PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają ocenę dokumentów. Projekt linii Przasnysz – Zegrze wciąż w grze

Wnioskodawcy złożyli do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dokumenty z opracowanym wstępnym studium planistyczno – prognostycznym o wartości 18 miliardów złotych. Wśród nich: budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz.

 

W trzecim etapie naboru wniosków programu Kolej Plus złożono 47 projektów o szacowanej wartości około 18 mld zł, które obejmują łącznie długość około 1500 km linii. To połowa z projektów, które złożono w pierwszym etapie. Ocenę formalną i kwalifikację do drugiego etapu przeszło 79 z nich.

„W puli jest 39 projektów liniowych, w tym 13 o łącznej długość ok. 450 km dotyczących odbudowy lub poprawy parametrów nieczynnych linii. 9 projektów dotyczy budowy nowych linii o łącznej długości około 300 km. Rewitalizacji linii dotyczy 7 projektów o łącznej długość około 710 km. Jest 8 projektów punktowych związanych z budową nowych przystanków” – informuje PKP PLK S.A.

 

– Zaangażowanie samorządów pokazuje jak ważny społecznie jest Program Kolej Plus. Do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wpłynęło 47 wniosków. Łącznie obejmują one około 1500 km torów i wskazują na potrzebę zapewnienia dostępu do kolei w 24 miastach powyżej 10 tys. mieszkańców, gdzie pociągów pasażerskich nie ma. Kolej jest ważnym środkiem transportu i realizujemy zadania, które poprawiają dostęp mieszkańców do kolei – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Najwięcej opracowań wstępnych studiów planistyczno – prognostycznych zlecili wnioskodawcy z województwa śląskiego (15). Z województwa mazowieckiego w trzecim etapie znalazły się 4 projekty:

  • Miasto i Gmina Serock – Budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”
  • Gmina Kozienice – Kolej w Kozienicach – likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego
  • Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego – Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Ostrów Mazowiecka – Małkinia
  • Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego – Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Sokołów Podlaski – Siedlce

 

Budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza” zakłada budowę 70 km torów, kilku stacji oraz przeprawy mostowej na Narwi. Dzięki temu kilkanaście mazowieckich miejscowości, w tym Przasnysz, uzyskałoby bezpośrednie połączenie ze stolicą. Szacowane koszty inwestycji to niebagatelne 1,7 mld zł, z czego 1,5 mld to roboty budowlane. W projekcie bierze udział 19 samorządów. Liderem jest miasto i gmina Serock, a partnerami gmina Pokrzywnica, gmina Winnica, miasto Pułtusk, gmina Karniewo, gmina Szelków, gmina Płoniawy Bramura, gmina Krasne, gmina Przasnysz, miasto Maków Mazowiecki, miasto Przasnysz, powiat legionowski, powiat pułtuski, powiat makowski, powiat przasnyski, a także gminy Wieliszew, Nieporęt oraz samorząd województwa mazowieckiego.

Budżet programu to w chwili obecnej 6,6 miliarda złotych, zaś wartość zatwierdzonych w trzecim etapie projektów wynosi w przybliżeniu około 18 miliardów złotych. Jak informuje Polskie Radio „Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, który prezentował wyniki naboru zadeklarował, że resort będzie dążył do zwiększenia budżetu programu. Unikał jednak jednoznacznych deklaracji, o jaką kwotę uda się powiększyć Kolej Plus. Zaznaczył, że inwestycja, która w pierwszym rzucie nie zakwalifikuje się do realizacji, nie będzie automatycznie odrzucona. Będzie czekała „w kolejce” na dostępne środki.”

W kolejnym etapie projekty będą podlegały wielokryterialnej ocenie. Na analizę wniosków PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. mają 3 miesiące. Wynikiem prac będzie utworzenie listy rankingowej projektów, a następnie – po akceptacji przez Ministra Infrastruktury, kwalifikacja do realizacji w Programie Kolej Plus.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wacław
wacław
2 lat temu

wkoncu cos zaczyna sie dziac , bo w tym miescie juz tylko kupa emerytow zostala , młodzi uciekaja do warszawy a w miescie przybywa tylko biedronek

Konrad
Konrad
2 lat temu

To jest strategiczna inwestycja . Trzymamy kciuki

Konowal
Konowal
2 lat temu

Dojadę do Zegrza, a dalej gdzie?

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Konowal

Na plaże nad zalewem

Piotr
Piotr
2 lat temu
Reply to  Konowal

Z Zegrza przez legionowo do Warszawy nimku

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Nigdy nie było takiej linii i nigdy nie będzie . to jest czysty populizm. Gdzie na Bugo-Narwi można postawić most. Z Zegrze, linia kolejowa w stronę Warszawy jest rozebrana. O czym my mówimy. Jeszcze, kto by to sfinansował?

fire
fire
2 lat temu
Reply to  Mariusz

nie jestes w temacie a sie udzielasz . własnie linia kolejowa jest reaktywowana , do zegrza południowego beda dojezdzały pociagi SKM

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  fire

skąd wiesz, widziałeś, ja jestem tam codziennie. Dojeżdżam codziennie do pracy w Markach jeździłem PKS ( jak to zwał ) autobus, który odjeżdżał o 5,50 został skasowany. Wcześniejszy jest o 5,00 następny o 7,00, albo jestem godzinę wcześniej, albo godzinę później. Tego nie można załatwić, a Ty mówisz o linii kolejowej – Pomyśl

fire
fire
2 lat temu
Reply to  Mariusz

Akurat widzę pracę przy odbudowywaniu linii z okna domu, więc daruj sobie

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  fire

Skoro mieszkasz w powiecie legionowskim, to po co Ci linia kolejowa do Przasnysza?

fire
fire
2 lat temu
Reply to  Mariusz

Mojej rodzinie

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  Mariusz

Miej o to pretensję do busiarzy którzy najgłośniej gardłują przeciw (od)budowie kolei.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  fire

Kto Ci O tym powiedział?

Piotr
Piotr
2 lat temu
Reply to  Mariusz

W Zegrzu linie kolejową odbudowywuja

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Piotr

Chciałbym się mylić, ale spójrz na to realnie. Trasa z Ostrołeki do Chorzel ma sen, bo to transport do Ikea, ale ten kierunek do Zegrza jest nierentowny

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Projekt Budowa linii kolejowej Zegrze-Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza” zakłada budowę 70 km torów, kilku stacji oraz przeprawy mostowej na Narwi. Dzięki budowie kilkanaście mazowieckich miejscowości uzyskałoby bezpośrednie połączenie ze stolicą. – Szacowane koszty inwestycji to niebagatelne 1,7 mld zł, z czego 1,5 mld to roboty budowlane, które ze względu na stopień skomplikowania i rozmiar koniecznych prac, byłyby prowadzone poza obecnie trwającym do 2028 roku programem Kolej + – informuje UMWM. Powyższa deklaracja urzędników wskazuje, że samorządy będą musiały poszukać środków na sfinansowanie robót budowlanych, czyli kwoty około 1,5 mld zł. Jeśli chodzi o termin robót budowlanych, to nie jest on znany.… Czytaj więcej »

fire
fire
2 lat temu
Reply to  Mariusz

jeszcze bedziesz dupsko woził nad zalew

mariusz
mariusz
2 lat temu
Reply to  fire

A Ty do domku po słoiki

michał
michał
2 lat temu

Kolej z Przasnysza do Zegrza jest tak potrzebna jak Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie. Kto jeździ do Zegrza?

woj
woj
2 lat temu
Reply to  michał

Do Zegrza ?! Raczej kto jeździ z Przasnysza , Pułtuska , Serocka i t.d. do Warszawy !

Uczeń
Uczeń
2 lat temu
Reply to  woj

Bardzo dużo osób.