„Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji” – relacja

W Muzeum Historycznym w Przasnyszu w dniu 8 maja 2014 roku  odbył się wernisaż  wystawy pt.: „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”. Na wystawie można zobaczyć maszyny wykorzystywane przy produkcji guzików, takie jak borownia, tokarnia, dziurkarnia, bęben do polerowania guzików, liczydła do liczenia grosów, łódź i sieci wykorzystywane do połowu małż, plansze z historią sochocińskiego guzikarstwa i oczywiście sochocińskie guziki.

Okazuje się, że guzikarstwo miało ogromny związek z Ziemią Przasnyską. Tu, na Ziemi Przasnyskiej, wszystko się zaczęło. Otóż w 1866 r. w Krasnem powstała pierwsza na Płn. Mazowszu fabryka guzików z masy perłowej, założona przez ziemianina Ludwika Krasińskiego. Guziki wykonywano z muszli małży morskiej pochodzącej z basenu Morza Czerwonego   i Oceanu Indyjskiego. Prekursorem guzikarstwa w Sochocinie był majster pracujący u Krasińskiego, który osiadł  z rodziną w okolicach Sochocina. W XIX w. w Sochocinie i najbliższych wioskach działało ok.  400 warsztatów związanych z produkcją guzików.  Zwiedzającym zaprezentowany został film dokumentalny w reżyserii Jana Gawryłkiewicza pt.:”Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji” ukazujący proces produkcji guzików z muszli.

Wystawę można zwiedzać do końca czerwca , w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od 8.00 -16.00, wtorki od 9.00-17.00 soboty od 9.00-14.00.


Agnieszka Brykner



Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments