W Krzynowłodze Małej walczą z otyłością u dzieci i młodzieży.

Otyłość, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, staje się w XXI wieku jednym z najbardziej pilnych problemów zdrowotnych do rozwiązania. Obecnie na Mazowszu aż 32% uczniów ma nadwagę. To właśnie dlatego w Szkole Podstawowej w Krzynowłodze Małej postanowiono coś z tym uczynić.

Kiedy w kalendarzu pojawił się na horyzoncie Dzień Walki z Nadwagą, uczniowie nauczyciele postanowili przygotować się do tego wydarzenia odpowiednio wcześniej.

Najpierw dzieci i ich opiekunowie przeprowadzili ankiety dotyczące nawyków żywieniowych. Wyniki pokazały najczęściej popełniane przez uczniów „błędy”: niektórzy uczniowie spożywają tylko 3 posiłki dziennie, nie jadają śniadania ani podwieczorku, zbyt późno jadają kolacje, rzadko lub w ogóle nie jedzą ryb, między posiłkami podjadają słodycze, chipsy, piją napoje słodzone, gazowane lub wody smakowe. Grupa uczniów siedzi zbyt długo przy komputerze lub przed telewizorem. Duży procent nie zna swojego BMI.

Następnie przygotowano wystawę materiałów, zdjęć, plakatów i ulotek. Pomogły one w m.in. w obliczaniu swojego, uświadomiły, jakie są czynniki wzrostu masy ciała, a także jakie są skutki otyłości i nadwagi.

Wreszcie nadszedł czas na praktykę. W wybranym dniu listopada przez całą długą przerwę wszyscy pokazali, co to znaczy być aktywnym. Odtańczenie belgijki, makareny czy „czekolady” mogło zmęczyć, ale i jednocześnie spalić porządną dawkę kalorii.

W tym wszystkim był jeszcze czas na pogadankę z pielęgniarką, panią Agnieszką Lipko, na temat walorów zdrowego odżywiania oraz zalet regularnego spożywania posiłków, informowała o konsekwencjach złej diety.

Mamy nadzieję, że nasze działania zachęcą dużych i małych, aby przyjrzeli się temu, co i jak spożywają. Dzieci muszą sobie uświadomić, że właściwe odżywianie i aktywność fizyczna są podstawą dobrej kondycji i zdrowia – tak podsumowały swoją akcję jej inicjatorki: A. Urbańska, A. Szemplińska i M. Rutkowska.

Źródło UG Krzynowłoga Mała
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments