Po raz drugi władze powiatowe upamiętniły dzień napaści sowieckiej na Polskę 17 września 1939r.

81 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Z inicjatywy władz powiatu przasnyskiego w czwartek 17 września w Kościele św. Jakuba i Anny w Przasnyszu odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny i pomordowanych na wschodzie Polaków. Po wspólnej modlitwie zgromadzeni udali się pod Krzyż Katyński, by w skupieniu i zadumie oddać cześć ofiarom rosyjskiej agresji.

 

Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu. Wzięli w niej udział również harcerze z przasnyskiego hufca ZHP im. Janusza Korczaka. W tym roku oprawę muzyczną zapewnił Miejski Chór Męski z Przasnysza, odśpiewując a capella hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz „Modlitwę Obozową”: „O, Boże, skrusz ten miecz, co siecze kraj, do wolnej Polski nam powrócić daj!”

Po Mszy Św, przybyłych na uroczystość mieszkańców oraz delegacje powitał starosta Krzysztof Bieńkowski:

Dlaczego 17 września zostaliśmy zaatakowani przez ten zbrodniczy, komunistyczny ZSRR? Nie ma wątpliwości, że to był plan oparty na komunistycznej myśli, zgodnie z którym nie liczy się ludzkie życie, nie liczą się żadne wartości. Aby wprowadzić swoją, według komunistów nowoczesną ideologię, dogadali się oni nawet z diabłem, czyli Hitlerem i III Rzeszą. By móc objąć swoim zbrodniczym systemem teren, na którym dzisiaj żyjemy, teren naszej ukochanej ojczyzny – Polski. Pakt Ribbentrop – Mołotow podpisany 23 sierpnia 1939 roku został wcielony w życie, a od początku realizacji był owiany propagandą, że jest to działanie dla ochrony ludności cywilnej. Ta propaganda zbrodniczym ideologiom towarzyszyła zawsze. Zakłamywanie rzeczywistości i przedstawienie zbrodni jako czegoś dobrego. A rzeczywistość, ta prawdziwa była taka, jaką znamy z kart historii, z przekazu naszych nauczycieli i z takich rocznic. Gdzie rodzice i księża, gdzie starsi przekazują młodszym czym było wkroczenie wojsk sowieckich na nasze ziemie.

To wszystko przetrwało w naszej zbiorowej pamięci. Płomień pamięci przekazywany kolejnym pokoleniom jak te znicze, jak te pochodnie trzymane dzisiaj pod Krzyżem Katyńskim w rękach naszych harcerzy i żołnierzy. Pod krzyżem, który symbolizuje ofiarę najlepszych synów Ziemi Polskiej i Ziemi Przasnyskiej.

Otrzymali strzał w tył głowy tylko dlatego, że byli Polakami. Tylko dlatego, że odmawiali po polsku „Ojcze nasz” i kształcili się w wolnej Polsce. Za bycie Polakiem i katolikiem był wyrok od czerwonych najeźdźców. O tym pamiętamy dzisiaj i pamiętać będziemy nie tylko 17 września, nie tylko w kwietniu gdy jest rocznica zbrodni katyńskiej, ale zawsze. Będziemy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom Polaków.

Dlatego z całego serca dziękuję ojcu Wiesławowi za odprawienie dziś Mszy Świętej. Z całego serca dziękuję Wam wszystkim moi drodzy za przybycie, wspólną modlitwę i złożone znicze. Dziękuję za pamięć o poległych, o tych którzy Polskę nosili w sercu. Ta pamięć, te tlące się płomienie pozwolą oddalić mroki kłamstwa i błędnych ideologii, które spychają do podziemia polską tradycję i cywilizację opartą na chrześcijaństwie. To ideologie nie przewidujące żadnych kompromisów, niszczące wszystko na swojej drodze. Tylko tlące się płomienie naszych serc przekazywane w sztafecie pokoleń mogą zatrzymać tę nienawiść i przyczyniać się do tego, by Polska, tak jak w tej chwili, była wolnym krajem. Dziękujemy za to Opatrzności Bożej, bo wydaje się, że nie było takiej siły, by dwa mocarstwa ówczesnego świata – ZSRR i III Rzesza miały zostać kiedykolwiek pokonane. A jednak to się udało przy niemałym udziale naszego wspaniałego narodu, który jak zawsze w historii pokazał hart ducha i niezłomność serca. To w polskim narodzie, który jak niedawno wspominaliśmy, 100 lat temu zatrzymał bolszewików. To w nim skrzesała się iskra Solidarności, która 40 lat temu tak rozgrzała serca Polaków, że dali radę pokonać uchodzący za niepokonany ZSRR ze swoją komunistyczną ideologią.

Jak uczy historia – wolność nie jest dana raz na zawsze. Musimy dziękować za to co mamy, bo takich momentów, gdy możemy cieszyć się wolnością i demokracją, swobodą wyznania i sumienia – nie ma w historii świata zbyt wiele, a teraz ich właśnie doświadczamy. Teraz jest czas, by o tym swobodnie mówić i przekazywać wiedzę kolejnym pokoleniom w otwarty sposób. By móc śpiewać polski hymn pełną piersią. By spotykać się i mówić po polsku, by móc cieszyć się widokiem polskich żołnierzy i sztandaru Wojska Polskiego.

Za to wszystko, za tę pamięć jesteśmy niezwykle wdzięczni. Mimo dnia, który wydaje się być naznaczony ogromnym smutkiem i żalem, ponieważ przypomina nam o wkroczeniu na nasze ziemie zbrodniczej ideologii i to po raz kolejny. Ideologii, która zagościła na wiele lat, ale wreszcie ustąpiła. Za to chwała Bogu.

Bardzo dziękuję również Męskiemu Chórowi Miejskiemu, który na dzisiejszej uroczystości uczcił pamięć tych wszystkich poległych pięknymi pieśniami i najpiękniejszą pośród nich gdzie śpiewamy: „Jeszcze Polska nie zginęła” – i niech tak zostanie .

 

Następnie przedstawiciel 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu odczytał Apel Pamięci. Po salwie honorowej przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe oraz reprezentanci szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim.

 

Źródło Starostwo Powiatowe
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments