„Aktywny rodzic” ze zmianami. Z babcią trzeba będzie zawrzeć umowę

Program Aktywny rodzic ruszy prawdopodobnie już w trzecim kwartale tego roku. Wsparcie w postaci 1500 zł wypłacanych co miesiąc, mają otrzymać matki, które zdecydują się po urodzeniu dziecka wrócić do pracy, zanim dziecko skończy 3 lata. Pieniądze rodzina będzie mogła wykorzystać na opłacenie żłobka lub opiekunki, albo podzielić się nimi „z babcią”.

 

Resort obecnie pracuje nad modyfikacjami programu. Dodatkowym kryterium przyznawania wsparcia ma być konieczność podpisania umowy z członkiem rodziny, podejmującym się opieki nad dzieckiem.

„Świetnie, jeśli tę opiekę będzie sprawowała babcia, dziadek czy ktoś z rodziny, ale my nie chcemy wypychać babci, dziadka, cioci, wujka z rynku pracy. Chcemy, żeby z taką babcią, z takim dziadkiem czy innym członkiem rodziny zawarta była umowa aktywizacyjna, taka jak jest dla niań i opiekunek, żeby to była praca, bo praca opiekuńcza to praca” – podkreśliła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk szefowa resortu rodziny, w rozmowie z TVP Info.

Minister poinformowała też, że na program „Aktywny Rodzic” będzie składało się kilka komponentów. „Będą takie rozwiązania, które są adresowane do tych rodziców, którzy oboje są aktywni na rynku pracy. Będzie taki komponent, który będzie tym dosłownym »babciowym«, czyli wsparciem dla członka rodziny lub osoby pracującej z dzieckiem” – powiedziała. Dodała też, że zaplanowano również komponent zachęcający do posyłania dzieci do żłobków.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konowal
Konowal
2 miesięcy temu

Jeszcze chwila i jak będę chciał datek żebrakowi dać to będę musiał umowę zawierać.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Konowal

Bolo, że tym razem dają kasę tym co pracują?

Konowal
Konowal
2 miesięcy temu

Od sytuacja, rodzina wielopokoleniową, jedno gospodarstwo domowe, u konieczność zawierania umowy. Zatrudnią kolejnych nierobów urzędowych do sprawdzenia umów. Marku w końcu żona zatrudnienie znajdzie