Optymalizacja kosztów produkcji przy wykorzystaniu robota

Procesy produkcyjne realizowane w zakładach przemysłowych wymagają nieustannego doskonalenia. Ogromne znaczenie ma zwłaszcza optymalizacja kosztów, która polega na niwelowaniu wydatków finansowych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wytwarzanych elementów. Sukces na tej płaszczyźnie gwarantuje przede wszystkim wdrożenie automatycznych robotów.

 

Nie warto zwlekać z inwestycją

Optymalizacja kosztów w zakresie produkcji przemysłowej jest niezwykle rozsądnym rozwiązaniem wtedy, gdy dochodzi do nagłej utraty konkurencyjności na danym rynku (np. spożywczym, motoryzacyjnym). Polecany w tym przypadku zakup innowacyjnych robotów autonomicznych lub współpracujących z pewnością zaprocentuje znacznym przyspieszeniem procesu technologicznego, ograniczeniem strat materiałowych i wyeliminowaniem przestojów, czego rezultatem będzie oszczędność pieniędzy.

Dodatkowo zwiększony zostanie ogólny poziom bezpieczeństwa pracowników, co przełoży się na ich zadowolenie. W praktyce najbardziej użyteczne są tzw. roboty HCR, znakomicie przystosowane do trudnych warunków środowiskowych (wysokiej temperatury, silnego zapylenia itp.). Można je bez problemu ekspresowo zaprogramować do wykonania szeregu zadań u boku operatora. Ważne jest również to, że działają z maksymalną powtarzalnością przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Zaskakująco szerokie zastosowanie

Roboty przemysłowe świetnie sprawdzają się w procesie paletyzacji, pakowania, montowania, malowania, spawania, polerowania, klejenia, a także obsługiwania zaawansowanych stanowisk produkcyjnych i pojedynczych maszyn (pras krawędziowych, frezarek, wtryskarek). Wdrożenie nowego mechanizmu powinno oczywiście nastąpić dopiero po dokładnej analizie danych wejściowych, co zapewni jego wysoką efektywność. Dla przykładu zastąpienie dwóch wykwalifikowanych spawaczy jednym zrobotyzowanym układem przyniesie nawet trzykrotny wzrost wydajności produkcji, a przy okazji zauważalnie zniweluje koszty finansowe.

Fachowcom sporo czasu zajmuje bowiem zakładanie odzieży ochronnej, szykowanie osprzętu i realizowanie zadań pomocniczych, natomiast robot pozwala niemal całkowicie zrezygnować z wymienionych czynności. Jak by tego było mało, pracuje wielokrotnie szybciej i przyczynia się do stałego uzyskiwania perfekcyjnych detali.

Zamawiajmy maszyny dostosowane do indywidualnych potrzeb

W kontekście optymalizacji kosztów produkcji za pomocą robotów wyjątkowo istotną rolę odgrywa ograniczenie czynnika ludzkiego. Wszystkie kluczowe zadania wykonuje zautomatyzowany sprzęt, więc nie zachodzi konieczność angażowania nowych pracowników czy wysyłania ich na drogie szkolenia. Generuje to duże oszczędności – zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej.

Potencjał osób zatrudnionych w zakładzie może zostać z powodzeniem wykorzystany choćby w czynnościach magazynowych lub związanych bezpośrednio z obsługą dokumentacji technicznej. Jeśli właściciel przedsiębiorstwa produkcyjnego zdecyduje się na zainwestowanie w innowacyjne roboty, powinien wybrać konstrukcje tworzone na zamówienie, tak aby idealnie zaspokoiły bieżące potrzeby firmy i jednocześnie spełniły oczekiwania kontrahentów. Przy obecnym rozwoju technologicznym zrobienie funkcjonalnego prototypu zajmuje zaledwie kilka tygodni.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://corobotics.pl/

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.