Blisko 30 przasnyskich żołnierzy zgłosiło się do „Mikołajkowej Zbiórki Krwi”.

4 grudnia 2020 roku żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego zrzeszeni w Klubie HDK Legion licznie odpowiedzieli na apel Ministra Obrony Narodowej dotyczący oddawania krwi i osocza.

 

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce ciągle apelują
o oddawanie osocza przez osoby, które przeszły COVID-19. W związku z tym dziś w Przasnyszu odbyła się „Mikołajkowej Zbiórki Krwi”.

Liczba chętnych w ramach przeprowadzonej akcji stanowczo przekroczyła możliwości poboru krwi. Łącznie zarejestrowało się blisko 30 uczestników, jednakże ze względu na obostrzenia i wytyczne związane ze stanem epidemicznym na terenie kraju nie wszyscy obecni mieli możliwość jej oddania. Mimo tego łącznie udało się pozyskać aż 7200 ml krwi.

– W obecnej sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19 dużo mniej dawców zgłasza się do regionalnych centrów krwiodawstwa, dlatego cieszy mnie tak liczna frekwencja, w odpowiedzi na apel opublikowany przez Ministra Obrony Narodowej – Pana Mariusza Błaszczaka. Warto pamiętać, że każda kropla krwi ratuje życie. Ile istnień dzięki wojskowym akcjom 2. Ośrodka Radioelektronicznego udało się uratować? Tego nie dowiemy się zapewne nigdy, jednakże w tym trudnym czasie jest to nasz szczególny obowiązek wobec społeczeństwa i wobec naszej Ojczyzny. Cieszy mnie fakt, że podczas dzisiejszej akcji zgłosiła się również spora liczba chętnych do oddania osocza. Uzyskaliśmy zapewnienie, że oddane osocze osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe zawiera przeciwciała, powodujące po przetoczeniu eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Warto również przypomnieć fakt, że jedną z pierwszych osób oddających osocze był Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych – Pan generał Jarosław MIKA, który był dla nas inspiracja do działania. Zachęcam wszystkich do dzielenia się tym cennym darem, gdyż jeden dawca może być jednorazowo źródłem leku aż dla trzech pacjentów.” – podsumowując akcję powiedział Dowódca Ośrodka – podsumował zbiórkę płk dypl. Bogusław Postek.

 


 

Źródło 2ORel
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments