Kolejne wysypisko w osówieckim lesie.

O zaśmieconych lasach wokół Przasnysza pisaliśmy już wielokrotnie. Osoby wybierające się do lasu na spacer, szukając tam odpoczynku i spokoju, co nieraz natykają się na porozrzucane plastikowe butelki, szkło, meble i ubrania. Kilka dni temu jeden z przasnyszan natknął się na “leśną hurtownię motoryzacyjną” w okolicach Osówca Szlacheckiego.

 

Pomimo wdrożonej reformy śmieciowej i obowiązujących w naszym kraju przepisów, problem zaśmiecania lasów nie maleje. Za wywóz śmieci w lasach państwowych odpowiadają nadleśnictwa, zaś za lasy prywatne, ich właściciel (nawet wówczas, gdy śmieci ktoś do jego lasu podrzucił).

 

– Pojedyncze opakowania po artykułach spożywczych to najczęściej spotykane pozostałości w lesie po turystach. Jednak mają miejsce również tzw. „dzikie wysypiska śmieci”, które składają się z pozostałości wielkogabarytowych, np. gruz, opony, sprzęt AGD. Z przykrością stwierdzamy, że nie tylko przeciętny Kowalski przyczynia się do zaśmiecania lasu, ale również podmioty, które specjalizują się w utylizacji odpadów – informuje Magdalena Kaczyńska z Nadleśnictwa Przasnysz.

Leśnicy przypominają, że las, to miejsce wypoczynku dla wielu osób oraz „dom” dla zwierzyny leśnej. Wyrzucane do niego śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale przede wszystkim negatywnie oddziałują na cały ekosystem leśny.

 

ren


 

guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kasia
kasia
6 miesięcy temu

Nie jestem w stanie tego pojąć jak można zostawić w lesie cokolwiek sztucznego ??
Namiastkę naszej “kulturze” ekologicznej widać doskonale na cmentarzu komunalnym gdzie jest wydzielone miejsce na odpady organiczne – wystarczy popatrzeć co tam się wyrzuca.

Ares
Ares
6 miesięcy temu

Życzę osobie która to zrobiła, żeby się jej parasol w dupie otworzył.
Śmieci ewidentnie z jakiegoś warsztatu samochodowego lub blacharskiego.

Ja znajoma
Ja znajoma
6 miesięcy temu
odpowiada  Ares

Śmieci te leżą już bardzo dawno szkoda że dopiero teraz je zauważamy. A warsztaty ktoś powinien kontrolować,co robią że starymi odpadami

Marcin
Marcin
6 miesięcy temu

Wynika z tego, że nic z tym nie zrobiono do dzisiaj. Śmietnik dalej leży i udaje się, że go nie widać. Odsyłam do artykułu z 13 sierpnia tego roku:
https://www.infoprzasnysz.com/wracamy-do-tematu-odpadow-porzuconych-w-osowcu/

Przecież to chamstwo wyrzucić taką ilość do lasu, ktoś to musiał czymś przywieźć. Specyfika śmieci też zawęża poszukiwania. Ludzie zwracajcie na takie rzeczy uwagę i zgłaszajcie. Każdy potrzebuje świeżego powietrza i miejsca do spacerowania. Wielu z Was jeździ na grzyby, jagody. Lasy to jedyne miejsca gdzie mamy jeszcze trochę tej naturalności. Nie pozwólmy jej zniszczyć, zaśmiecić.