Ozdobne cisy odgrodzą przasnyską „Dwójkę” od ruchliwej ulicy

Zmienia się otoczenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu. By oddzielić szkolne boisko od ruchliwej ulicy, zaplanowano posadzenie cisów.

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. H. Sienkiewicza w Przasnyszu mieści się w centrum miasta, w pobliżu jednej z najbardziej ruchliwych dróg. W celu ograniczenia hałasu i spalin, na terenie placówki zostały zasadzone ozdobne drzewa.

– Będziemy sadzić cisy, żeby oddzielić nasze boisko i plac zabaw od ruchliwej ulicy Piłsudskiego. Dołki już wykopane i czekamy na sadzonki – informował Piotr Jeronim, dyrektor przasnyskiej „Dwójki”.

Cała procedura trwała dość długo, gdyż każda zmiana musiała być konsultowana z konserwatorem zabytków.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bobi
Bobi
1 miesiąc temu

Pytanie do specjalistów: czy to dobra pora na sadzenie cisów?

specjalista
specjalista
1 miesiąc temu
Reply to  Bobi

Na pewno dobra dla ogrodnika, który te cisy sprzedał.I to podwójnie: te posadzone niechybnie zmarzną, bo nie ma mowy żeby się zakorzeniły i przyjęły, zatem na wiosnę ogrodnik sprzeda drugie cisy, które u siebie w szkółce prawidłowo przezimuje… Jeśli to poszło z publicznych pieniędzy, to ktoś powinien jednak zostać rozliczony….

maxx
maxx
1 miesiąc temu
Reply to  specjalista

Każda pora kiedy nie jest zmarznięty grunt, jest dobra na sadzenie roślin z osłoniętą bryłą (z donicy lub zabezpieczenia jutowego). Jeśli zima będzie lekka (a tak się zapowiada) puści korzenie. Życie pod ziemią trwa cały czas. Nawet gdyby nie puścił, to ma zasobne podłoże z donicy które na pół roku mu spokojnie wystarczy. Tylko trzeba mimo zimy ostrożnie i regularnie podlewać. No i w przypadku cisa, warto by umieścić zarówno od strony placu jak i ulicy, tabliczkę z nazwą rośliny i informacją, że całą roślina poza osnówką owocu jest trująca dla ludzi

specjalista
specjalista
1 miesiąc temu
Reply to  maxx

Bardzo ciekawa teoria, nie rozumiem tylko dlaczego w innych miastach sezon sadzenia drzew i krzewów już się dawno skończył… Czyżby Przasnysz miał informację wywiadowczą ze wschodu, że zimy nie będzie?? Nie wiem skąd te zapowiedzi o bezmroźnej zimie, bo u mnie niedaleko, krety wykopały wysokie kopce, czyli jednak chyba będzie mróz – jeśli wierzyć kretom, może spanikowały 😉

amator
amator
1 miesiąc temu
Reply to  specjalista

Od 6 do 11 grudnia kilka nocy z mrozem -5 potem dni na plusie aż do stycznia. Krety wiedzą co robią. Jeśli uważasz, że zimą nie ma w ziemi życia, to skąd jesienne cebulki mają korzenie na 20 cm?

specjalista
specjalista
1 miesiąc temu
Reply to  amator

Ok, ok – poddaję się – rozumiem, że wprowadzacie nową świecką tradycję sadzenia drzew w grudniu i z tego powodu w Przasnyszu bezmroźna zima skończy się w styczniu 😀 Szkoda mi tych cisów po prostu…I tego że w takim fajnym mieście ktoś podejmuje takie niefajne decyzje ((

maxx
maxx
1 miesiąc temu
Reply to  specjalista

Proszę się nie martwić tak. Będzie dobrze jeśli ktoś czasem zaniesie im parę konewek wody.