Zaniedbywane psy przy kościele w Jednorożcu? Policja podjęła interwencję

Od naszej czytelniczki otrzymaliśmy alarmujące zgłoszenie dotyczące psów trzymanych w sąsiedztwie kościoła w Jednorożcu. Kobieta martwi się m.in. o brak wody w miskach oraz krótki łańcuch, na którym znajdowała się  jedna z suczek. Funkcjonariusze lokalnego komisariatu udali się na miejsce. Czy nieprawidłowości zostały potwierdzone?

 

– Trzy psiaki przetrzymywane są na plebanii przy kościele św. Floriana w miejscowości Jednorożec. Buda mieści się na prawo od wejścia do kościoła, w okolicach drzewa, jakieś 50 m. Jeden z psów, starszy, jest w ocienionym boksie – trawy nie pozwoliły mi na ocenę stanu jedzenia i wody. Drugi z psów – suka, która właśnie przestała karmić, na 3-metrowym łańcuchu, w budzie bez wyściółki (paździerzowa płyta), w pełnym słońcu, na klepisku. Trzecia suka – szczeniak, wyraźnie zarobaczona, luzem (jeszcze). Dwie suki mają do dyspozycji jedną miskę ze starym, psującym się na słońcu jedzeniem (nie ma tam zadaszenia). W garnku zamiast wody dwukrotnie znalazłam piach. Psy po podaniu im wody wypiły w kilkanaście sekund litr – alarmuje kobieta, dodając, że obie suczki są łagodne i przyjazne, choć wyraźnie osłabione od przebywania na słońcu.

Czytelniczka wnioskuje, że skoro suczka dopiero co karmiła, to nie jest wysterylizowana. Podobnie jak maluch.

– Przy okazji zastanawiam się, czy w ogóle sukę, która nie doszła do siebie po porodzie, w ogóle można trzymać na łańcuchu. Jeśli patrol policji zdecyduje o pozostawieniu psów na posesji, to chciałabym podjąć działania w celu wysterylizowaniu tych suczek, bo jesienią sytuacja będzie jeszcze gorsza – o ile w ogóle zwierzęta przeżyją te upały – podkreśla.

Kobieta informuje, że o dobrostanie psów usiłowała rozmawiać ze starszym mężczyzną w komży. Przypuszcza, że był to wikary.

– Wykrzyczał, że psy nie jego, że to tylko psy, że nie będzie poił całej wsi – relacjonuje miłośniczka zwierząt.

Jak udało nam się dowiedzieć, o sytuacji psów kobieta powiadomiła także Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

W Jednorożcu działa posterunek policji, gdzie przekazaliśmy alarmujące zgłoszenie. Funkcjonariusze udali się na miejsce 16 czerwca po godzinie 16.00, jednak niczego niepokojącego nie zauważyli.

– Wczoraj o godzinie 16.23 policjanci z posterunku w Jednorożcu w związku z informacją o nieprawidłowej opiece nad zwierzętami przez księdza dokonali kontroli posesji, na której miały być przetrzymywane psy i kontrola wykazała, że informacja o nieprawidłowej opiece nie znalazła potwierdzenia, a psy nie były zaniedbywane – poinformował naszą redakcję oficer prasowy KPP w Przasnyszu asp. sztab. Krzysztof Błaszczak.

Próbowaliśmy nawiązać ponowny kontakt z posterunkiem w Jednorożcu, ale zarówno wczoraj jak i dziś nikt nie odbierał, choć telefonowaliśmy o różnych porach. Nie doczekaliśmy także na obiecany telefon zwrotny ze strony tamtejszych funkcjonariuszy. Od rzecznika przasnyskiej policji usłyszeliśmy jednak zapewnienie, że jednorożeccy policjanci są miłośnikami zwierząt, wrażliwymi na ich krzywdę. Mamy nadzieję, że będą mieli baczenie na dobrostan tamtejszych zwierząt.

Ważne informacje:

Pamiętajmy, że gdyby ktoś zauważył zaniedbywanie zwierząt lub niewłaściwą nad nimi opiekę, powinien nawiązać kontakt z najbliższą jednostką policji, która podejmie w tej sprawie czynności. Znęcanie się nad zwierzęciem jest przestępstwem! Takie sytuacje można zgłaszać także pod numerem 112.

Z polskiego prawa regulującego możliwość trzymania psa na łańcuchu wynika, że:

  • pies nie może być przetrzymywany na łańcuchu dłużej niż 12 godzin na dobę,
  • uwięź nie może powodować cierpienia lub uszkodzeń ciała,
  • możliwość ruchu nie powinna być ograniczana łańcuchem,
  • łańcuch nie powinien być krótszy niż 5 m.

 

Ponadto:

  • Pies powinien mieć dostępne schronienie przed warunkami atmosferycznymi (deszcz, mróz, upalne słońce, wiatr),
  • Stały dostęp do wody i systematyczne żywienie,
  • Zapewnienie właściwych warunków sanitarnych i profilaktykę przed chorobami.

 

M. Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
siup
siup
1 rok temu

Ot , empatia do naszych braci mniejszych i to ze strony księdza.

Jędrek
Jędrek
1 rok temu
Reply to  siup

Ot i umiejętność czytania więcej niż dwóch zdań.

Ewa
Ewa
1 rok temu
Reply to  siup

Empatia leży, za to „lokalne relacje” z księdzem mają się dobrze. Nikt na taki „autorytet” złego słowa nie powie w małej miejscowości, smutny standard.

Ducane
Ducane
1 rok temu
Reply to  siup

Cały kler, tylko kasa się liczy …

Kryska
Kryska
1 rok temu

Droga pani ( miłośniczka zwierząt ) śmiechu warte co pani pisze , trzeba się walnąc porządnie w głowę . A skoro tak pani przeszkadzają te psiaki to proszę je zabrać . Skąd tyle jadu u pani ?te psy wyglądają lepiej niż pani i ba pewno niczego im nie brakuje . Ludziom którzy zajmują się sprawami podrzędnymi i jeszcze upubliczniają takie rzeczy to im czegoś brakuje między innymi mówię o autorce zdjęć i postu . Pozdrawiam

Jaga
Jaga
1 rok temu
Reply to  Kryska

Kryska, zaloz beret, wejdz do szafy i gadaj do rzeczy! Stan sobie w upale przy tej budzie i posiedz bez wody, dzien, dwa, a pozniej ksiadz przeprowadzi cie na «druga strone»

Natasza
Natasza
1 rok temu
Reply to  Kryska

Twoje wypowiedzi Kryska to sprawa podrzędna, wróć do sprzątania na plebani. Tylko do tego się nadajesz.

Iwona
Iwona
1 rok temu
Reply to  Kryska

Kryska – jesteś z tej samej wiochy co ten księżulek?A może gosposią u niego jesteś?To by tłumaczyło twój tępy wpis 😁

Kryska
Kryska
1 rok temu

A ten starszy pan o którym miłośniczki zwierząt wspomniałaś to ma 30 lat , może warto zainwestować w optyką i okulary ? Skoro pani człowieka nie potrafi prawidłowo ocenić to nie dziwie się jak pani ocenia ,,dobrostan zwierząt „ zastanowi się pani .

Ewa
Ewa
1 rok temu
Reply to  Kryska

Uderz w stół i nożyce się odezwą…
Swoją drogą coś mi tu nie gra- wspaniali „panowie” księża o złotych sercach, a miski puste, zgniły materac i zero dachu nad głową psa na pełnym słońcu.
Coś nie tak.

jola
jola
1 rok temu
Reply to  Kryska

kryska ile ty masz lat 70 bo jak tak to wszystko jasne

maxx
maxx
1 rok temu

Ach te psiary i kociary kochające wszystkie stworzenia poza ludźmi. Żal mi was.

Natasza
Natasza
1 rok temu
Reply to  maxx

Kogo tu kochać? Sadystów? Jesteś taki sam bez sumienia i serca? Wstyd wieśniaki na cała Polskę tak zwierzęta traktować i jeszcze bronić patusów.

lolo
lolo
1 rok temu

Witam. Krysko słuszność w twoich słowach! Ten „Zły Ksiadz( ksieża) to jedni z najnormalniejszych ludzi w tej parafii! Nie dość że wszystko zadbane że skłonnością,ale zarazem z wielkim smaczkiem i gustem,to i z mocą niesienia pomocy bez zbędnych słów! Zwierzaczki widac zadbane i szczęśliwe. Tylko autorki żal! Jakie Ona musi miec ciężkie,słabe życie bez znajomych sąsiadów i innych czynnych ludzi…! Miłego dzionka. Pozdrowienia dla Księży tej parafii i chodź przykre, ale nie bierzcie do siebie tej zawiści Panowie.

Ewa
Ewa
1 rok temu
Reply to  lolo

Może i w kościele pięknie, może i w mieszkaniu Pana Księdza również, ale zgniły materac i pusta miska na wodę gruzą się z tym sielskim obrazkiem. Podobnie jak brak dachu nad głową psa- chyba że dach nie pasuje do stylu architektonicznego. A wiadomo, wielki smaczek i gust na plebanii to podstawa!

Natasza
Natasza
1 rok temu
Reply to  lolo

Tak, takie same patusy jak niektórzy tu wypisujący. Przypnij się lolo na łańcuch w tym upale i tak żadnego pożytku z takiego prymitywa. Potomkowie chłopów pańszczyźnianych i ich empatia, dramat.

Iwona
Iwona
1 rok temu
Reply to  lolo

Lolo,tam tak ślicznie,że nawet pieski pod kolor parafii dobrane 😁 Co to za wiocha?! Jacy podali,bezwzględni ludzie tam żyją?! No cóż,jaki ksiądz tacy wierni 😠

Antek
Antek
1 rok temu

Który pies jest szczęśliwy na łańcuchu i bez wody i to w pełnym słońcu? Może biskup powinien się tym zainteresować, a działania policji, no cóż pozostawiam bez komentarza.

Prawnik
Prawnik
1 rok temu

Chętnie podejmę się sprawy portal ewidentnie oczernia a tytuł jest tendencyjny

Kasia
Kasia
1 rok temu
Reply to  Prawnik

Aleś mnie ubawił. Taki z ciebie prawnik jak z koziej dupy trąba. Jak coś to czytelniczka, bo to są cytaty gamoniu.

Ajax
Ajax
1 rok temu
Reply to  Prawnik

Człowieku spójrz na zdjęcia. Ślepy jesteś? Zobacz w jakich warunkach te psy żyją

Natasza
Natasza
1 rok temu
Reply to  Prawnik

Straszysz dziennikarz co prawdę pokazał?

Iwona
Iwona
1 rok temu
Reply to  Prawnik

Prawniku,wstydź się!Popierasz bezprawie?! A o ustawie o ochronie zwierząt słyszałeś „prawniku”(😂)

Prałat
Prałat
1 rok temu

Te psy nie wyglądają na zaniedbane lecz ta miłośniczka zwierząt wygląda strasznie zaniedbana widać że zarobaczona

Iwona
Iwona
1 rok temu
Reply to  Prałat

Nie PRAŁAT a PRYMITYW 😂😂😂

Robert
Robert
1 rok temu

Te komentarze to na jaki temat piszecie, bo przecież nie o psach tylko jakieś brednie. Była policja sprawdziła, więc czego jeszcze…Trzeba czytać ze zrozumieniem do końca, a jak ma ktoś z tym problem to radzę powrót do podstawówki.