Ewa Czaplicka: Przasnyski „Medyk” jest ważną częścią naszej społeczności

Z wicedyrektor przasnyskiej Medycznej Szkole Policealnej rozmawiamy o kierunkach kształcenia, zajęciach i wyzwaniach jakie stoją przed szkolnictwem zawodowym.

 

Pracuje Pani w przasnyskim Medyku od 2001 roku, czyli od początku jego powstania. To już prawie 23 lata. Obecnie zastępuje pani dyrektora Szkoły. Jak Pani podsumuje ten czas?

Tak, jestem nieskromnie mówiąc jedynym pracownikiem naszej Szkoły, który jest w niej od samego początku utworzenia jej ponad 20 lat temu, dzięki współpracy ówczesnych władz Powiatu Przasnyskiego z Marszałkiem Adamem Struzikiem i Urzędem Marszałkowskim. Od początku była to moja pasja, z czasem powierzano mi coraz bardziej odpowiedzialne stanowiska, a w chwili obecnej zastępuję dyrektora szkoły Zenona Szczepankowskiego. Na przestrzeni tych lat nasza szkoła zmieniała się, oferowała nowe kierunki, a w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Staliśmy się ważną częścią naszej lokalnej społeczności, mamy 1219 absolwentów w różnych kierunkach, którzy po zdobyciu lub powiększeniu swoich kwalifikacji służą ludziom i pracują w różnych instytucjach, jak np. szpital, DPS, apteki, gabinety kosmetyczne bądź zakładają własną działalność gospodarczą.

Kto może się u Was uczyć?

Każdy kto szuka nowej drogi zawodowej lub chce podnieść swoje kwalifikacje. W naszej szkole kształcimy osoby z maturą i bez matury. Do naszej szkoły zapraszamy zarówno młodzież, jak też osoby dorosłe bez względu na wiek. Co istotne, szkoła przygotowała wielu obecnych fachowców pracujących zarówno na rynku lokalnym, regionalnym, ale też w całym w kraju i zagranicą. Organem prowadzącym szkołę jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. To gwarantuje bardzo dobry status materialny, lokalowy i wyposażeniowy.

Czym przekonujecie kandydata, aby wybrał waszą Szkołę?

Mamy wiele atutów. Na początku chcę podkreślić, że Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu jest placówką publiczną, bezpłatną, posiadającą doskonałą bazę lokalową – w zmodernizowanym budynku po starym szpitalu, przy ulicy Szpitalnej 10. Posiadamy również internat, halę sportową i wszelką niezbędną infrastrukturę dydaktyczną. Mamy niezwykle profesjonalną kadrę nauczycielką, doskonałe wyposażenie, nowoczesne pracownie nauki zawodu i szeroką gamę dostępnych kierunków, na których nasi słuchacze mogą zdobyć kwalifikacje w poszukiwanych na rynku pracy zawodach. W ostatnim czasie zmieniło się także otoczenie naszej szkoły. Powstały nowe parkingi, miejsce służące zarówno rekreacji i integracji społeczności szkolnej i mieszkańców, ale zarazem do zajęć ćwiczeniowych. Jesteśmy szkoła bezpłatną dla słuchaczy w różnym wieku. Szkoła, kierownictwo, nauczyciele, pracownicy i słuchacze tworzą bardzo dobrą atmosferę i czynnie biorą udział także w rożnego rodzaju lokalnych wydarzeniach w Przasnyszu i na terenie całego Powiatu. Dbamy o jakość kształcenia i rangę szkoły oraz stale ją  doposażamy, aby jakość kształcenia była na jak najwyższym poziomie.

Jakie kierunki szkoła posiada w ofercie?

Jeśli chodzi o nasz a ofertę  – to jest ona obecnie naprawdę interesująca i dostosowana do potrzeb rynku pracy. Nasi absolwenci pracę znajdują, że tak powiem na pniu. Kształcimy w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Każdy więc ma możliwość podjęcia kształcenia w dogodnym dla siebie czasie. Obecnie oferujemy aż 15 kierunków kształcenia w rożnym systemie czasowym.

Proponujemy szeroką gamę kierunków. Są to: Technik Farmaceutyczny, Opiekun Medyczny, Technik Masażysta, Technik Usług Kosmetycznych, Technik BHP, Technik Archiwista, Technik Elektroradiolog, Technik Elektroniki i Informatyki Medycznej, Terapeuta Zajęciowy, Opiekunka Środowiskowa, Asystent Osoby Niepełnosprawnej, Opiekun w Domu Pomocy Społecznej, Technik Rachunkowości z kursem z zakresu rejestracji medycznej, i nowość w najbliższym roku szkolnym Technik sterylizacji medycznej oraz  Florysta.

Dlaczego warto wybrać Waszą szkołę?

Tak, jak już wspominałam, szkoła jest publiczna, bezpłatna, posiada doskonałą bazę i kadrę pedagogiczną. Nasza szkoła ma świetną ofertę edukacyjną, która może zdecydować o lepszej przyszłości i pracy. Nasza oferuje szybkie zdobycie dobrego zawodu młodzieży oraz dorosłym. Z maturą lub bez. W każdym wieku. Jeśli na przykład ktoś skończył liceum lub technikum i nie wie, co dalej – my pomożemy w dalszej edukacji i rozwoju. Jeśli natomiast ktoś chce odmienić swoje życie i szybko, w pełni profesjonalnie oraz bezpłatnie zdobyć dobry zawód –  u nas to zrobi. Szybko zdobędzie dobry zawód i zwiększy swoje szanse na rynku pracy lokalnym i nie tylko.

W czasie kształcenie oferujecie nie tylko zajęcia teoretyczne, ale zdaje się, że również mnóstwo praktycznych…

Od lat naszym priorytetem jest, aby absolwenci byli profesjonalistami w swoim zawodzie. W naszym społeczeństwie jest bardzo wiele osób starszych i seniorów, którzy potrzebują wsparcia i fachowej opieki. Nasi nauczyciele przygotowują słuchaczy do w pełni samodzielnego wykonywania zawodu, mamy bardzo dużo zajęć praktycznych, które mogą oni z biegu wykorzystywać w pracy lub, które są atutem w poszukiwaniu zatrudnienia. Musze podkreślić, ze nasi absolwenci nie mają z tym większych problemów, a rynek pracy przyjmuje ich z otwartymi rękami. Nasi słuchacze odbywają praktyki w różnych zakładach pracy lub firmach prywatnych. Bardzo często po ukończeniu szkoły otrzymują w nich propozycje pracy.  Tworzymy też przestrzeń dla rozwoju każdego słuchacza, dbamy o pozytywne nastawienie, motywację i chęć działania i pomocy drugiemu człowiekowi.

Jakie Pani zdaniem wyzwania stoją przed współczesną szkołą zawodową?

Dziś dobry zawód to połowa sukcesu. Zmienia się rzeczywistość, gospodarka, kultura. Szkoła musi nauczyć umiejętności praktycznych, które od razu można wykorzystać w pracy zawodowej i odpowiadających potrzebom zmieniającego się runku pracy. Zdobyty zawód powinien łączyć się z zatrudnieniem, pracą i stabilizacją zawodową.

 

 

red

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karoca
Karoca
1 miesiąc temu

Taka pani Ewa to by się w Urzędzie Miasta przydała. Skończyłoby się kawkowanie po kątach i zakupy

Waldy
Waldy
1 miesiąc temu
Reply to  Karoca

A ty co tak na ten urząd się uwzielas?
Po ile te jajka u ciebie? Wezne 15

Czarownica
Czarownica
1 miesiąc temu
Reply to  Karoca

Rozpoczynamy już kampanię wyborczą?

Margo
Margo
1 miesiąc temu
Reply to  Czarownica

A w kuli nie widać? Miałam okazję poznać Panią Ewę, jak uczęszczalam jeszcze do Medyka. Fajna i kompetentna kobietka.

Marika
Marika
1 miesiąc temu
Reply to  Karoca

A jak się nazywa ta Pani w urzędzie miasta która na każde zadane pytanie odpowiada yyyyy muszę sprawdzić

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Tu nikt nie płacze jeszcze, że praca po znajomości?

Zocha
Zocha
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

A po czym te awanse

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu
Reply to  Zocha

Hm może po 20 latach pracy ? Dziwne gdyby przez tyle czasu nikt nie piał się w górę ale jak widać dla niektórych lepiej wylewać żale pod postem 😂

Niki
Niki
1 miesiąc temu

Pani Ewa to cudowna kobieta, daje uśmiech każdemu kogo spotka

Zocha
Zocha
1 miesiąc temu
Reply to  Niki

Oj można było ja poznać i po innym zachowaniu

Waldy
Waldy
1 miesiąc temu
Reply to  Zocha

Zocha. „Dziennik” już obejrzalaś. Zlew pełen garów do umycia. Weź się do roboty, a na koniec zmyj podłoge. Plociucho Ty

Zocha
Zocha
1 miesiąc temu
Reply to  Waldy

Prawda w oczy kole

Wyborca
Wyborca
1 miesiąc temu

Nowa dyrektor medyka?

Margo
Margo
1 miesiąc temu
Reply to  Wyborca

Wicedyrektor, czytaj dokładnie 😀

Czarownica
Czarownica
1 miesiąc temu

Bastion PSL-u

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Zapomniała dodać, że jej podstawową kompetencją jest małżeństwo z osobą, która – co za przypadek – jest prawą ręką byłego starosty obecnie na zesłaniu jako dyrektor tej szkoły.

Nie rozumiem
Nie rozumiem
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

Nie rozumiem za bardzo sensu tej wypowiedzi małżeństwo ? Tu się mówi o szkole nie o życiu prywatnym Szczepankowski nie był dyrektorem tej szkoły 20 lat tylko chyba jakoś od niedawna.

Barbara
Barbara
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

No popatrz, Pani Ewa w szkole jest od jej początku, i tak być powinno, że ludzie awansują za pracę, doświadczenie, wiedzę, a nie zostają np wicestarostą z kapelusza z układu i bez żadnego większego doświadczenia w pracy w samorządzie.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 miesiąc temu

Ha,ha,ha, wicedyrektor. Przecież w tej szkole nie ma wicedyrektora, jest tylko dyrektor. No chyba, że to już przesądzone. Może wystarczy należeć do PSL żeby zostać dyrektorem. Czyżby tak miało być po kwietniowych wyborach? Ale to byłby koniec tej szkoły:)

Irena
Irena
1 miesiąc temu
Reply to  Przasnyszanka

Dupa ściska? Popracuj 25 lat w jednej instytucji z oddaniem, dokształcaj się, powiększaj kompetencje to będziesz najpierw zastępcą dyrektora a potem dyrektorem. Ta szkoła kwitnie dzięki m.in. Pani Ewie. Zresztą ona nie należy do żadnej partii. Ale czuję, że Ciebie właśnie to boli że ktoś dzięki ciezkiej pracy awansuje i pnie się w górę. Nie została przyniesiona w teczce na poważne stanowisko, nikomu nie czapkuje, jak to ma miejsce w jednym z przasnyskich urzędów. Zapracowała na to co ma.

Kasia
Kasia
1 miesiąc temu
Reply to  Przasnyszanka

Czy wystarczy kandydować kiedyś w wyborach z listy PPP z której radnym i wicestarostą był Waldemar Trochimiuk, żeby zostać po nim wicestarostą?

Krystian
Krystian
1 miesiąc temu
Reply to  Przasnyszanka

Złota i kompetentna kobieta. Pracuje jak czytam od początku szkoły, to naturalne, że została zastępcą dyrektora a potem może i dyrektorem.

Ania
Ania
1 miesiąc temu

Świetna kobieta, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, pomocna, z bardzo wysokimi kwalifikacjami i perspektywami na jeszcze wyższe stanowiska. Sama doszła jak widać do tego wszystkiego swoją pracą. Tak powinno być w tym kraju. A nie że stanowiska zajmują ludzie z układów bez pojęcia.

Bogusław
Bogusław
1 miesiąc temu

Extra babka, znam, zresztą to widać po ilości lajków, były tu kiedyś 2 panie opisane, że zajęły ważne stanowiska, no suchej nitki nanich ludzie nie zostawili. Ale jakim jesteś dla innych tacy inni są dla Ciebie.

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu

Niektórzy mają ambicje jak to nie ładnie sie mówi wyżej s… niż d… mają i nic więcej, no to zazdroszczą.