Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich odwiedził Przasnysz.

Na zaproszenie burmistrza Przasnysza Łukasza Chrostowskiego do Przasnysza przybył naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wraz z przedstawicielami Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Tematem rozmów był Cmentarz Żydowski, który znajduje się przy ul. Leszno w Przasnyszu.

Zaproszenie Rabina do naszego miasta to kolejny etap rozmów przedstawicieli Urzędu Miasta z dyrektorem Fundacji Piotrem Puchtą nad przywróceniem godnego stanu cmentarza przy ul. Leszno. Kilka miesięcy temu odbyło się pierwsze spotkanie, gdzie obie strony poczyniły starania nad uzgodnieniem harmonogramu działań zmierzających do uporządkowania terenu i kultywowania pamięci społeczności żydowskiej w Przasnyszu. W sprawę zaangażowali się także nasi mieszkańcy: mecenas Andrzej Bieńkowski oraz Agata Góralczyk. Szkoła Podstawowa nr 2 w Przasnyszu rozpoczęła współpracę z Forum Dialogu, gdzie nasi uczniowie poznają historię Żydów i ważne miejsce dla tej społeczności w naszym mieście. Zwieńczeniem lekcji plenerowej była wizyta na Cmentarzu Żydowskim przy ul.Leszno. Władze Miasta i MZGKiM zabezpieczyły także teren szlabanem.

Wczorajsza rozmowa Rabina z burmistrzem Przasnysza napawa nadzieją, że (jeśli warunki meteorologiczne pozwolą) teren Cmentarza Żydowskiego przy ul.Leszno nabierze godnego wyglądu i miejsca pamięci – JESZCZE W TYM ROKU. Cmentarz zostanie uporządkowany, ogrodzony, zostaną wykonane cięcia sanitarne drzew, a w niedalekiej przyszłości okamerowany, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo. Mieszkańcy Przasnysza, którzy sąsiadują z cmentarzem czekają na pozytywny finał rozmów pomiędzy samorządem, a Fundacją od lat.

Władze Miasta są zbudowane dobrą atmosferą wokół rozmów z Rabinem Michaelem Schudrichem i zaprosiły Rabina na kolejne wizyty w naszym mieście.


guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dddd
Dddd
1 rok temu

Niech kasy nie zapomni dać na ten remont

Tomek
Tomek
1 rok temu

Co Pan Chorstowski i nasza władza wyprawia? Nasuwa się pytanie jakie korzyści z tego mają lub będą mieli? Nikt tak nie walczył o cmentarz ewangelicki który cały czas znajduje się przy proszkowni mleka na ul. Makowskiej. Zdziwiony jestem również że Pani Tomaszewska dyrektor Sp.2 (trzymająca Sz.P. rabina za boczki) wtóruje tym poczynaniom wprowadzając do szkoły Forum Dialogu. Czy przedstawiciele tego forum poruszyli temat pochodzenia katów z UB, którzy znęcali się nad ludźmi w piwnicach na Joselewicza? Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dzwoni i prosi o wpłaty na ich cele statutowe tj. cmentarz żydowski w Przasnyszu, tylko czemu nie proszą o środki… Czytaj więcej »

Agata
Agata
1 rok temu
odpowiada  Tomek

Panie Tomku, Nie wiem czy potrafi sobie Pan to wyobrazić, ale nikt nie będzie miał z tego żadnych korzyści. finansowych. Pieniądze były zbierane zarówno wśród potomków ludzi tam pochowanych jak i chętnych mieszkańców miasta. W ciągu roku udało nam się zebrać całą sumę i rzeczywiście dodatkowo pytałam cztery firmy, które wiem, że wspierają różne działania w mieście o udział. Każdy ma prawo wyboru. Finalnie udało nam się zebrać odpowiednią sumę. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego nie dzwoniła i nie prosiła o wpłaty i proszę nie pisać sytuacji, których nie było, bo to już zaczyna być poważne. Dlaczego nikt tak nie walczył… Czytaj więcej »

Tomek
Tomek
1 rok temu
odpowiada  Agata

Sz. Pani Agato, zostałem poinformowany o tym ze kontaktujecie się z firmami i pytacie o dobrowolną wpłatę co napisałem w pierwszej wypowiedzi. To jak jest to interpretowane, zależy od odbiorcy, a odpowiedź “bo to już zaczyna być poważne” brzmi jak groźba w moim kierunku… Tak Pani, jak i ja, mamy swobodę wypowiedzi w komentarzach. Nie kwestionuję jak Forum Dialogu zostało to wprowadzone do szkoły, czy uczniowie zostali zmuszeni, czy zrobili to dobrowolnie. Opisuję fakt że jest. Jestem też rozczarowany podejściem szkoły, bo ja znajdzie się fundacja która będzie promowała zboczeństwo (a w dzisiejszych czasach ich lobby jest również mocne) i… Czytaj więcej »

Tomek
Tomek
1 rok temu
odpowiada  Agata

Poza tym, jest Pani bezczelna pisząc “czy potrafi Pan sobie wyobrazić” i bardzo proszę odnieść się do mojego wpisu o ul. Joselewicza!
Proszę o zachowanie minimum kultury.

Jan
Jan
1 rok temu
odpowiada  Tomek

W 1920 Żydzi jawnie pomagali bolszewikom wojna dotarła pod Przasnysz czego dowodem jest tablica na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w 1939 Żydzi witali kwiatami armię czerwoną , temat okrucieństwa w gettach i jawnego ludobójstwa polskiego podziemia niepodległościowego po 1945 roku to szeroki temat. Na Joselewicza była katownia ub , zabijano ludzi pałkami, łamano kości …. oczywiście nikt inny tylko krasnoludki ….

Janek
Janek
1 rok temu
odpowiada  Tomek

Nie bardzo rozumiem, dlaczego w SP nr 2 uczniowie uczyli się o kulturze Żydów w czasie języka polskiego, matematyki i innych zajęć szkolnych??? Dlaczego nikt nie zapytal rodziców o zgodę na opuszczanie przez uczestników projektu kilkudziesięciu godzin zajęć lekcyjnych? A po lekcjach nie można było tego zrobić????

przasnyszanin
przasnyszanin
1 rok temu
odpowiada  Tomek

A dlaczego dzieci w Dwójce w siódmej i osmej klasie zamiast na lekcjach spędzają kilkadziesiąt godzin na warsztatach o Żydach? Dlaczego nikt nie informował rodziców, żeby projekt będzie realizowany kosztem zajęć lekcyjnych? Żydzi napiszą za uczniów test z matematyki i polskiego po ósmej klasie??? Kto na to wyraził zgodę????

Ed Janes
Ed Janes
1 rok temu
odpowiada  przasnyszanin

This is a history class

Roman
Roman
1 rok temu
odpowiada  Ed Janes

那又如何呢?

Jason
Jason
1 rok temu
odpowiada  Roman

Long Story…

Dddd
Dddd
1 rok temu

Jak ja remontuje pomnik u rodziców to nie chodzę po urzędach żeby mi pomogli

Agata
Agata
1 rok temu
odpowiada  Dddd

I to jest własnie ta różnica, jeden prywaty pomnik, a zaniedbany od lat cały cmentarz. Każdy chce widzieć to co chce. Kto chodzi po urzędach? Jest jakiś zakaz spotykania się? Miasto nie finansuje tego projektu.

Magda
Magda
1 rok temu
odpowiada  Dddd

Prosze wyremontowac sobie swoj pomnik sam

Krystyna
Krystyna
1 rok temu

No właśnie, szkoda, że wrażliwości brakuje w przypadku ewangelickiej nekropolii. Nie chodzi o jej odnawianie a o zwykłą przyzwoitość. Na grobach dawnych mieszkańców stoi śmietnik, bilbordy i coś jeszcze.
Pan mecenas i Pani Agata zostali zręcznie wykorzystani przez fundację, która jak w wielu podobnych przypadkach znalazła naiwnych, którzy w poczuciu winy za stan tego cmentarza zaangażowali się w zbieranie środków.

Agata
Agata
1 rok temu
odpowiada  Krystyna

Pani Krystyno, czy Pani nie może nic zrobić w przypadku ewangelickiej nekropolii? Nie mam poczucia winy i nie zostałam przez nikogo wykorzystana. Czy coś Pani sugeruje? Akurat ja reprezentuje przodków, którzy chcieli coś z tym miejsce zrobić. Nie reprezentuje fundacji. Współpracujemy z miastem, z fundacją i kibicujemy projektowi Forum Dialogu. Pomysł i pieniądze pochodzą od przodków ludzi tam pochowanych. Jeżeli tak bardzo przeszkadza Pani ten śmietnik, to niech Pani spróbuje dotrzeć do przodków ewangelickiej nekropolii? Nie mówię, że ja do nich dotarła. Pomysł powstał przez facebook’a i zgodziłam się wziąć udział w nim jako wolontariusz. Tak łatwo jest oceniać.

Magda
Magda
1 rok temu
odpowiada  Krystyna

Wlasnie Pani Krystyno . Jezeli Pani przeszkadza smietnik , to prosze sie tym zajac . Nic samo sie nie zrobi. I tak , Agata na racje , pieniadze zostaly zebrane przez potomkow osob pochowanych na tym cmentarzu i nikt nikogo nie wykorzystywal

hwl
hwl
1 rok temu
odpowiada  Magda

Pani Magdo za długo w tej Ameryce, co?

hwl
hwl
1 rok temu

Lepiej nie zabierać głosu w tej sprawie. Tylko czekam jak Pani Agata lub Pani Magda oskarżą kogoś kto widzi brak równowagi w opiece przy obu cmentarzach za przejaw wyssanego z matczynym mlekiem antysemityzmu. Prawdą jest jednak to, że nikt inny nie potrafi załatwiać swoich interesów cudzymi rękoma jak Ci “dawni mieszkańcy”. No moi drodzy parafianie czyż nie mam racji? Dbanie o groby swoich przodków ograniczyło się do wizyty rabina i to wszystko. Pieniądze, zaangażowanie, włączenie lokalnej władzy zostawiono innym. I tak za chwilę będziemy mieli odświeżony kirkut a wykorzystane osoby uważają że były to winne swoim przodkom. Mistrzostwo! Dlatego Żydzi… Czytaj więcej »

Jan
Jan
1 rok temu
odpowiada  hwl

Cmentarz powinien być posprzątany w ciszy i spokoju , a tu medialne show , oczywiście monitoring założy miasto , za pieniądze podatników prawdopodobnie ze szczególnym uwzględnieniem rejonu cmentarza . Ot taki fortel .

Agata
Agata
1 rok temu

Nie jest moją intencją przekonywać Państwa do swoich racji. Mamy inne zdania w tej kwestii. Chodziło mi tylko o wyjaśnienie, że cel osiągnęliśmy dzięki współpracy wielu stron, a mnie interesuje tylko skuteczne działanie. Do tej pory nie było to możliwe, bo nie było tej współpracy.

Dlatego, jeżeli ktoś z Państwa będzie gotowy podjąć działania w celu przywrócenia czci na cmentarzu ewangelickim, to jsteśmy gotowi je wspomóc. Poznaliśmy tę drogę i naprawdę nie była łatwa, ale dzięki współpracy może uda nam się osiągnąć kolejny cel.

Jeżeli chodzi o ul. Joselewicza to czy są jakieś informacje źródłowe na ten temat?

hwl
hwl
1 rok temu
odpowiada  Agata

Informacje o przasnyskiej katowni są łatwiejsze do znalezienia niż środki na renowację cmentarza. Tylko, że to nie jest popularny temat za wielką wodą więc nikt nie szuka naiwnych Polaków do pielęgnowania pamięci o tych zbrodniach

Agata
Agata
1 rok temu
odpowiada  hwl

slogany warszawskie co? ile to już lat?

Tomek
Tomek
1 rok temu
odpowiada  Agata

Odnośnie informacji źródłowych to ma Pani najlepsze jakie można mieć, nie trzeba pytać w komentarzach:

warszawskagazeta.pl/kraj/item/3466-ujawniamy-most-szpiegow-agent-wojskowej-bezpieki-w-msz

Na tym kończę moje wpisy żeby się nie narażać.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Agata
Agata
1 rok temu
odpowiada  Tomek

Tak trzymać Panie Tomku. Czyli nic więcej oprócz wiadomości z internetu. Tak myślałam.

Jan
Jan
1 rok temu
odpowiada  Agata

Tylko ignorant nie zna tematu ub na Joselewicza , to człowiek wydmuszka intelektualna , teraz takie czasy że są Polacy , którzy się potrafią skundlić dla zapachu czosnku z ust , to bezcenne ..

Petros
Petros
1 rok temu

What’s wrong?

UlaHula
UlaHula
1 rok temu

“Cmętarz dla Zwierząt?”