Zbieranie „charytatywnych nakrętek” możliwe tylko do połowy 2024r.

Akcje zbierania nakrętek na zakup np. sprzętu dla niepełnosprawnych, w które zaangażowane są lokalne społeczności wkrótce odejdą do lamusa – informuje Prawo.pl.

 

Jak podaje serwis, wszystko to za sprawą unijnej dyrektywy SUP, zgodnie z którą od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu.

Niektóre firmy, również w Polsce, już stosują przepisy tej dyrektywy. Na wprowadzenie nowych wymogów zdecydowały się już takie marki jak Tymbark czy Mlekopol.

Zmiany te tłumaczą względami środowiskowymi. Dzięki nim można poddać recyklingowi całe opakowanie, a tym samym zmniejszyć ilość plastiku, która mogłaby przedostać się do środowiska – podaje serwis, cytując wpis na stronie jednego z producentów napojów.

 

W marketach, szkołach czy innych obiektach użyteczności publicznej przezroczyste serca wypełniane kolorowymi nakrętkami wciąż stoją. W zakładach pracy czy szkołach często spotkać można zwyczajne kartony. Wciąż jeszcze na polskich stronach dużych międzynarodowych koncernów spożywczych widnieją  zachęty do tego typu działań także od strony środowiskowej.

W związku z dyrektywą, organizacje charytatywne zapewne utracą wkrótce część swoich dochodów. Na szczęście niezbyt wielką. Niezadowoleni mogą okazać się także klienci. Picie z butelki z przytwierdzoną nakrętką, czy nalewanie napoju do szklanki jest zdecydowanie mniej wygodne niż z takiej, w której nakrętkę można bez problemu oddzielić.

 

ren

 

Źródło PAP MediaRoom
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments