Samorządowe weto wobec decyzji polskiego rządu

Po wieloletnich staraniach samorządu Mazowsza o włączenie części regionu do programu Polska Wschodnia, strona rządowa w końcu wyraziła na to zgodę – tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Część Mazowsza w programie Polska Wschodnia

Samorząd Mazowsza od 11 lat zabiegał o uwzględnienie regionu w programie Polska Wschodnia. Do tej pory argumentem przeciw były zbyt wysokie wskaźniki ekonomiczne regionu. Województwo zostało statystycznie podzielone na dwa obszary: warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny. 18 listopada br. do urzędu marszałkowskiego dotarło pismo Tadeusza Kościńskiego – ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej dotyczące objęcia regionu NUTS 2 – Mazowieckiego Regionalnego Programem Operacyjnym Polska Wschodnia na lata 2021-2027.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, włączenie części regionu do Programu Polska Wschodnia jest ważne i potrzebne. – Tę decyzję można skomentować w dwóch słowach: lepiej późno niż wcale – mówi marszałek Adam Struzik. Dodaje jednak, że gdyby na tym kończyło się pismo, można by je uznać za przejaw troski strony rządowej o region. Tak jednak nie jest. Drugą ręką strona rządowa zamierza ukarać Warszawę i okoliczne powiaty i odciąć je od bardzo potrzebnego wsparcia w ramach RPO WM. Odnoszę wrażenie, że to cynicznie zaplanowane działanie, którego celem jest przygotowanie gruntu pod podział województwa i antagonizowanie dwóch obszarów regionu komentuje marszałek Adam Struzik.

Pozytywne aspekty decyzji rządu ocenia radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.  – Z radością przyjąłem informację, że Mazowsze będzie uwzględnione w polityce regionalnej Polska Wschodnia. Szczególnie dla subregionu ostrołęckiego ma to duże znaczenie, bo my ciągle w tym województwie mazowieckim, pięknym, dużym, bogatym jesteśmy subregionem bardzo biednym. Każda możliwość pozyskania nowych środków, uproszczenia pewnych procedur, po to żebyśmy mogli się rozwijać,  jest niezwykle ważna.  Smutna jest jednak informacja, że Warszawa i okalające powiaty pozbawione zostałyby wielu instrumentów wsparcia z unijnego budżetu w ramach RPO i innych działań – podkreśla radny województwa mazowieckiego.

Program wspiera innowacyjną przedsiębiorczość w makroregionie Polska Wschodnia. W latach 2014-2020 realizowany był w 5 województwach: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Środki w ramach programu przeznaczane są na rozwój i wsparcie firm oraz na ważne z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej makroregionu inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej. Po wieloletnich staraniach samorządu Mazowsza nowa perspektywa 2021-2027 będzie obejmowała także część województwa mazowieckiego.

Dodatkowe środki z pewnością przyczynią się do rozwoju województwa. Martwi mnie jednak fakt, że rząd nie chce objąć programem Warszawy i okolicznych gmin. Wówczas te tereny będą odcięte od wsparcia unijnego w ramach RPO WM i zależne od programów zarządzanych przez rząd – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Weto? Samorząd przeciwko

Wiele emocji budzą również decyzje rządu dotyczące wieloletniego budżetu UE. To nie jest czas na blokowanie środków unijnych, zauważa marszałek Adam Struzik.  – Jeśli rząd spełni swoje groźby o zablokowaniu budżetu i funduszu odbudowy, Polska może zostać bez unijnego wsparcia. A w czasie kryzysu, jaki spowodowała pandemia koronawirusa, pilnie potrzebne są środki nie tylko na walkę z COVID-19, ale przede wszystkim na usuwanie jej skutków – dodaje marszałek. W związku z powyższym na ostatnim posiedzeniu sejmiku województwa mazowieckiego radni przyjęli stanowisko sprzeciwiające się zablokowaniu przez rząd wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy.

W latach 2021-2027 Polska może liczyć na ponad 750 mld zł. To wsparcie z budżetu unijnego i Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy. – Przeciwstawiamy się wetu rządowemu w sprawie wieloletniego budżetu UE. Takie działanie może zablokować rozwój naszego województwa, jak i całego kraju. Potrzebujemy teraz środków, aby móc wspierać walkę z koronawirusem, ale też usuwać skutki pandemii. Wiele branż czeka na naszą pomoc, dlatego oczekujemy terminowego uruchomienia budżetu UE – apeluje członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. Tylko z Funduszu Odbudowy nasz kraj może otrzymać do 92 mld złotych dotacji oraz do 137 mld złotych pożyczek, a na to zasilenie czeka około 1200 projektów inwestycyjnych z całego kraju wstępnie zakwalifikowanych do Krajowego Planu Odbudowy.

 

UE = wsparcie, solidarność, rozwój

Mazowsze jest największym beneficjentem środków unijnych w kraju. W ciągu 16 lat członkostwa Polski w UE, region pozyskał już ponad 64 mld złotych. To ogromne wsparcie zostało przeznaczone na budowę nowych i modernizację już istniejących dróg, szpitali, instytucji kultury czy placówek oświatowych. Dzięki wsparciu unijnemu Mazowsze realizuje obecnie dwa projekty unijne dotyczące przeciwdziałaniu COVID-19. Pierwszy, największy – to 255 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu i środków ochrony do placówek medycznych. Obecnie trwają prace nad zwiększeniem puli środków o kolejnych 90 mln zł. Drugi dotyczy wsparcia mazowieckich stacji pogotowia ratunkowego.


 

Źródło mazovia.pl
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazio
Kazio
1 miesiąc temu

Ble,ble, ble. Nich napiszą, ile Polska wniosła pieniędzy z tytułu składek i ile zagranicznych firm wyprowadziło nasze pieniądze jako zysk, wcześniej wykupując za bezcen co najlepsze firmy: banki, handel, telekomunikacja, energetyka, media i t.d. a nawet zabrali wykształcenie ludzi którzy wyjechali pracować. A teraz będzie samorząd żebrał i protestował? A con robili wtedy dla dobra kraju?.Wstyd!

Romek
Romek
1 miesiąc temu
odpowiada  Kazio

Jednym zdaniem, pleciesz pan jak szeregowy zwolennik pis-u ułaskawiony od przestępstwa, ewentualnie jak troll kupiony za kasę z afer GetBack i Skok Wołomin.

Jan
Jan
1 miesiąc temu

Polski przemysł został doprowadzony do bankructwa: FSO, URSUS, POM, SKR, GS-SCh, Fabryki Jelcz,Star, Nysa, Cukrownie i wiele innych a towar z Niemiec do Polski. Biedronka Portugalska, Kaufland, Lidl, niemieckie a polskie sklepy w upadłości zaginął pospolity rynek pracy, kursowały autobusy. Teraz bezrobocie