży każdy złodziejaszek będzie chodził po sklepie z kalkulatorem.