Miasto Przasnysz powalczy o nowoczesny recyklomat, w którym wymienimy odpady na nagrody.

5 sierpnia ruszył ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”. Miasto Przasnysz powalczy o nowoczesny automat do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, który nagradza mieszkańców za każde wrzucone opakowanie. Inicjatorem konkursu jest firma Coca-Cola Polska, a partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma Eco Tech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.

 

Celem konkursu „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” jest zachęcenie Polaków do segregowania odpadów, które mogą zyskać nowe życie, jeśli tylko trafią do odpowiedniego pojemnika. Polacy chcą segregować śmieci, jednak często są zdezorientowani – nie wiedzą, do jakiego kosza powinni wyrzucić dane opakowanie. Skutkiem tego jest wyrzucanie odpadów do pierwszego lepszego pojemnika.

 

– Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko – mówi Sławomir Brzózek, niezależny ekspert ekologiczny, koordynator grantu „Świat bez odpadów”.

Coca-Cola, która we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Fundacją Nasza Ziemia rok temu postawiła 10 recyklomatów w stolicy. Mieszkańcy Warszawy bardzo licznie zaangażowali się w akcję segregacji odpadów. Od lipca 2019 roku dzięki automatom zebrano blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów. W aplikacji Eco-Portfel zarejestrowało się 18 tys. użytkowników, którzy przez rok zgromadzili 418 tys. ECO-Punktów. Po sukcesie w stolicy Coca-Cola wraz z partnerami rozszerza projekt na kolejne miejscowości w Polsce i tym razem kieruje swoją akcję do mniejszych ośrodków.

Dzięki konkursowi recyklomat może stanąć w dowolnej gminie w Polsce liczącej do 50 tys. mieszkańców, a do takich zalicza się Przasnysz.

 

Jak działają recyklomaty?

Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

– Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami stanowi aktualnie jedno z największych wyzwań dla samorządów. Coraz więcej z nich poszukuje sposobu na usprawnienie procesu oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego zaangażowania się w działania na rzecz planety. Jednym z rozwiązań są recyklomaty. Korzystając z nich, mieszkańcy zyskują podwójnie – angażują się w działania, mające na celu powtórne wykorzystywanie surowców, otrzymując w  zamian korzyści w postaci zniżek na ulubione produkty lub aktywności w swojej gminie – mówi Konrad Romek, Prezes Zarządu w EcoTech System, firmie, która tworzy i instaluje recyklomaty.

 

Zgłoszenia do konkursu rozpoczynają się 5 sierpnia i potrwają do 16 września. Następnie zebrane wnioski oceni komisja konkursowa, która wyłoni zwycięskie gminy. Czy do Przasnysza trafi recyklomat, dowiemy się 25 września.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Polska to kraj, w którym wszystko musimy zrobić po swojemu. W wielu krajach Europy kupujesz napój w PET albo piwo w szkle/aluminium, to płacisz kaucję. I to nie małą – w takiej Danii 3 korony za PET 1,5 l, więc prawie 2 zlote. Nędzny napój kosztuje niewiele więcej. Wypijasz zawartość, odnosisz opakowania do automatu, automat daje Ci kupon, który dajesz kasjerowi w kasie. Ten odlicza Ci wartość kuponu od zakupów albo dostajesz gotówkę do ręki lub na kartę. Żadne śmieci się nie przewracają, bo nawet jeśli jakiś baran wyrzuci puszkę od piwa, to ktoś ją podniesie. Ludzie ubodzy i bezdomni… Czytaj więcej »

Lolek
Lolek
3 lat temu

Pięknie napisane i prawdziwie.

Aga
Aga
3 lat temu

Butelkomaty, karmniki dla kotów, przystanki dla psów, dwa nowe kosze na śmieci za parę tysięcy, budki lęgowe dla jerzyków… Śmieci coraz droższe. Ogromne inwestycje w zwierzaki i śmieci. A dla ludzi brudna Węgierka i dziury w ulicach.