Lex Czarnek 2.0 przyjęta przez Sejm. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta

W czwartek, 1 grudnia Sejm odrzucił sprzeciw Senatu i przyjął ustawę o prawie oświatowym nazywaną Lex Czarnek 2.0. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

 

Wcześniej nowelizację prawa oświatowego odrzucił Senat. Senatorowie twierdzili, że przepisy godzą w prawo rodziców o wychowaniu dzieci zgodnie ze swoimi zasadami. Nowelizacja wróciła do Sejmu.

Głosowanie nad nowelizacją odbyło się 1 grudnia. Głosowało 444 posłów. By odrzucić sprzeciw Senatu, potrzebna była większość bezwzględna 223 posłów. Za odrzuceniem zagłosowało 224 posłów, przeciw było 218, a wstrzymało się dwóch.

„Lex Czarnek 2.0” zakłada, że stowarzyszenia i inne organizacje, które nie są partiami politycznymi, a chcą na terenie szkoły prowadzić działalność muszą uzyskać pozytywną opinię rady rodziców.

 

Ta z kolei, powinna być poprzedzona konsultacjami przeprowadzonymi wśród rodziców. Nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć przygotowywanych przez organizację dyrektor placówki będzie musiał przekazać kuratorowi oświaty materiały wykorzystywane przez stowarzyszenie lub organizację do realizacji programu zajęć, scenariusz tych zajęć i pozytywną opinię rady. Kurator oświaty będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Jeśli w tym czasie jej nie wyda, to będzie to jednoznaczne z opinią pozytywną. Opinia kuratora będzie decydująca.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments