Powrót do smaków z dzieciństwa – Dynia.

Powrót do smaków z dzieciństwa.

Jesień to taki zakręt roku, często uważany za smutny. Ja mam inne wrażenie- jest to piękna chwila kiedy mamy do syta owoców naszej pracy, a życie wokół nas przybiera przeróżne barwy.

Grunt to mieć dobre nastawienie i więcej optymizmu. Dla mnie jesień to cicha nadzieja na nowe, na spełnienie niedoścignionego, to okres wypoczynku i  spotkań z dawno widzianymi znajomymi, to czas na refleksje i wspomnienia. Do tych wszystkich przemyśleń natchnął mnie prezent od mojej mamy. Pewnie nigdy nie zgadlibyście co to było i nie każdy by to uznał za prezent. O czym mowa ? Mówię o mojej ulubionej z dzieciństwa dyni. Dynie o miąższu słodkim w smaku, pokryte bruzdami, o spłaszczonym kształcie i pięknym, pomarańczowym kolorze skóry. Należą do warzyw, które przyciągają wzrok. W Europie osiągają średnice około 45 cm, a ich waga dochodzi do 11,5 kg. Natomiast amerykańskie dynie to olbrzymy, znane są z wagi dochodzącej nawet do 90 kg !

Jak tu najprościej wytłumaczyć?  Dynia dla mnie  była czymś w rodzaju obecnej kinder niespodzianki . Piękna, kolorowa i tajemnicza, wtedy to jej skarbem  były wyłącznie pestki. Suszyłam je na gazecie „Trybuna Ludu” na kaloryferze lub kuchni kaflowej, choć tak naprawdę mało zostawało pestek całkowicie ususzonych. Jedząc świeżo wyjętą pestkę podejmowało się nie lada wyzwanie, była to sztuka, bo pestka była mega ślizga.

Lata jednak lecą i wiedzy przybywa i wiem że świeże pestki od wieków znane są jako lekarstwo na pasożyty przewodu pokarmowego. Ten sposób szczególnie polecany jest dzieciom. Nie ma bowiem w przeciwieństwie do farmaceutyków, żadnych skutków ubocznych i jest całkowicie bezpieczny dla organizmu.

Dynia ma nieskończenie wiele dobroczynnych działań, a żeby Was nie zanudzić to może tylko wspomnę o nich pokrótce.

1. Z badań wynika, że pestki w diecie mężczyzn to mniejsze prawdopodobieństwo  zachorowania na      przerost gruczołu krokowego.

2. Działa moczopędnie ku radości nerek i pęcherza.

3. Zalecana dzieciom, które moczą się w nocy, gdyż pomaga opróżnić pęcherz przed zaśnięciem.

4. Bogata w błonnik, żelazo, fosfor, magnez, selen, cynk, miedź i mangan oraz witaminy z B2,PP,  E i C

5. Dynia to też profilaktyka przeciw miażdżycy i odkładaniu się w tkankach  złego cholesterolu.

Teraz już jako dorosła Kobieta wiem, że dynia to nie tylko pestki!

Zaczęłam doceniać również miąższ, a w nim zawarty karoten, który poprawia koloryt skóry.

Zawierające dużą dawkę cynku nasiona i miąższ stosuje się w leczeniu trądziku czy opryszczki.

Nie możemy zapomnieć również o leczniczym działaniu na wrzody, układ trawienny i wzrok.

Warto też pamiętać, że dynia to warzywo(choć według niektórych systematyk-owoc) bardzo niskokaloryczne100g to tylko 30 kcal., a dodając do tego duża zawartość błonnika, mamy doskonały produkt dla osób mających problem z nadwagą lub dbających o linię.

Na zachętę dodam Wam w tajemnicy, że dynia to także …afrodyzjak!!!

Odkąd zakochałam się w dyni, ciągle szukam przepisów na nowe dania, z użyciem tego pomarańczowego cuda. Chciałabym, żebyście też odważyli się na swoją przygodę z dynią !!!

Pamiętajcie jednak aby zacząć od czegoś prostego, później można eksperymentować z zupami, sałatkami i surówkami. Dynia to wspaniały dodatek do obiadu, i jako deser w postaci ciast.

Ciasto z dyni.

SKŁADNIKI:

2 szklanki miąższu z dyni(startego na tarce jarzynowej)

2 szklanki mąki

0.75 szklanki cukru

0.75 szklanki oleju

3 jajka

1 cukier wanilinowy

1 łyżeczka sody oczyszczonej

3 łyżeczki cynamonu

1 garść orzechów włoskich

Jajka ubić wraz z cukrem. Do masy dodać mąkę, olej cukier wanilinowy, sodę i cynamon. Całość zmiksować, a następnie dodać odsączony miąższ z dyni oraz drobno pokrojone orzechy włoskie.

Ciasto wymieszać a następnie przełożyć do wysmarowanej margaryną  i oprószonej mąką formy.

Piec przez ok 50 minut w temperaturze 180 stopni C. podawać lekko posypane cynamonem z cukrem pudrem.

Dynia jest na tyle neutralna, że smakuje  i na słodko i na ostro.

Moje ulubione przyprawy którymi obsypuję dynię przed pieczeniem dobieram pod kątem tego z czym będę ją jadła- podawała.

Jak ma być do obiadu do mięsa to piekę ją  razem z ziemniakami, warzywami, a doprawiam solą, czosnkiem, rozmarynem i oliwą.

Jeśli ma być z niej zupa to piekę ją z gałką, kurkumą, odrobiną cynamonu albo z przyprawą 5 smaków.

Deserem może być również, więc wystarczy posypać cukrem, cynamonem, skórką cytryny, pomarańczy i skropić miodem.

Pieczona Dynia.

Składniki:

kawałek dowolnej dyni

ulubione przyprawy wymieniłam je w artykule)

oliwa lub/i masło

sól, cukier

Sposób przygotowania:

Dynie umyć, osuszyć, przekroić na pól i usunąć nasiona. Następnie pokroić ją na dowolnej wielkości kawałki (im większe, tym dłużej trzeba będzie ja piec).  Jeżeli dynia jest młoda, można ja piec i jeść razem ze skorka. Jeżeli skorka jest zdrewniała, mamy dwie możliwości: piec ze skorka i zdjąć ja po upieczeniu, lub obrać przed pieczeniem. Pierwszy sposób gwarantuje, ze dynia nie rozleci się w trakcie pieczenia. Poza tym skorka ma w sobie mnóstwo smaku i zapachu i ja osobiście wole piec dynie razem ze skórką.

Po pokrojeniu należy dynie ułożyć na dużej blasze (najlepiej, żeby kawałki nie stykały się ze sobą), wyłożonej papierem do pieczenia. Posypać wybranymi przyprawami, skropić oliwą, lekko posolić posypać cukrem, ewentualnie dodać świeże zioła i czosnek. Następnie dobrze natrzeć dynie przyprawami i oliwą i wstawić do nagrzanego do 200stopni C piekarnika, na środkowa półkę.

Czas pieczenia zależy od wielkości kawałków dyni i od piekarnika. Zazwyczaj zajmuje to ok. 1/2 – 1 godz. Jeśli dynia zaczyna się zbytnio przypiekać, można blachę luźno przykryć folia aluminiową.

Mam cichą nadzieję że połkniecie dyniowego bakcyla i podzielicie się ze mną swoimi eksperymentami. Życzę  SMACZNEGO!


Justyna


Sprawdź również

Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.