Zaszczepiono 94% lekarzy? Naczelna Izba Lekarska: opinię publiczną wprowadzono w błąd!

Rząd rozpowszechnia dane, że zaszczepiono 94% lekarzy. Jak podkreśla Naczelna Rada Lekarska, informacje, jakie przekazywano społeczeństwu „były przeszacowane i wprowadzały w błąd opinię publiczną”. Rzeczywiste liczby podane przez Radę wyglądają następująco: zaszczepiono 40% lekarzy – dentystów (15 392) i 46% lekarzy wykonujących zawód.

 

W środę (3.03.2021) Naczelna Izba Lekarska podała liczbę lekarzy zaszczepionych przeciw COVID-19. Są to dane dalece różniące się od danych podawanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Zdrowia. Mowa bowiem o 40% zaszczepionych lekarzach dentystach (15 392) oraz 46% lekarzy wykonujących zawód (64 804).

 

Naczelna Izba Lekarska odkryła manipulację na podstawie danych, które otrzymała z Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi na pismo Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyji z 10 lutego 2021 roku dotyczące wstrzymania szczepień osób z etapu „0” Narodowego Programu Szczepień, jak i zgłoszeń o problemach z dostępnością pierwszej oraz drugiej dawki szczepionki.

Samorząd lekarski obawia się, że zapewnienia rządu o wysokiej liczbie zaszczepionych lekarzy mogą być pierwszym krokiem w kierunku odebrania osobom walczącym z pandemią COVID-19 dodatku za tę pracę w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

„Jeszcze na początku lutego tego roku Minister Zdrowia zapewniał, że już 90% lekarzy zostało zaszczepionych i apelował do powrotu do regularnych wizyt lekarskich. Poniższe dane pokazują jednak, że przekazywane dotychczasowo przez resort informacje były przeszacowane i wprowadzały w błąd opinię publiczną” – czytamy na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej, na której opublikowano zestawienie liczby zaszczepionych lekarzy w poszczególnych województwach.

Samorząd Lekarski podkreśla, że liczba wciąż niezaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów może być powodem braku ciągłości w opiece i leczeniu pacjentów, w szczególności, że nie wiadomo kiedy, ani gdzie będą szczepieni. Samorząd apeluje o jak najszybsze przywrócenie szczepień w celu ograniczenia przestojów w opiece medycznej.

 

Źródło informacji: nil.org.pl 

oprac. Małgorzata Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments