Noc świętojańska w Dobrzankowie – fotorelacja.

Sezon imprez kulturalnych w gminie Przasnysz wyraźnie się rozkręca. W ostatnią niedzielę, 23 czerwca, w Dobrzankowie świętowano – już po raz kolejny – noc świętojańską. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców gminy i samego miasta Przasnysz. Świetna pogoda sprawiła, że impreza udała się znakomicie.

Pomysł na kultywowanie starych tradycji związanych z przesileniem letnim powstał w tej gminie kilka lat temu. Od tego czasu rokrocznie w innej miejscowości gminnej odbywa się plenerowe wydarzenie, którego centralnym punktem jest konkurs wicia wianków i puszczania ich na wodę. To oczywiście nawiązanie do starosłowiańskiego obrzędu związanego z Nocą Kupały.

Tegoroczna noc świętojańska odbywała się w Dobrzankowie, na tutejszym placu wiejskim. Ponieważ pogoda dopisała – dopisali również uczestnicy. Wśród nich było wielu chętnych do zdobycia głównej nagrody za najpiękniejszy wianek uwity z tej okazji. Ostatecznie do konkursu stanęło 13 ekip. Najefektowniejszy okazał się wianek wykonany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Leszna.

Podczas nocy świętojańskiej można było skorzystać z zabaw i gier plenerowych przygotowanych przez grupy animacyjne, a także posłuchać występów Klubu Senior + z Bogatego, któremu akompaniował Piotr Goliasz. Efektownie wypadł także koncert w wykonaniu Mileny Mocek – utalentowanej muzycznie mieszkanki Dobrzankowa, która ma za sobą m.in. udany występ w programie „The voice of Poland”.

Całość musiała zostać zwieńczona efektownym puszczeniem wszystkich wianków na wody rzeki Węgierki przepływającej przez Dobrzankowo.

Noc świętojańska była częścią zadania publicznego pn. „Upowszechnianie historii i tradycji Gminy Przasnysz” realizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz m.in. z budżetu Gminy Przasnysz.

Organizatorzy serdecznie dziękują za współpracę Kołu Gospodyń Wiejskich w Dobrzankowie, sołtysowi oraz wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Dobrzankowa i okolic.

Źródło UG Przasnysz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments