Wprowadzono abonament za żłobek miejski w Przasnyszu. 300 zł miesięcznie

Dotychczas opłaty za pobyt dziecka w żłobku nie były pobierane od rodziców, mieszkających na terenie miasta Przasnysz. Mieszkańcy płacili tylko 8-złotową stawkę za wyżywienie pociechy, wprowadzoną w 2020 r. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej burmistrz Łukasz Chrostowski zaproponował radnym wprowadzenie miesięcznego abonamentu wynoszącego 300 zł za dziecko.

 

– Trochę czekaliśmy z tą decyzją, ale koszty utrzymania żłobka rosną w bardzo szybkim tempie – wyjaśnił burmistrz podczas pierwszego – od blisko roku – hybrydowego posiedzenia komisji stałych, zwołanego 26 kwietnia 2021 r. przez nowego przewodniczącego Komisji Rozwoju Produkcji, Usług, Handlu i Rolnictwa Piotra Kołakowskiego. To krok w kierunku normalności, ponieważ dotychczas posiedzenia komisji odbywały się w sposób korespondencyjny, co wykluczało dyskusję i uczestnictwo mediów.

 

Główną przyczyną inflacja

Jak wyjaśnił burmistrz, opłaty wnoszone przez rodziców miałby zrekompensować wzrost cen towarów i usług oraz opłat za media i wyposażenie. Chodzi również o wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z kalkulacjami miesięczny pobyt dziecka w przasnyskim żłobku w 2020 r. kosztował 1 502 zł, a w 2021 wzrósł do 1 735 zł.

– W tej chwili do każdego dziecka w żłobku musimy dokładać około 1 500 zł miesięcznie, ponieważ pobieramy wyłącznie opłatę za wyżywienie w kwocie 8 zł. Proponujemy więc wprowadzenie abonamentu za pobyt dziecka w żłobku w wysokości 300 złotych miesięcznie. Przedstawiliśmy szczegółowe koszty działalności żłobka i nawet po wprowadzeniu tej opłaty koszty są bardzo, bardzo duże – argumentował burmistrz, dodając, że opłaty ponoszone przez rodziców w prywatnych żłobkach są kilkukrotnie wyższe.

W odpowiedzi na pytanie radnego Arkadiusza Chmielika włodarz odparł, że miasto wprawdzie uzyskuje dofinansowanie do działania żłobka z programu Maluch Plus, ale jest to kropla w morzu potrzeb, ponieważ może liczyć na sumę około 30 tys. zł rocznie.

 

Utrzymanie żłobka kosztuje ponad pół miliona zł rocznie

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, koszty rocznego funkcjonowania żłobka, przy założeniu świadczenia opieki nad 38 maluchami, wynosiły ponad 685 tys. zł (około 57 tys. miesięcznie), zaś wprowadzając 300-złotowy abonament za pobyt dziecka w żłobku, miasto uzyska rocznie 137 tys. zł dochodu, co pozwoli w części zminimalizować koszty budżetowe.

 

W projekcie uchwały znalazł się także nowy zapis, związany z występowaniem wirusa SARS-CoV-2, mówiący, że: „W przypadku zawieszenia działalności (zamknięcia) żłobka, rodzicom przysługuje zwolnienie z opłaty miesięcznej w części proporcjonalnej do ilości dni miesiąca, w którym żłobek nie świadczył usług”.

Nad propozycją wprowadzenia abonamentu radni pochylili się na sesji odbywającej się we wtorek 27 kwietnia. Jako jedyny głos zabrał radny Jarosław Włodarczyk, prosząc o uwarunkowanie wprowadzenia opłaty sytuacją materialną rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin wielodzietnych. Burmistrz uznał, że takie rozwiązanie mogłoby być niezgodne z prawem i argumentował, że wynajęcie opiekunki do dziecka kosztuje znacznie więcej niż 300 zł.

Uchwałę zaakceptowało 5 radnych, 8 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że uchwała weszła w życie, a zacznie obowiązywać już po wakacjach – 1 września 2021 r.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konował
Konował
2 lat temu

Ciekawe, radny proponuję zmniejszenie opłaty dla rodzin wielodzietnych, a burmistrz mówi że mogłoby to być niezgodne z prawem (czyli, o ile dobrze rozumiem nie wie czy propozycja jest zgodna z prawem czy nie jest). Po czym, pomimo nie wyjaśnienia wątpliwości odbywa się głosowanie. Pięknie i bogate to miasto

Konował
Konował
2 lat temu

A tak wogole to gdzie ten żłobek? Kto w nim pracuje? I jaka jest średnia roczna pensja w żłobku?

xcx
xcx
2 lat temu
Reply to  Konował

Idż do Pana Burmistrza , zadaj te pytania ,powinieneś dostać wyczerpujące odpowiedzi.:)

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Skoro Miasta nie stać na utrzymanie to niech zamknie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Umiesz czytać ze zrozumieniem? 80 procent kosztów utrzymania bombelka w żłobku i tak pokrywają podatnicy.

Ja
Ja
2 lat temu

Burmistrzowi musi starczyć na Darta którym się tak ekscytuje na Fejsie a o podwyżkach za żłobek nawet nie wspomiał i się nie pochwalil a ludzie chcą wiedzieć takie rzeczy, że to jego inicjatywa była. No p…. burmistrzu śmiało

Iwona
Iwona
2 lat temu

Dla tych którzy się zastanawiają..Lepiej dopłacić do prywatnego;)

Ja
Ja
2 lat temu

Godziny funkcjonowania żłobka są i tak dostosowane w większości dla urzedasow. A burmistrz i te jego podwyżki to paranoja najlepiej doić kasę z ludzi a no dlaczego bo przegrało się proces z przedszkolami… A ceny jakie podają to też wielka ściema i dojenie kasy bo prywatny żłobek jakoś potrafi utrzymać w wysokim standardzie dziecko za 1000zl z wyżywieniem w 10 godzinnym trybie opieki.

Paula
Paula
2 lat temu

Ja pier…. Ludzie wam już wszystko przeszkadza. Nawet to, że ktoś ma profil na fb itp. To nie wina burmistrza. Nawet jak burmistrz zrobi bądź wprowadzi coś innego to Wam i tak nie pasuje. Gwiazdorzy. Kur…. Ile w ludziach jest jadu. Życzliwości trochę. Umiecie tylko pisać zbędne komentarze na str. Jeżeli jesteście tak odważni i macie tyle do powiedzenia to czemu nie potraficie powiedzieć wprost czegoś to nie boli. No, ale po co lepiej ten swój jad wypisać. Nic Wam to nie da.

Konował
Konował
2 lat temu
Reply to  Paula

A co dobrego zrobił?
Bo opłata za żłobek to chyba dobra nie jest.
Pomógł biednym ludziom piece smiecuchy wymienić?
Buduje drogi tam gdzie nowe domy powstają?(albo chociaż po ludzku je utwardza)
Wprowadził konkurencję na rynek śmieci?

Adriano
Adriano
2 lat temu

Ta nieudolna kadencja jeszcze długo po zakończeniu będzie się nam odbijała czkawką. Również polecam prywatne żłobki i przedszkola, mam nadzieje że rodzice się zbuntują i pokażą włodarzowi gdzie mają jego pomysły.

Jolka
Jolka
2 lat temu
Reply to  Adriano

Zgadzam się, dajcie dzieci do prywatnych żlobków i przedszkoli😏 Tylko później nie mówcie nic na temat tych państwowych😏Wiadomo, prywatne, niby lepsze 🤭

Matka
Matka
2 lat temu

Jakbym miała płacić za miejski żłobek tyle kasy to od razu poszłabym do prywatnego z lepszą opieką i lepszymi warunkami.
W jednej grupie 10 dzieciaków, a miejsc do przyjęcia nie ma – żenada!!!
5 radnych zaakceptowało i już uchwała wchodzi w życie?