Burmistrz Łukasz Chrostowski i radny Bogdan Ćwiek odebrali z rąk prezydenta tablice pamiątkowe obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Burmistrz Łukasz Chrostowski oraz radny Bogdan Ćwiek odebrali dziś z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy tablice pamiątkowe obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

 

Przasnysz został zajęty przez wojska bolszewickie 7 sierpnia 1920 r. i przez 2 tygodnie pozostawał pod sowiecką okupacją. Po rozpoczęciu przez stronę polską kontruderzenia znad Wieprza (16 sierpnia 1920) w szczególnie ciężkim położeniu znalazły się bolszewickie 4 Armia i III Korpus Kawalerii Gaj-Chana.

Były one najbardziej na zachód wysuniętymi jednostkami bolszewickimi. Zajęcie przez oddziały polskie, okupowanego przez bolszewików Przasnysza, zamykało drogę odwrotu jednostkom Armii Czerwonej. Kwestia utrzymania Przasnysza stała się w tej sytuacji dla bolszewików kluczowa.

Odziały polskie oswobodziły Przasnysz 21 sierpnia, dokonały tego pododdziały Dywizji Ochotniczej pod dowództwem podpułkownika Adama Koca wspierane przez oddziały Brygady Syberyjskiej. Walki o miasto trwały prawie cały dzień. Opór bolszewików był zacięty.

Ostatnim akordem walk w okolicach Przasnysza w roku 1920 były walki Brygady Syberyjskiej w okolicach Krzynowłogi Wielkiej i Chorzel. Podczas tych walk kawalerzyści Gaj-Chana, próbujący wyrwać się z okrążenia, zamordowali 73 wziętych do niewoli żołnierzy polskich z Brygady Syberyjskiej.

Walki żołnierzy polskich pod Przasnyszem zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r. – „PRZASNYSZ 21 – 22 VIII 1920”.


 

guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu

Rozumiem obecność burmistrza. Ale ten mały pisowiec to co tam robi?

Mirek
Mirek
11 miesięcy temu

Ja tam widzę 3 pisiorków.

Ja znajoma
Ja znajoma
11 miesięcy temu
odpowiada  Mirek

A Ty co P 0 reprezentujesz że ci przeszkadzają inni

ate
ate
11 miesięcy temu
odpowiada  Ja znajoma

Nie koniecznie PO może inną partię , może bezpartyjnych, a tu zaraz to najgorsze po 🙂

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
odpowiada  Ja znajoma

A jak pisiorkom inni przeszkadzają, to o tym nie piszesz?
Wiadomo, że uczestnicy tamtych wydarzeń już nie żyją. Ale można byłoby zabrać na tę uroczystość kogoś z potomków, tak symbolicznie. A tak pojechał miejscowy aparstczyk. Słabe.

Weronika
Weronika
11 miesięcy temu

Psl brakuje ? W Chorzelach wszystko ok ?

Działkowiec
Działkowiec
11 miesięcy temu

Powinien tam być “pan załatwialski były starosta” to burmistrz stałby z tyłu