14 PSS z Przasnysza: Chruślina 1863 – 2013

W dniu 4 sierpnia 2013 roku w Chruślinie, pow. opolski, gm. Józefów nad Wisłą, odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające zwycięską dla powstańców styczniowych bitwę pod Chruśliną. Na uroczystościach pojawiła się nasza GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.

Po wielogodzinnej podróży w późnych godzinach wieczornych dotarliśmy do Józefowa nad Wisłą. Chwilę po nas dotarli z koledzy z białostockich Kresów. W Józefowie organizator przygotował nam nocleg i ciepły posiłek. Następnego dnia pojechaliśmy do oddalonej o ok. 10 km Złotej Góry koło Chruśliny. Faktycznego miejsca walk z przed 150 lat.

Patriotyczne uroczystości na Złotej Górze rozpoczęły się od polowej mszy świętej, podczas której odprawiono nabożeństwo w intencji okolicznych mieszkańców poległych w bitwie. Po mszy delegacje różnych instytucji złożyły kwiaty, wieńce i zapaliły znicze pod pomnikiem pułkownika Michała Heydenreicha pseudonim „Kruk”. Apel Poległych i Salwę Honorową przeprowadziła kompania honorowa Służby Więziennej z Lublina. W czasie całego nabożeństwa wartę sprawowała delegacja naszej GRH ze sztandarem powstańczym Ziemi Przasnyskiej i członkowie Stowarzyszenia „Nasza Historia” z Opola Lubelskiego.

Po uroczystościach polowych pod pomnikiem ‚Kruka’ rozpoczęła się ta najbardziej oczekiwana przez licznie zebranych widzów część programu czyli Inscenizacja Bitwy pod Chruśliną. W czasie całego pokazu batalistycznego grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały nie małą dawkę adrenaliny dla widzów. Obozowisko powstańcze zostało zaatakowane przez konnicę rosyjską i przy dzielnej postawie strzelców powstańczych atak został odparty. Następnie na Polaków ruszyła piechota rosyjska i tym razem strona powstańcza obsypała Rosjan ‚gradem’ kul zmuszając Ich do wycofania się. Ostatnim epizodem bitwy był zmasowany atak rosyjski. Strzelcy i kosynierzy i w tym przypadku pokazali ducha walki odpierając atak ‚moskali’, którzy w panicznym odwrocie gonieni przez Polaków zeszli w dolinę Złotej Góry. Bohaterscy powstańcy nagrodzeni zostali gorącymi brawami. Brawa nie ominęły także Rosjan za wspaniale rozegrane widowisko.

Na zakończenie uroczystości wszyscy mogli skosztować pysznej grochówki przygotowanej w kuchni polowej i kiełbaski z grilla. Nasza GRH częstowała zainteresowanych degustatorów kaszą z frontowego kociołka.

Na uroczystości do Złotej Góry przybyły delegacje władz rządowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Obecni byli również: Kombatanci, Harcerze, Policja, Straż Pożarna, Orkiestra, przedstawiciele duchowieństwa oraz wiele innych instytucji.

W imieniu GRH 14 PSS z Przasnysza dziękuję Lokalnej Grupie Działania ‚Owocowy Szlak’ z Opola Lubelskiego za zaproszenie na te wspaniałe uroczystości patriotyczne. Kolegom rekonstruktorom zarówno tym znanym i tym dopiero poznanym dziękuję za koleżeńską atmosferę. Tradycyjnie widzom dziękuję za zainteresowanie i gorące brawa.

Uczestnicy inscenizacji:
Powstańcy

GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
– Stowarzyszenie „Nasza Historia” z Opola Lubelskiego.
Rosjanie

– Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY” z Białegostoku.
– Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.
– Związek Kozaków w Polsce z Lublina.


<<GALERIA>>


Mariusz Maciaszczyk


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments