Gmina Krzynowłoga Mała dopłaci do śmieci. Na razie mieszkańcy unikną podwyżki

Rada Gminy Krzynowłoga Mała przyjęła uchwałę, na mocy której gmina dopłaci do odpadów produkowanych przez mieszkańców.

 

Wywóz śmieci jest coraz droższy, co odczuwają mieszkańcy wszystkich gmin. Do niedawna system gospodarki odpadami w gminach miał się samofinansować. Oznacza to, że wysokość opłaty śmieciowej powinna być tak skalkulowana, aby wpływy z niej pokrywały wszystkie koszty systemu. W praktyce jednak z roku na rok coraz więcej gmin do odpadów dopłacało.

Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dała samorządom możliwość podjęcia uchwały o pokryciu części kosztów z dochodów własnych. Z tego rozwiązania postanowiła skorzystać gmina Krzynowłoga Mała.

– Corocznie gmina dopłacała do systemu gospodarowania odpadami coraz wyższe kwoty. Obserwując poprzednie lata gmina zdecydowała się przyjąć przedmiotową uchwałę aby nie podnosić stawek mieszkańcom – informuje nas Urząd Gminy Krzynowłoga Mała.

 

Obecnie koszt gospodarowania odpadami komunalnymi dla gminy Krzynowłoga Mała to ok. 750 tys. zł rocznie. Wydatki z roku na rok były coraz wyższe. W 2018 roku wynosiły ok. 309 tys. zł, w 2019 r. -ok.  506 tys. zł, zaś w 2020 już 653 tys. zł.

– W poprzednich latach gmina dopłacała do gospodarowania odpadami od 18 do 170 tys. zł rocznie. Dokładne dane za rok 2021 będą znane po zakończeniu roku budżetowego, jednak już na obecnym etapie możemy przewidywać, że podwyżek dla mieszkańców w 2022 roku nie będzie. Obecnie mieszkańcy gminy płacą stawkę 26 zł od osoby w przypadku braku kompostownika oraz 25 zł od osoby jeżeli go posiadają – czytamy.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
20 dni temu

W innych gminach mają dużo tańsze śmieci I urzędy nie dokładają więc coś jest nie tak albo dużo ludzi nie płaci albo przetarg niedopracowany