Wkrótce otwarcie przasnyskiej biblioteki. Będzie świętowanie online!

Przasnyski sanepid wydał dziś pozytywną rekomendację o uruchomieniu 11 maja biblioteki. Na razie książnica działać będzie w ograniczonym zakresie, dotyczącym wypożyczania i zwrotu książek, co będzie możliwe zarówno w siedzibie głównej, jak i w filii na os. Orlika. Będzie się jednak działo, a my znamy szczegóły.

 

Na razie nie będzie działać czytelnia, ale biblioteka swoje działania przenosi do internetu i zamierza hucznie obchodzić swoje święto, które tradycyjnie odbywa się 8 maja, ale świętowanie w Przasnyszu potrwa cały tydzień.

Co roku w maju obchodzimy „Tydzień Bibliotek”. W tym roku też świętujemy, ale inaczej niż zwykle. Jak zawsze serdecznie zapraszamy do naszego – tym razem – wirtualnego świata – informuje przasnyska książnica.

Szczegółowe informacje na temat przewidzianych atrakcji można uzyskać na stronie internetowej placówki oraz na Facebooku, ale już teraz warto zapowiedzieć mocny punkt programu.

Będzie nim spotkanie on-line z profesorem UWM dr. hab. Stanisławem Czachorowskim, który w poniedziałek 11 maja o godz. 18:00 opowie o przyrodzie w małym mieście, niezwykłych owadach i roślinach, nawiązując do literatury podróży, historii i horroru. Posłuchamy o szukaniu wiedzy w bibliotece, o malowaniu butelek, tworzeniu edukacyjnych i przygodowych gier terenowych, w których uczestnicy wykorzystują telefony komórkowe i mobilny internet. Nawet w czasie izolacji można być razem i wspólnie przygotować terenowe podchody (grę miejską) z wykorzystaniem rękodzieła i zasobów biblioteki. Nie zabraknie również opowieści o przyrodzie i dawnych, słowiańskich wierzeniach.

Spotkanie ze Stanisławem Czachorowskim odbędzie się w formie webinaru, w którym może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Do 8 maja prowadzone będą zapisy pod nr tel. 502 087 037. Zainteresowani drogą elektroniczną otrzymają pełną instrukcję udziału w spotkaniu.

Na temat innych, równie ciekawych punktów świętowania, można przeczytać w internecie lub dowiedzieć się dzwoniąc na wyżej podany numer. Nasza biblioteka działa niezwykle prężnie, a epidemia nie odebrała jej werwy, dlatego warto na bieżąco śledzić najnowsze informacje.

 

Książki będą przechodzić kwarantannę

Wypożyczalnie już w tej chwili są przygotowane do bezpiecznego funkcjonowania w tym niełatwym czasie. Wzięto pod uwagę liczbę użytkowników i warunki lokalowe, w tym wielkość pomieszczenia, w którym będą przebywali. Pod tym względem główna siedziba, jak i filia na osiedlu Orlika, spełniają wszelkie standardy, dlatego oba punkty otworzą swoje podwoje już w najbliższy poniedziałek.

Do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń lub odwołania stanu epidemii nie będzie dostępu do czytelni. Warto również wiedzieć, że np. lakierowane okładki książek są wykonane z tworzyw sztucznych i wirus na ich powierzchni pozostaje znacznie dłużej niż na papierze. Dlatego, zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej, przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres od 10 do 14 dni. Odizolowane egzemplarze zostaną oznaczone datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania.

Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi. Ponadto zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję wrzutni (biblioboxów), klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub często używanych elementów wyposażenia.

Poleca się zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach. Zasadne jest wcześniejsze umówienie telefoniczne lub mailowe wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek.

W przasnyskiej bibliotece zostały już zainstalowane przesłony ochronne z pleksi na ladzie bibliotecznej, co zapewni bezpieczeństwo kontaktu. Odgrodzono także część czytelni. Bibliotekarze będą zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i płyn dezynfekcyjny.

Biblioteka Narodowa rekomenduje aby, po przyjęciu książek od użytkownika, każdorazowo zdezynfekować blat, na którym książki leżały, ponieważ wirus na powierzchniach kamiennych może przetrwać do 14 dni.

Ostatnia ważna informacja jest taka, że do końca maja nie zapłacimy kar za przetrzymane książki.

 

M. Jabłońska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments