Ofensywa inwestycyjna Jednorożca. Wiele udało się zrobić, ale wiemy o czym marzy nowy wójt.

Właśnie mija rok, od kiedy stery po wyborach samorządowych przejęli nowi włodarze. Zmiana warty nastąpiła m.in. na stanowisku wójta Jednorożca, którym został Krzysztof Iwulski. Już w tej chwili można ocenić, że włodarz i jego urzędnicy dziarsko zabrali się do roboty i mimo krótkiego czasu, wiele udało się zrobić. Są także plany na przyszłość.

Gmina zadbała o infrastrukturę kilku wsi. Mieszkańcy mogą już korzystać z nowych siłowni plenerowych i stref aktywności, a w Jednorożcu niebawem powstanie żłobek i wypięknieje publiczny plac. Trwają także prace nad kolejnymi miejscami spotkań i integracji, a to za sprawą remontów remiz, w wyniku których powstaną wiejskie świetlice. Wójt nie zapomniał o remontach dróg i poprawie bezpieczeństwa, ale zapowiada, że nie spocznie na laurach i inwestycyjna ofensywa w Jednorożcu będzie trwała w kolejnych latach. Zadania, które postawił przed sobą włodarz, są naprawdę ambitne.

Wśród zadań inwestycyjnych, które udało się zakończyć, jest powstanie czterech siłowni plenerowych w miejscowościach:

Małowidz – koszt 19.999,80 zł (podciągacz, prasa nożna, jeździec i biegacz). Dodatkowo ze środków Funduszu Sołeckiego wsi Małowidz zakupiono za kwotę 12.644,40 zł urządzenia siłowni plenerowej tj. orbitrek, twister i ławkę z pedałami, powiększając tym samym ilość urządzeń siłowni.

Lipa – koszt 19.695,38 zł (jeździec, pajacyk, narciarz i rower klasyczny). Dodatkowo w Lipie ze środków Funduszu Sołeckiego tej wsi zakupiono za kwotę 20.423,40 zł urządzenia zabawowe dla dzieci jako uzupełnienie istniejącego już placu zabaw i terenu siłowni plenerowej.

Ulatowo-Pogorzel – koszt 20.584,05 zł (rower klasyczny, biegacz, wioślarz i narciarz),

Olszewka – koszt 20.854,43 zł (podciągacz, motyl, wioślarz i biegacz).

Siłownie powstały w ramach programu Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, a dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie wyniosło po 10.000,00 zł do każdej siłowni. Pozostałą kwotę sfinansowano ze środków Funduszu Sołeckiego powyższych wsi.

Pięknieją drogi i ulice

Dokonano przebudowy drogi gminnej w miejscowości Obórki poprzez potrójne powierzchniowe utrwalenie nawierzchni emulsją asfaltową na odcinku 430 mb. za kwotę 64.495,16 zł. Zadanie to zostało wykonane ze środków budżetu gminy.

Zadbano również o przebudowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Małowidz. Inwestycji dokonano poprzez potrójne powierzchniowe utrwalenie nawierzchni emulsją asfaltową na odcinku 1 640 metrów bieżących za kwotę 317.529,90 zł. Także i w tym przypadku gmina pozyskała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, które wyniosło 95.000,00 zł.

Obecnie gmina realizuje przebudowę dróg gminnych – ulic: Jasnej, Leśnej i Klubowej wraz z budową kanalizacji deszczowej w ulicy Jasnej w miejscowości Jednorożec za łączną kwotę 3.868.888,90 zł z planowanym dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 2.019.976,00 zł. Wspomniane ulice doczekają się chodników i nowych nawierzchni asfaltowych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 30.11.2019 r.

Żłobek i plac zabaw w Jednorożcu

Najmłodszych z pewnością cieszy plac zabaw w Jednorożcu, który powstał za kwotę 194.340,00 zł, dofinansowanie na ten cel gmina uzyskała z programu Maluch + w kwocie zł: 155.472,00.

Gmina zdecydowała się również na remont pomieszczeń w budynku Samorządowego Przedszkola w Jednorożcu na potrzeby tworzonego żłobka – za kwotę 238.082,05 zł i istniejącego przedszkola – za kwotę 100.913,85 zł. Dofinansowanie wynoszące 210.137,00 zł gmina pozyskała z programu Maluch +. Prace trwają, a termin realizacji tego zadania przewidziano na 30.11.2019 r.

Nowe świetlice wiejskie

Kolejnym ważnym dla lokalnej społeczności zadaniem jest przebudowa i rozbudowa budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w celu utworzenia świetlicy wiejskiej w miejscowości Olszewka za kwotę 1.118.694,20 zł, z dofinansowaniem z PROW w kwocie 500.000,00 zł. Świetlica powinna zostać otwarta po 31.01.2021 r., kiedy planowany jest termin zakończenia robót.

Trwa przebudowa budynku remizy OSP w celu utworzenia świetlicy wiejskiej w miejscowości Żelazna Rządowa za kwotę 782.808,17 zł, z dofinansowaniem z PROW w kwocie 444.230,00 zł, termin realizacji to 30.04.2020 r.

Zagospodarowanie placu gminnego i wiejskie strefy aktywności

We wsi gminnej samorząd zrealizuje zadanie polegające na zagospodarowaniu placu publicznego w obrębie ulic: Odrodzenia, W. Witosa i Osiedlowej w Jednorożcu za kwotę 612.495,36 zł, z dofinansowaniem z PROW w kwocie 386.128,00 zł. Prace powinny zakończyć się już niebawem, a przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy będą się cieszyć nowymi elementami placu. Termin realizacji zadania to 20.12.2019 r.

Wśród wykonanych przez gminę inwestycji znalazła się również budowa dwóch Otwartych Stref Aktywności w m. Stegna i Połoń – koszt zadania wyniósł 117.156,00 zł, a dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wyniosło 70.000,00 zł. W Stegnie i Połoni zostały zamontowane urządzenia: wioślarz, biegacz, narciarz, twister, podciągacz i motyl. W każdej z wsi mieszkańcy mogą korzystać ze strefy relaksu.

Gmina inwestuje także w poprawę bezpieczeństwa

Na bezpieczeństwo kierowców i mieszkańców korzystnie wpłynie wybudowanie oświetlenia ulicznego w m. Ulatowo-Dąbrówka. Oświetlenie powstało ze środków własnych gminy za kwotę 29.409,23 zł.

Wykonano także budowę oświetlenia ulicznego w m. Kobylaki-Wólka. Także i to zadanie powstało ze środków własnych za kwotę 15.191,93 zł.

Innowacją na miarę całego powiatu przasnyskiego jest radarowy wyświetlacz prędkości, który został usytuowany w obrębie Zespołu Szkół w Jednorożcu przy drodze powiatowej (ul. Odrodzenia). Wyświetlacz został zakupiony wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Przasnyszu. Dotacja gminy Jednorożec do zakupu wyniosła 10.000,00 zł. Drugi radarowy wyświetlacz prędkości zamontowany zostanie na ulicy Jasnej w Jednorożcu w ramach realizowanego zadania przebudowy tej ulicy. Zdaniem wójta Krzysztofa Iwulskiego dotychczasowy wyświetlacz spełnia swoją rolę i można obserwować wyraźną reakcję kierowców, którzy zdejmują nogi z gazu.

Jakie są dalsze marzenia?

Na tym oczywiście nie koniec inwestycyjnych ambicji młodego włodarza Jednorożca. W planach na najbliższe lata przewidziano skomplikowane i bardzo kosztowne zadania. Na samodzielne wykonanie tego typu inwestycji nie stać nawet bogatych samorządów, dlatego gmina walczy o środki z zewnątrz. W tej chwili Jednorożec przygotowuje projekty i składa wnioski o dofinansowanie na:

– rozbudowę oczyszczalni ścieków,

– modernizację stadionu sportowego w Jednorożcu,

– kanalizację sanitarną w miejscowościach Lipa, Małowidz i Połoń,

– modernizację dróg gminnych.

M. Jabłońska

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bil
Bil
1 rok temu

A dlaczego w miejscowości Parciaki nic się nie robi zero inwestycji panie wójcie przed wyborami się naobiecywało a teraz się zapomniało , wstyd panie wójcie!

Mati
Mati
1 rok temu
odpowiada  Bil

Nie da się wszystkiego na raz nie w 1 to w 2,3 czy 4 roku będzie na pewno coś robione ludzie włączcie myślenie.