LO KEN: SESJA OBSERWACYJNA CZĘŚCIOWEGO ZAĆMIENIA SŁOŃCA

20. marca nastąpił długo oczekiwany przez miłośników astronomii moment, kiedy Księżyc pojawił się dokładnie między Słońcem a Ziemią rzucając na naszą planetę cień. Zachodzi wówczas zjawisko zaćmienia Słońca, które w całości mogli oglądać mieszkańcy północnych krańców Europy. W Polsce nie było nam to dane, ale częściowe zaćmienie – ok. 75 % zakrycia tarczy słonecznej – to też wspaniała gratka, której nie mogliśmy w szkole przeoczyć.

Pogoda sprzyjała a nielicznie pojawiające się cirrusy na niebie mogły tylko podnieść atrakcyjność widowiska. Na dziedzińcu szkoły odbyła się sesja obserwacyjna przy użyciu teleskopu, co dało nam możliwość odpowiedniego powiększenia naszej dziennej gwiazdy. Z uwagi na olbrzymią ilość promieniowania słonecznego, do teleskopu zamontowaliśmy folię mylarową, skutecznie obniżającą jasność obrazu, co dawało komfort obserwacji bez zagrożenia dla wzroku.

Spektakl trwał ok. 2 godzin. Przesuwający się na sferze niebieskiej Księżyc stopniowo zakrywał tarczę słoneczną a maksimum przypadło na godzinę 9:55 czasu uniwersalnego, czyli 10:55 czasu urzędowego.

Wielu uczniów zachwycił ten widok, zwłaszcza po zastosowaniu kolorowych filtrów. Co ciekawe, widoczna była rzeźba Księżyca – krawędź satelity na tle tarczy słonecznej wyraźnie wskazywała na powierzchnię urozmaiconą kraterami i górami.

Takie obserwacje mogą zachęcić do wyprawy za ocean. W sierpniu 2017 roku w USA będzie całkowite zaćmienie Słońca. To chyba najpiękniejsze zjawisko na niebie. W ciągu dnia nagle zapada ciemność, pojawiają się jasne gwiazdy, widać koronę słoneczną i protuberancje, czyli wybuchy gorącej materii na Słońcu. W przyrodzie zapada całkowita cisza… I choć trwa to tylko kilka minut, miłośnicy astronomii przemierzają tysiące kilometrów, aby być świadkiem takich niezwykłych wydarzeń…


Marek Rozicki


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments