Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Na szkolnym korytarzu, w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu stanęła wystawa przypominająca o bohaterach – Żołnierzy Wyklętych. Przygotowali ją uczniowie, aby uczcić ich pamięć.

 

We wtorek, 1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętali o tym także uczniowie z  Zespołu Szkół Powiatowych im. mjra H. Sucharskiego w Przasnyszu, którzy przygotowali w budynku szkoły wystawę przypominającą o bohaterach.

Zwrócili uwagę na ostatnie wydarzenia, jakie mają miejsce w Ukrainie.

– Patrząc przez pryzmat ostatnich wydarzeń, tym bardziej należy docenić poświęcenie i oddanie ludzi, którzy przelewali swą krew walcząc o to samo, o co w tej chwili walczą Ukraińcy. Zamiarem Rosji jest ponowne wciągnięcie Ukrainy w strefę swoich wpływów poprzez ustanowienie nowego, prorosyjskiego rządu i oddanie władzy kolaborantom. Odbywa się to wbrew woli ludności Ukrainy – pisze Michał Mocek.

 

W takiej samej sytuacji byli nasi rodacy, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. Na wiele lat zostali wyklęci, zapomniani, często uznani za zdrajców narodu. Ich rodziny czasem do dziś nie wiedzą, gdzie zostali pochowani.

– Dokładnie w tej samej sytuacji byli ludzie, których potem nazwano Żołnierzami Wyklętymi. Oni także przeciwstawiali się rządom kolaborantów i oddaniu naszej suwerenności obcemu państwu, temu samemu, które obecnie próbuje zniszczyć niezależność Ukrainy. Różnica polega na tym, że Ukraińcy mają wsparcie wielu krajów, a głosy potępienia na Rosję słychać niemal z każdego demokratycznego zakątka świata. Żołnierze Wyklęci byli pozostawieni sami sobie, a z powodu zdrady naszych „sojuszników” ich walka niemal od początku była skazana na porażkę – dodaje.

W przygotowaniu wystawy uczestniczyli: Karolina Ćwiek, Zuzanna Kądziela, Angelika Julia Wojciechowska, Oliwia Goździewska, Mariusz Żmijewski, Jakub Dudek i Brajan Kulasiński.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments