Dni Przasnysza odwołane! Czy miasto poniesie straty?

Organizacja tegorocznych Dni Przasnysza od początku stała pod poważnym znakiem zapytania, ponieważ zmiany w budżecie przeforsowane przez radnych PPP i PiS, nie pozwoliły na organizację imprezy. Zmiana nadeszła 28 stycznia, kiedy radni jednogłośnie poparli zmiany w budżecie, składając obietnicę, że pozwolą na finansowanie zapewniające Dniom Przasnysza godny poziom. Wtedy nikt nie przypuszczał, że sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót. Dziś wiemy, że Dni Przasnysza w 2020 r. nie będzie. Czy miasto poniesie straty z tytułu rozwiązania umowy z wykonawcą?

 

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa ma wpływ na życie każdego z nas, ale wywarła piętno także na miejskich finansach. Ponadto zaplanowana na początek czerwca impreza masowa mogłaby spowodować ogromne ryzyko epidemiczne. Dlatego burmistrz Łukasz Chrostowski wraz z kierownictwem MDK oraz radnymi zadecydowali o jej odwołaniu. Pieniądze zostaną przeniesione na miejski program „Tarcza”, mający na celu ochronę mieszkańców przed częścią negatywnych zjawisk ekonomicznych.

 

– Biorąc pod uwagę stan epidemii, wspólnie z kierownictwem Miejskiego Domu Kultury oraz radnymi doszliśmy do wniosku, że organizacja w tym roku zaplanowanych na początek czerwca Dni Przasnysza jest niezasadna. Wypowiedzi Premiera Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia, wskazują, że w maju i czerwcu będzie widoczny wzrost zachorowań na COVID-19. Dlatego w związku z realnym zagrożeniem epidemicznym odstąpiliśmy od umowy z Wykonawcą. Nie ma żadnych powodów sądzić, że pandemia zakończy się z końcem maja, a nawet jeśli, to wprowadzone środki ostrożności i negatywny nastrój społeczny, również nie pozwolą na organizację tej imprezy. Istnieje także konieczność zrewidowania wydatków budżetowych i zmiana celów ich przeznaczenia, chociażby na nasz lokalny program ,,Tarcza”. Przewidywany koszt Dni Przasnysza wynosił 200 tys. złotych brutto. Wpłaciliśmy już pierwszą transzę w wysokości 50.000 zł, zapłata kolejnej transzy w kwocie 130.000 zł, którą mieliśmy uiścić do 31.03.2020 r., została wstrzymana. Po konsultacji z prawnikiem Miejski Dom Kultury odstąpił od umowy, powołując się na klauzulę siły wyższej. Co istotne, zgodnie z przepisami nowej specustawy, wezwaliśmy wykonawcę do zwrotu dotychczas wpłaconych przez MDK środków. Wykonawca ma na to 180 dni – wyjaśnił burmistrz Łukasz Chrostowski.

 

Zapytaliśmy również, czy miasto w przypadku ustania zagrożenia w najbliższych tygodniach, planuje przeniesienie imprezy na późniejszy — sierpniowy lub wrześniowy termin.

– Aktualnie nie wyznaczamy nowego terminu Dni Przasnysza, nie jest to naszym priorytetem. Mieszkańcy Przasnysza izolują się w domach, do sklepu chodzimy w rękawiczkach, obserwujemy z niepokojem sytuację w lokalnej gospodarce, szpitalom brakuje pieniędzy. Jako samorząd także i my musieliśmy przemodelować swoje funkcjonowanie. Życie w takiej izolacji i przy takich ograniczeniach nie rokuje pozytywnym nastrojem społecznym, nawet gdyby pandemia miała się skończyć z końcem maja, co w mojej ocenie jest bardzo wątpliwe. Zaplanowane dotychczas inne wydarzenia kulturalne, zostaną przeniesione na terminy późniejsze, natomiast te zaplanowane na okres czerwca zostały odwołane — podkreślił włodarz.

M. Jabłońska


 

guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jot
jot
9 miesięcy temu

SŁuszna decyzja , nie czas na koncerty.Nawet po ustaniu pandemii będziemy potrzebować spokoju.Na zabawę przyjdzie czas .

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu

Działacze z PiS zorganizują nam Dni Przasnysza korespondencyjnie…

A tak poważnie, to jedyna dobra decyzja. Nikt dziś nie ma głowy do myślenia o zabawie.

Ja znajoma
Ja znajoma
9 miesięcy temu

Marek prawdziwy jak zwykle złośliwy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu
odpowiada  Ja znajoma

Nie jak zwykle.
I nie wobec wszystkich ?

Przasnyszanin
Przasnyszanin
9 miesięcy temu

Ależ ty człowieku jesteś chory z nienawiści. Nawet w obliczu zarazy która przecież każdego może dotknąć,nie odpuścisz.Współczuję rodzinie jesli takową posiadasz.WSTYD,

Marc
Marc
9 miesięcy temu

Artysci chętnie wspierają wszelkie działania w walce z Wirusem Corona – warto zaproponować im jakieś może działanie wspomagające skoro mieliby w PrZasnyszu zagrać. Pewnie połowa z nich to koledzy Burmistrza ( WIS) – Panie Burmistrzu może taka próba nic by nie kosztowała, a zawsze to wkład i oszczędność środków – nic to nie kosztuje – warto spróbować. Powodzenia i trzymam ✊

Ewa
Ewa
9 miesięcy temu

To ja już nic nie rozumiem. Organizatorem miał być MDK, a jak tu czytam całą robotę za nich miałaby zrobić firma zewnętrzna. Czyli tak samo, jak było w poprzedniej kadencji ktoś zarabia sobie na naszej imprezie. A ze względów oszczędności miał to robić MDK. Czyli MDK jest tylko pośrednikiem w transferze miejskich pieniędzy pomiędzy urzędem miasta, a firmą zewnętrzną. Panie Burmistrzu przecież Pan i Pani dyr MDK tak bardzo krytykowaliście ten wariant.

Mirek
Mirek
9 miesięcy temu
odpowiada  Ewa

Widzisz Ewo. Zderzenie z rzeczywistością. To się tyczy wielu obietnic. Tak samo miało nie być układów. A tu nagle etaty poobsadzane znajomymi i rodziną. Większego hipokryty Przasnysz nie widział. Śmieci tez miały być obniżone. A zaraz kolejna podwyżka.