Politechnika Warszawska zainwestuje kolejne pieniądze w Sierakowie.

Politechnika Warszawska otrzyma blisko 39,8 mln zł z Unii Europejskiej. Pieniądze przeznaczy na rozbudowę infrastruktury badawczej oraz na stworzenie unikatowego centrum badawczo-rozwojowego w Sierakowie pod Przasnyszem.

 

W ramach Mazowieckiej platformy, naukowcy będą pracować nad rozwojem technologii małych statków powietrznych oraz autonomicznych lotów systemów bezzałogowych poza horyzont. Dodatkowo badane będą współdziałania systemów monitorowania przestrzeni powietrznej. Projekt wpłynie na rozwój technologii związanych z ekologią, magazynowaniem energii i efektywnością energetyczną systemów bezzałogowych i lekkiego lotnictwa.

Terenowy poligon w Sierakowie

Zakupione urządzenia zgromadzone będą w dwóch unikatowych laboratoriach: laboratorium technologii materiałowych i sensorycznych na kampusie Politechniki w Warszawie, głównie w Gmachu Chemicznym, w już istniejących laboratoriach Politechniki Warszawskiej.

Laboratorium systemów lotniczych i autonomicznych, wymagające infrastruktury w postaci lotniska i hal badawczych, zostanie zlokalizowane w powiecie przasnyskim na lotnisku w miejscowości Sierakowo k. Przasnysza. Wnioskodawca w ramach projektu wybuduje terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy.

Badania naukowe prowadzone przy wykorzystaniu infrastruktury laboratoryjnej powstałej dzięki środkom unijnym będą miały korzystny wpływ na poprawę jakości środowiska naturalnego m.in. poprzez prace nad energooszczędnymi technologiami produkcji w wielu dziedzinach gospodarki.

 

ren


 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ORMO
ORMO
1 rok temu

Wielka słomiana inwestycja

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  ORMO

Nie kracz, może tym razem coś z tego będzie …

Dziwi mnie tylko brak naszej przewodniej siły powiatu na zdjęciu.

Zdjęcie bez Starosty, Bacy i Etatowego Członka Zarządu Powiatu to nie zdjęcie 😁