
Kość słoniowa, którą chcieli sprzedać duchowni z powiatu przasnyskiego autentyczna. Prokurator zlecił kolejne czynności dowodowe
Jakiś czas temu informowaliśmy o transakcji do jakiej miało dojść (a ostatecznie nie doszło) w Szczytnie w listopadzie. Mieszkaniec powiatu przasnyskiego miał usiłować sprzedać kieł słonia. Poznaliśmy nowe fakty tej niecodziennej transakcji.
„Postępowanie Prokuratury Rejonowej w Szczytnie w sprawie zaistniałego w dniu 21 listopada 2023r. w Szczytnie oferowania zbycia kości słoniowej, tj. o czyn z art. 128 pkt. 2 lit. d Ustawy o ochronie przyrody jest nadal w toku” – mówi nam Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Daniel Brodowski.
Postępowanie dotyczy próby sprzedaży mieszkańcowi Szczytna 5-kilogramowego ciosu słonia. Czarnorynkowa wartość kła (ma 5,5 kg i 74 cm długości) została wyceniona na 20 tys. zł. Sprzedaży chcieli dokonać duchowni z dwóch różnych parafii z powiatu przasnyskiego. Są to mężczyźni w wieku 50 i 55 lat.
Transakcję przerwała policja, którą zawiadomił mężczyzna, który kieł miał kupić. Postepowanie jest w toku.
– Postępowanie toczy się obecnie w fazie in rem, co oznacza, iż nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów. Osoby od których zatrzymano cios były przesłuchiwane w charakterze świadków – dodaje rzecznik.
– Po zapoznaniu się z treścią opinii biegłych, potwierdzającą autentyczność zabezpieczonego ciosu słonia, prokurator zlecił realizację dalszych czynności dowodowych, w tym przesłuchania świadków. W zależności od wyników tych czynności zostanie podjęta decyzja o dalszym biegu postępowania – dodaje Daniel Brodowski.
ren
