Nadleśnictwo Przasnysz ma już 210 lat!

28 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy „Jubileusz 210- lecia Nadleśnictwa Przasnysz”.

       Uroczystość rozpoczęła się mszą święta w kościele Ojców Pasjonistów w Przasnyszu. Dalsza jej część odbyła się w Sali Bankietowej „Wersal”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, duchowieństwa oraz wiele zaprzyjaźnionych osób. Nadleśniczy po powitaniu zebranych gości, przedstawił historię Nadleśnictwa Przasnysz. Powstanie Polskiego Nadleśnictwa Przasnysz przypada na okres Napoleoński. Na początku 1807 roku Napoleon ustanowił Komisję Rządową, która miała zająć się gospodarką powstającego Księstwa Warszawskiego. Komisja ta dokładnie 9 kwietnia 1807 roku uchwaliła przepisy o organizacji administracji publicznej w departamentach. Dotyczyło to również ustanowienia nadleśnictw. W departamencie płockim ustalono, że takich instytucji powstanie dziewięć, w tym Przasnysz. Swoim zasięgiem oprócz Puszczy Mazuch Nadleśnictwo Przasnysz objęło też cześć Puszczy Zielonej na prawym brzegu Orzyca. Szereg przemian i reorganizacji terytorialnych doprowadził do stanu dzisiejszego.

Obecnie Pracujemy na terenie trzech powiatów i ośmiu gmin. Nadleśnictwo posiada powierzchnie 16 378 ha, ponadto prowadzimy nadzór nad lasami niepaństwowymi zleconymi przez starostwa na pow. 11 877 ha. W skład nadleśnictwa wchodzi 13 leśnictw: Jarzynny Kierz, Lipowiec, Duczymin, Grabowo, Dzierzgowo, Grudusk, Rycice, Jednorożec, Lipa, Przejmy, Krzynowłoga mała, Przasnysz oraz Szkółka Karwacz. W swoim przemówieniu Nadleśniczy nawiązał również do licznych projektów rozwojowych, w których uczestniczy nasze nadleśnictwo, takich jak: mała retencja nizinna,  oczyszczenie poligonu wojsk lotniczych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, budowa dojazdów pożarowych oraz licznych miejsc postoju. Na zakończenie wspomniał, iż w tym roku na terenie naszego nadleśnictwa posadzono 1 086 260 sztuk sadzonek, a w skali całego kraju Lasy Państwowe posadzą w tym roku pół miliarda drzew. Co minutę sadzimy więc 1000 drzew. Warto nadmienić, że w naszych lasach rosną drzewa różnych gatunków, które są starsze niż obchodzony przez nas jubileusz, co zaświadcza że 210 lat dla przyrody jest okresem bardzo krótkim.

Po wystąpieniu nadleśniczego, na jego ręce zostały skierowane gratulacje i ciepłe słowa zaproszonych gości. Całą uroczystość uświetniał swoją muzyką Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Forest Brass” z Nadleśnictwa Lidzbark.

Tekst: Danuta Szydlik

Zdjęcia: Mariusz Rostkowski

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments