Czy mieszkańcy Mazowsza stracą 10 mld zł z UE?

Nie może być tak, że mieszkańcy regionów, w tym Mazowsza, poniosą konsekwencje konfliktu rządu PiS z Brukselą. Tu chodzi o inwestycje i miejsca pracy – alarmują  władze regionu. Chodzi o blisko 10 mld zł z UE, które ma otrzymać Mazowsze z programów regionalnych. Tymczasem Bruksela potwierdza, że wypłata wszystkich środków unijnych przyznanych Polsce będzie zależeć od zasady praworządności, której ciągle nie respektuje obecny rząd.

 

Unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira potwierdziła podczas rozmowy z „Rzeczpospolitą”, że „Bruksela nie będzie płacić faktur za realizację projektów z funduszy UE na lata 2021–2027 do momentu, w którym zostanie potwierdzone, że Polska spełniła wszystkie tzw. warunki horyzontalne. Problem związany jest według KE m.in. z rozumieniem ogólnej zasady praworządności”. Z czego wynika takie stanowisko? Artykuł 15 rozporządzenia ogólnego (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/1060 z 24 czerwca 2021 r.) określa tzw. warunki podstawowe, od spełnienia których jest uzależnione uruchomienie środków UE na realizację programów z zakresu polityki spójności. W praktyce oznacza to, że Komisja Europejska nie będzie refundować poniesionych wydatków w programach krajowych i regionalnych do czasu, aż wszystkie warunki podstawowe zostaną uznane jako spełnione.

153 mld zł zagrożone?

Co to oznacza dla Mazowsza i innych regionów? Niestety, nic dobrego – obawiają się samorządowcy. W obecnej perspektywie unijnej 16 województw otrzyma łącznie na rozwój 153 mld zł, co oznacza, że 44 proc. środków objętych Umową Partnerstwa będzie w dyspozycji samorządów regionalnych. Łączna wartość całego programu regionalnego Mazowsza to 2,1 mld euro, czyli ok. 10 mld zł.

Jak zauważa radny Konrad Wojnarowski radni województwa próbowali zaprosić na wrześniowe obrady Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego przedstawicieli polskiego rządu. Niestety, nikt z ministerstwa się nie pojawił. –  Środki europejskie, zarówno jeśli chodzi o KPO, jak i FEM, to polska racja stanu. Jeżeli ktoś tego nie rozumie i nie chce wesprzeć naszych obywateli, przedsiębiorców, rolników, samorządowców, organizacji pozarządowych, to znaczy, że tej polskiej racji stanu nie przestrzega.

–  W Ciechanowie mamy gotowe projekty wraz z pozwoleniami na budowę, które czekają na finansowanie. Do tego dwie wielomilionowe inwestycje już się rozpoczęły i liczymy na ich refinansowanie. To rewitalizacja z rozbudową zabytkowego młyna i budowa ekologicznego Zielonego Targu. Fundusze unijne są gwarancją rozwoju samorządów. Dlatego apelujemy do rządu o zakończenie sporów wokół praworządności – informuje prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

 

Brak KPO niczego nas nie nauczył?

Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany przez Komisję Europejską już 1 czerwca 2022 roku, jednak  do dziś Warszawa i Mazowsze, podobnie jak cała Polska, nie otrzymały z KPO ani jednego euro. W ramach KPO z Unii Europejskiej miało trafić do Polski w sumie 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld zł jako dotacje i 51,6 mld zł w formie pożyczek preferencyjnych. W KPO przewidziano zestaw 48 reform i 54 inwestycji uwzględniających zarówno skutki pandemii COVID-19, jak i najważniejsze wyzwania strukturalne, jakie stoją przed Polską. Miały zostać wsparte m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, zrównoważoną mobilność, opiekę zdrowotną, technologie cyfrowe, a także badania naukowe i innowacje.

 

Tymczasem konkursy już ruszyły

Mazowsze uruchomiło już 26 naborów na 935 mln zł. Można było składać wnioski o dofinansowanie zakupu średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla ochotniczych straży pożarnych. Samorządy ubiegały się także o fundusze na budowę lub modernizację oczyszczalni ścieków oraz rozwój sieci kanalizacyjnych. Rozpoczęły się również konkursy na wsparcie przedsiębiorstw społecznych i podmiotów ekonomii społecznej.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Przecież Glapa z Matołuszem mowilo, że to jakieś drobniaki, po które nie warto się schylać. A kasy mamy jak gnoju. O co więc chodzi?

Joachim
Joachim
1 miesiąc temu

Ma być taki rząd jaki chce mieć zachód w PL (opozycja) albo nie ma kasy, idealne narzędzie do szantażu politycznego.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Joachim

Szantażu? Bądź powazny i wyłącz TVP.

Nie ma kasy 😮
Nie ma kasy 😮
1 miesiąc temu

O, nie ma kasy?”Nareście stąd jedyny”nie załatwił? No tak, dla swojego miasta tez nic nie załatwił 😀Czeka zapewne, aż zostanie senatorem 😀 Wtedy przeprowadzi się do „stolycy „ i nie będzie „stąd” tylko „stsmtąd”😂😂😂

Jamal
Jamal
1 miesiąc temu

KPO to ogromne fundusze, ale warto dokładniej zapoznać się z tym jakie konsekwencje niesie zgoda na unijne warunki dla nas zwykłych obywateli. 750mld brzmi pięknie, ale wyższe podatki zapłacimy my wszyscy.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Jamal

Cześć z tej kasy to niskooprocentowane pożyczki. Teraz też pożyczamy, tylko drożej. Więc wybór chyba jest prosty. Obsługa polskiego zadluenia to w tym roku prawie 80 mld zł. Sporo kasy, prawda?

kasia
kasia
1 miesiąc temu

Tylko info, jezeli jest rzetelne to powinno napisac artykul za jaka cenę i nie chodzi mi o pieniadze możemy dostać te pieniądze.

Milosz
Milosz
1 miesiąc temu

Świetny artykuł na 2 dni przed wyborami…juz wszyscy lecimy głosować na KO….redaktor który to wysmarował ma chyba ludzi za idiotów

Małgo
Małgo
1 miesiąc temu
Reply to  Milosz

To artykuł z Urzędu Marszałkowskiego więc chyba na Trzecią Drogę. Poza tym mają rację ty pisuarze

Milosz
Milosz
1 miesiąc temu
Reply to  Małgo

Ktoś ameba jak Ty nie jest w stanie mnie obrazic cokolwiek by nie napisala 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

kasia
kasia
1 miesiąc temu
Reply to  Milosz

No super, że jeszcze myślimy logicznie, nie wstydzmy się tego , bo jest ich garstka ale w buzi są mocni.

kasia
kasia
1 miesiąc temu

Zapoznajmy się z PJJ….. warto.

Nie
Nie
1 miesiąc temu
Reply to  kasia

Stracone głosy! Nie wejdą !

Jamal
Jamal
1 miesiąc temu
Reply to  Nie

Pomyślało milion takich durni jak ty. Zawsze warto głosować na tych z których poglądami się zgadzamy.

Nie
Nie
1 miesiąc temu
Reply to  Jamal

No i co? Warto było durniu?

Justyna
Justyna
1 miesiąc temu

Nie podoba się wam w Polsce? Wypad z kraju

Nie
Nie
1 miesiąc temu
Reply to  Justyna

O, jakaś Ty wyszczekana! Tak się wykształciłaś za socjalkę czy na stypendium rydzykowym? Może na pensji Nareście stąd jedynego, bo dał Ci pracę po znajomosci? Każdy Polak ma prawo tu być i póki co pisać, na co ma ochotę, byleby nie obrażał innych. Ty to właśnie zrobiłaś.

kasia
kasia
1 miesiąc temu
Reply to  Nie

uderz w stól, a iinnych obrazac to i owszem….

Wsiowy
Wsiowy
1 miesiąc temu

Miliardy Euro nie ważne, ważna jest pełna kontrola nad „niezależnym” sądownictwem. Pojutrze podziękujemy.

Kazio
Kazio
1 miesiąc temu

W temacie jest nowy filmZiemkiewicza you tube Jahrgeld, czyli podbój przez łapówki

Farouq Zeyad
Farouq Zeyad
1 miesiąc temu

kase z kpo szybko dostaniecie jak nas wpuscicie
PO trzech dekadach jak POprawimy dzietnosc i strukture wielonarodowa z Ukraincami i polskimi emerytami bedziemy glosowac gdzie
sie przylaczyc do raichu czy na wschod
tzw ostateczny rozbior kraju priowislianskiego