Kołysanka dla Ukrainy – premiera nagranego w Przasnyszu teledysku w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie [VIDEO]

Chcąc upamiętnić drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie nieformalna grupa „Wyszywanka” działająca w Przasnyszu zainicjowała nagranie kołysanki w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

 

Kołysanka to projekt solidarności z Ukrainą po zbrojnym ataku Rosji 24 lutego 2022. Teledysk ma premierę w przededniu rocznicy tych tragicznych wydarzeń w historii Europy.

– To nasz hołd dla żołnierzy walczących w Ukrainie. Wyraz pamięci i wdzięczności. To właśnie kołysanka utula do snu miliony dzieci na świecie, pozwala zapomnieć o tym co trudne i sprawia, że czujemy się bezpiecznie  -mówi Iryna Armanova, jedna z wokalistek, mieszkająca w Przasnyszu.

– Film, który tworzy obraz kołysanki, wywołuje w nas wspomnienia, kiedy planowaliśmy swoje życie i nie mieliśmy pojęcia, że pewnego ranka, obudzimy się wraz z eksplozjami rakiet, które wstrząsną całym naszym domem. Pośpiesznie zbieraliśmy dokumenty, torby, bo w tych sekundach rozumieliśmy, że najcenniejsze, co mamy, to życie, życie nasze i naszych dzieci. Często śpiewałam tę kołysankę mojej córce przed pójściem spać i pamiętam tamto uczucie spokoju i ciepła, które nam towarzyszyło.

Życie obywateli Ukrainy dzieli się na przed i po wybuchu wojny. Nikt z nas nie będzie już taki sam. Mamy w sobie żal, złość, niesprawiedliwości te uczucia zmieniły każdego z nas….. Teraz moje dziecko jest już bezpieczne, za co jestem bardzo wdzięczna Polakom, mieszkańcom Przasnysza, którzy zawsze byli gotowi do pomocy, i dbali o to, abyśmy nie czuli się opuszczeni i samotni. Ja, jak nigdy dotąd, zrozumiałam, jak trzeba cenić każdą minutę życia swojego, moich dzieci i bliskich, cenić to, co się ma, żyć każdym dniem i dziękować Bogu za zdrowie, a naszym żołnierzom, którzy tracą życie, za hart ducha i odwagę – dodaje Oksana Samohorodska – wokalistka.

Kołysanka została nagrana do ścieżki dźwiękowej przygotowanej przez studio Marka Karolskiego. Film został zmontowany z materiałów udostępnionych przez obywateli Ukrainy mieszkających na terenie miasta Przasnysz.

Wszystko udało się dzięki wykonaniom Oksany Samohorodzkiej, Zuzanny Bęcławskiej, Iryny Armanovej, Barbary Bęcławskiej, Sofii Armanowej.

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki środkom finansowym przekazanym przez  Dom Ukraiński i stało się częścią ciągłego procesu włączania obywateli Ukrainy do społeczności naszego miasta. Cykl działań realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w partnerstwie z Federacją ROSA.

 

Zaproszenie do wykonania kołysanki od grupy Wyszywanka przyjął Burmistrz Łukasz Chrostowski, którego głos znalazł się na nagraniu.

Posłuchajcie.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela
Izabela
1 miesiąc temu

Piękny utwór – gratuluję wykonawcom i autorom.