Zazielenienie przasnyskiego rynku dobiega końca. W centrum miasta sadzone są pierwsze rośliny

Inwestycja związana z przywracaniem roślinności do centrum miasta dobiega końca. Wczoraj na rynku pojawiły się pierwsze rośliny.

 

Wkrótce zakończy się inwestycja związana z zazielenieniem rynku miejskiego. Po pracach rozbiórkowych, w miejscach gdzie ma pojawić się roślinność nawieziono urodzajną ziemię. Wczoraj pracownicy rozkładali agrowłókninę i posadzili pierwsze rośliny. Wśród nich są m.in. róże.

Zgodnie z projektem płyta wzbogaci się o różnorodne rośliny m.in. berberys, bodziszek, cis pospolity, funkia, jałowiec płożący, piórkówka japońska, róża okrywowa, tawuła japońska, trzmielina. Planowane zakończenie prac to 30 kwietnia.

 

Miasto na przewrócenie zieleni w centrum miasta pozyskało 100 tysięcy złotych z Budżetu Województwa Mazowieckiego. Powierzchnia nasadzeń  dostosowana jest do istniejących płyt. Całość została zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który uznał, że forma zazielenienia nie będzie ingerowała w podstawową funkcję historyczną rynku.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
1 miesiąc temu

Miały być drzewa, cień, fajerwerski. Są kwiatki, trawka i kapiszon… Zresztą, jak burmistrz i cała jego kadencja. Obiecywał na wyrost, a w rzeczywistości bez szału

Aza
Aza
1 miesiąc temu
Reply to  Ela

Większość mieszkańców po rewitalizacji rynku chciałaby widzieć nasadzenia w postaci drzew, które pozwalałyby odpocząć w ich cieniu. A co będziemy mieć? W większości to niskie, przyziemne nasadzenia.Część roś lin nie nadaje się do sadzenia w miejscu, gdzie prawie przez cały dzień jest słońce ( są cieniolubne). Koszt całej inwestycji to ok. 330 tys.zł.Czy naprawdę te zmiany warte są takich pieniędzy? Jedna władza zniszczyła stary rynek, zabetonowana jego powierzchnię i to wszystko oczywiście za niemałe pieniądze. Następcy ponownie rewitalizują ( nie spełniając oczekiwań mieszkańców) i wydając ponownie społeczne fundusze.Karuzela się kręci i pewnie to nie koniec nieprzemyślanych zmian w naszym mieście.

Mer
Mer
1 miesiąc temu
Reply to  Aza

Nieprzemyślane – to klucz do problemu. Brak wiedzy i wyobraźni u osobników na kluczowych stanowiskach a zainteresowanie sprawami miasta ograniczone do grabienia we własną stronę.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Ja na zdjęciach widzę nie zazielenienie, a zafoliowane. W miastach po to się obetonowuje płace, żeby oprócz estetyki odzyskać przestrzeń biologicznie czynna, aby między innymi zwiększyć retencję wód opadowych. Niestety jeśli damy matę przy roślinach, to większość wody z deszczu i tak nie wsiąknie do ziemi, nie zasili roślin, tylko spłynie jak po betonie do kanalizacji deszczowej – totalny bezsens.

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu

Dobieraga końca czyli zaczynają sadzić czyli dopiero zaczynają… Cis czyli tuje ? Kto w rynku sadzi tuje … ?!

Realista
Realista
1 miesiąc temu

Nie możemy samodzielnie myśleć, najpierw Polska betonuje place, my też teraz lobbing place zielenić- my to samo. Był piękny plac do obchodów świąt, defilad itp.

Zubek
Zubek
1 miesiąc temu

Czy w celu posadzenia kilku drzew trzeba było tworzyć tak olbrzymie zagony i likwidować plac? Przecież to ci sami ludzie z urzędu najpierw plac zabetonowali a teraz robią zagony ziemniaczane.

Szpec
Szpec
1 miesiąc temu

Ja tam daje wstepne pochwaly. Jezeli bedzie tak jak w renderingu lub lepiej to ta niskopienna rozlinnosc doda wartosc i atrakcyjnosc na rynku. Widzicie Przasnyszanie, stary udrzewiony rynek z lat 70-80 tych zakrywal urode rynku, pierzei i architektury, malej architektury. Wtedy szarej i nudnej. I NAJWAZNIEJSZE z mojego punktu widzenia.Te bezlistne ciemne konary drzew straszyly pol roku szczegolnie jak sniegu nie bylo. Teraz beda rozsliny ale w skali ludzkiej . Nie zdominuja architektury pierzei. No nie robimy parku miejskiego na atrakcyjnym rynku miejskim . Chce sie lasu na rynku, to wycieczka do lasu lub do parku miejskiego. Drzewa wg sztuki… Czytaj więcej »

Szpec
Szpec
1 miesiąc temu

cos w tym stylu z wysokimi dekoracyjnymi trawami lub otuleniem atrakcyjnymi roslinami wokol na kazdym narozniku rynku

ww.encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR44ffsk8yFmtda3yvUMYxerrTdz3rFIC3ry_sBN8Rl37iUM2bKkcASipkzRARAgmzaVvk&usqp=CAU

Ola
Ola
1 miesiąc temu
Reply to  Szpec

To pięknie że jest ktoś kto poświęcił chwilę na rozmyślania nad kształtem rynku. Obawiam się, że po prostu jesteś jedyny i nikt poza Tobą tego nie zrobił. Ktoś rzucił pomysł, ktos powtórzył, ktoś przyjezdny za duże pieniądze i bez namysłu zaprojektował jak wszystko inne czyli bez sensu. Tu nie ma gospodarza