Pęka jeden z podcieni ratusza miejskiego w Przasnyszu. Urząd zapowiada ekspercki przegląd

Mieszkaniec zawodowo zajmujący się obróbką drewna, zwrócił naszą uwagę na konieczność naprawy jednego z elementów podcieni ratusza. Drewniana belka wiązarowa, stanowiąca część konstrukcji nośnej, pękła wzdłuż, co w perspektywie czasu może doprowadzić do zniszczeń. Urząd miasta zapowiada podjęcie stosownych działań.

 

Chodzi o poziomą belkę, podtrzymującą konstrukcję jednego z podcieni ratusza po zachodniej stronie, sąsiadującego z Cafe Rynek i znajdującego się naprzeciwko sklepu Żabka. Zdaniem czytelnika usterka wymaga interwencji, ponieważ problem będzie się pogłębiał, prowadząc do coraz dotkliwszych strat. Cieśla zwrócił również uwagę na konieczność ponownej impregnacji drewna, szczególnie w przypadku kolumn, podtrzymujących podcienie, ponieważ dotychczasowe zabezpieczenie uległo presji czasu. Fachowiec ocenił, że ponowna impregnacja to niewielki koszt, który na kolejne lata uchroni konstrukcję od negatywnych czynników atmosferycznych.

 

Podążając za informacjami przekazanymi przez czytelnika, przesłaliśmy do burmistrza zdjęcia, obrazujące problem, i  poprosiliśmy o ocenę zasadności interwencji — naprawy fragmentu podcieni oraz zabezpieczenie drewna. Odpowiedzi udzielił wiceburmistrz Łukasz Machałowski, który obiecał podjęcie stosownych kroków.

– Dziękujemy za przesłane zdjęcia. Budynek ratusza jest w zarządzie Muzeum Historycznego w Przasnyszu, które – zgodnie z obowiązkiem ustawowym – dokonuje jego corocznych przeglądów techniczno–budowlanych przez osoby posiadające uprawnienia. Dodatkowo Muzeum jest kontrolowane przez służby nadzoru budowlanego. Budynek po przebudowie został oddany do użytku w 2012 r. i co jakiś czas wymaga nakładów finansowych, a także konsultacji z Konserwatorem Zabytków. Niebawem odbędzie się kolejny coroczny przegląd, który wykaże ewentualne potrzeby i nakłady konieczne, związane z wyżej wskazanym budynkiem. Po przeglądzie i wnioskach z niego wynikających zostaną podjęte dalsze kroki w tej sprawie.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

No dobrze, ale gdzie to pęknięcie?

Konowal
Konowal
1 miesiąc temu

Okulary załóż

Asia
Asia
1 miesiąc temu

No to idź i zobacz ,na tacy nie przyniosą Ci byś zobaczył

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Asia

Ta pozioma japa to ma być pęknięcie? Pomijam już fakt, że nigdzie na zdjęciu nie ma belki wiązarowej.

Zenek
Zenek
1 miesiąc temu

Na zdjęciach faktycznie nie widać tego pęknięcia o którym jest w artykule. Ale patrząc na te deski okapowe faktycznie coś tam się wydarzyło. Trzeba by zobaczyć na własne oczy.

Magda
Magda
1 miesiąc temu

Marku, ależ ty musisz mieć smutne i jałowe życie. Jesteś najaktywniejszym komentatorem na tym portalu. Czyżby dlatego, że jesteś nolifem i w realu nikt nie chce Cię słuchać?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Magda

Za to mam bardzo udane życie seksualne. Nie to co Ty.

Żaba
Żaba
28 dni temu

Jak zdejmiesz spodnie, tyłem stań do lustra i się obejrzyj to tam .

Bolek
Bolek
1 miesiąc temu

O ile dobrze pamiętam montaż, te słupy nie są – jak w było w oryginale – elementem nośnym konstrukcji. Wstawiono je dla zachowania historycznego wyglądu.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

Oby tak było, jak piszesz, bo dbanie o to, co dotychczas powstało w Przasnyszu, wygląda baaardzo słabo. Wydać publiczną kasę, zrobić, pochwalić się na FB i zapomnieć. Odhaczone, brawa zebrane, a dalej nic nikogo nie interesuje. Przykładów jest na pęczki.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Burmistrza rada -obrobić na heblarce 🤣

Marian
Marian
1 miesiąc temu

Kto ten artykuł pisał…. Tu widać ugięcie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Marian

Dwie deski czołowe się wypaczyły a oni będą teraz ekspertyzy robić. Zapewne za grube tysiące.

Mati
Mati
1 miesiąc temu

Najlepiej zostawić jak jest, zamknąć oczy i zapomnieć. Za kilka lat będzie można wdrobić kilka baniek na naprawę.

Marian
Marian
1 miesiąc temu

Dokładnie….. Ja nie wiem czy to czasem deski nie rozeszły się tylko

Maniek
Maniek
1 miesiąc temu

Wychodzą wieczorem z knajpy, leją na te kolumny czy jak im tam słupy i gniją. Kiedyś platformiacy mówili, że państwo z tektury.Jak widać Przasnysz chyba też z tektury.

Usz
Usz
1 miesiąc temu

Pani Red. proponowałbym ograniczyć aktywność w kwestiach o których wypisuje Pani trzy po trzy. Nie odróżnia Pani szpary między deskami od pękniętej belki? A ten mieszkaniec to zajmuje się zawodowo obróbką tych desek ze szparą obok deski?