Drugi przetarg na zagospodarowanie boiska „Wembley” i budowę ścieżki rowerowej przy Węgierce unieważniony. Pozyskane z Polskiego Ładu pieniądze przepadną?

Miasto Przasnysz po raz drugi unieważniło przetarg na zagospodarowanie boiska przy ul. Orlika oraz utworzenie kompleksu turystyczno-rekreacyjnego przy rzece Węgierce. To skutek tego, że do Urzędu Miasta ponownie nie wpłynęła żadna oferta od potencjalnego wykonawcy. Ponieważ pieniądze na wykonanie inwestycji (ponad 5,3 mln zł) pochodzą z programu Polski Ład, to możliwość jej wykonania stanęła właśnie pod wielkim znakiem zapytania.

 

Przypomnijmy: wyniki pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych rząd ogłosił w październiku ubiegłego roku. Do miejskiej kasy, z programu miało trafić prawie 13 milionów złotych na trzy inwestycje: remont ulicy Świerczewo, wymianę oświetlenia ulicznego na LED-owe i instalację źródeł energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz na utworzenie kompleksu turystyczno – rekreacyjnego przy Węgierce i zagospodarowanie terenu przy ul. Orlika i Zawodzie.

Na ostatnią z inwestycji miasto miało otrzymać 5,3 mln zł. Inwestycja została podzielona na trzy części:

  • zagospodarowanie terenu przy ul. Zawodzie (stary basen) poprzez nasadzenie drzew i krzewów, wysypanie terenu wokół zbiornika piaskiem plażowym, ustawienie leżaków i parasoli,
  • utworzenie strefy wypoczynku przy ul. Orlika („Wembley”), budowa siłowni zewnętrznej, górki saneczkowej, boiska, skateparku, boiska do gry w squasha i kolejki tyrolskiej,
  • budowę ścieżki pieszo – rowerowej o długości 960 metrów przy rzece wraz z mostem i infrastrukturą towarzyszącą.

O ile przetargi na remont ul. Świerczewo i wymianę oświetlenia na LED-owe udało się rozstrzygnąć, tak ostatnia z wymienionych inwestycji napotkała na przeszkody i stanęła właśnie pod dużym znakiem zapytania. Wszystko przez terminy, które w Programie Inwestycji Strategicznych – Polski Ład zostały dość ściśle określone.

 

Przetargi tylko do 18 sierpnia

Początkowo Program Inwestycji Strategicznych przewidywał, że samorządy muszą ogłosić przetargi w czasie 6 miesięcy od otrzymania promes. Te do samorządów powiatu przasnyskiego wpływały na początku grudnia 2021 roku. W kwietniu rząd przychylił się do postulatów samorządów i przedsiębiorców i biorąc również pod uwagę sytuację w gospodarce wywołaną przez rosyjską agresję na Ukrainę, 26 kwietnia wprowadził zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych wydłużając do 18 sierpnia czas na ogłoszenie przetargów przez samorządy, które otrzymały promesy wstępne w ramach pierwszego naboru.

Miasto pierwszy przetarg na inwestycję „podniesienie walorów turystycznych miasta Przasnysz poprzez utworzenie kompleksu turystyczno-rekreacyjnego przy rzece Węgierce i zagospodarowanie terenu przy ul. Orlika” ogłosiło pod koniec lipca 2022. Do przetargu nie zgłosił się żaden zainteresowany wykonaniem inwestycji inwestor. Drugi przetarg ogłoszono niezwłocznie po unieważnieniu pierwszego, 12 sierpnia. Niestety tu również zabrakło inwestora. W piątek, 9 września przetarg został unieważniony.

 

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta z pytaniem, czy miasto będzie miało jeszcze jakieś szanse na wykonanie wspomnianej inwestycji z dofinansowaniem z Polskiego Ładu. Jak usłyszeliśmy w odpowiedzi – władze miasta czekają na konsultacje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu.

Do tematu wrócimy.

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konowal
Konowal
16 dni temu

Walory turystyczne, dobre sobie….
Karwacz to może mieć walory turystyczne, a Przasnysz?

Ona
Ona
16 dni temu
Reply to  Konowal

A co na to nasi aktywni radni

Konowal
Konowal
16 dni temu
Reply to  Ona

Niektórzy chcieli dotacje na remont mdku. Trza było ich posłuchać. A tak d..a